Kaliforniya Solucanları Evsel Atıklar İle Nasıl Beslenir? (Özet)

solucankabi1
1000 adet solucan için yukarıda gördüğünüz gibi 20 litrelik ışık geçirmeyen renkli bir kap hazırlamanız yeterlidir.
solucankabi2
Fileyi açtığınızda solucanlar kompost içerisinde gizlenmiş olurlar.
solucankabi3
Eğer kompost biraz yayılırsa solucanlar ortaya çıkacaktır.
solucankabi4
Size gönderdiğimiz kırmızı Kaliforniya solucanları.
solucankabi5
Filenin içindeki kompost ve solucanları nazik bir şekilde kabın içine bırakın ve tabana yayın.
solucankabi6
Son olarak solucanları ışıktan korumak için uygun boyutta karton keserek örtüyoruz. Eğer solucan besleme kabınız kapaklı ise kapak kısmına mutlaka hava delikleri açmanız gerekiyor.

Solucanları beslerken kaçınmanız gerekenler!

-Tuzlu, asitli ve yağlı yiyecekler vermeyin.
-Et ve süt ürünleri vermeyin.
-Salata atıkları (tuzlu ve yağlıdır).
-Portakal, mandalina ve limon gibi meyveler asitlidir.
-Soğan, sarımsak aşırı koku yapar ve uygun değildir.

Solucanlar Nasıl beslenir?

-Çay posası,
-Salata için yaptığınız ön hazırlıkta çıkan mutfak atıkları (marul, roka,  havuç vs),
-Asit içermeyen meyve ve sebze atıkları (ıspanak, lahana, elma, armut veya muz kabukları vs),
-Yumurta kabukları (parçalanmış, kıyılmış veya öğütülmüş)
-Kısaca asit, tuz ve kimyasal içermeyen her türlü organik atık solucanlar için besindir. Tüm bu atıkları yemeklik soğan doğrar gibi küçük parçalara ayırmanız iyi olur. Hatta biraz daha büyük olabilir.

En sevdikleri besinler ise çay posası, muz kabukları ve marul, lahana, ıspanak gibi yapraklı bitkilerdir. Çay posası bol miktarda verilebilir ve sıkıntı yaratmaz.

Tüm bu atıkları yemeklik soğan boyutuna getirip, 5-7 gün bekletip solucanlara verebilirsiniz.

Not: Çay posası %80 nemli bir şekilde 15 gün beklemeden solucanlara verilmez. Bekleme süresinde karıştırmaya gerek yok. Hazır olduğunda çay kokusu yok olur. İç kısımlar yağlanmış gibi olur. Yüzeyi küflenebilir. Sorun olmaz.

Önemli: Mama hazırlarken hammadde olarak çay posası kullanıyoruz. Hazırladığınız karışımın içinde mutlaka bol miktarda çay posası olmalıdır.  İdeal karışım oranı %70 çay posası %30 evsel atıklar. Mamanın içindeki çay posası miktarı %50’den aşağı düşmediği sürece sorun olmaz.  %100 çay posası bile verebilirsiniz. 

Örnek; Marul, muz, havuç ve yumurta kabukları gibi tüm atıkları bir kapta 5-7 gün boyunca bekletin. Daha sonra bunları 15 gün beklemiş çay posası ile karıştırıp solucanlara verebilirsiniz.

Evsel atıklar, ağzı açık poşet içinde, plastik ya da ahşap bir kap içinde bekletilebilir. Tamamen çürümelerini istemiyoruz. Sadece ayrışma sürecini hızlandırmak için 5-7 gün bekletiyoruz. Sonuçta bu tür yeşil atıklar zaten çok kısa zamanda çürümeye başlar. Eğer atıklar koku yapıyor yada sinekleri çekiyorsa, sadece 3-5 gün beklettikten sonra solucan besleme kabına koyun ve üzerini kenarda 15 bekletilmiş çay posası ile örtün. Böylece yeşil atıklar altta kalacağı için koku ve sinek olmaz.

Beslemeyi çok fazla yapmayın. Solucanlara 3-5 gün yetecek kadar besin verirseniz çok daha iyi olur. Böylece verdiklerinizi sürekli tüketirler ve kabınızın etrafında sinek ve koku oluşmaz. Ortalama olarak 3-4 parmak mama takviyesi yapmanız yeterli olacaktır. Besinleri tükettiklerini üst kısmın demlenmiş pilav görüntüsü almasından anlayabilirsiniz.

– Solucanların fazla ışık almayan ve doğrudan güneş görmeyen bir alanda barınmalarını sağlayın.

– Ortam sıcaklığı ortalama 20 derece olursa üreme ve beslenme sürekli devam eder.
– Nem ortalama %80 oranında olmalıdır. Çok ıslak olmayacak, ancak kuru da olmayacak. Islak sünger kıvamı iyidir. Solucanlara vereceğiniz mamayı avucunuza alıp sıktığınızda su çıksın ama damlamasın.
-Solucan besleme kabına özellikle sıcak havalarda nem gerekebilir. Gün içerisinde bir defa kontrol ederek nem oranına bakın. Eğer kompost yeterli neme sahip değilse az bir miktar su püskürtebilirsiniz.
– Besleme kabının mutlaka oksijen alması gerekir.

Solucanlara sadece mutfak atıkları vermek zorunda değilsiniz. Çim, dut yaprağı, kuru yemiş kabukları, ince saman, kıyılmış karton parçaları gibi atıklarda uygundur.

Solucanları size zaten bir miktar kompost içinde gönderdiğimiz için yatak hazırlamanıza gerek yoktur. Doğrudan geldikleri kompost ile birlikte besleme kabına bırakmanız yeterlidir.

Solucan gübresini hasat edeceğiniz zaman kabı uygun bir yere dökerek solucanları ayırabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise en üst kısma solucanların geçebileceği boyutta deliklere sahip bir file sermek ve bunun üzerine mama koyarak filenin üzerinde toplanmalarını sağlamaktır. Böylece file ile birlikte solucanları dilediğiniz alana aktarabilirsiniz. Geriye kalan kısım ise solucan gübresidir.

Dilerseniz solucan besleme kabını çok katlı yaparak hasat işlemini solucanları hiç rahatsız etmeden yapabilirsiniz.

Solucan gübresini toprağa eklemek, toprağı havalandırır ve bitkilere faydalı besinler sağlayarak toprağın genel yapısını geliştirir. Yaprak biti ve örümcek yavruları gibi bitkilerden beslenen bir çok zararlının da uzaklaştırılmasında etkilidir. Aşağıda solucan gübresinin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi, Kaliforniya solucanlarının ürettiği organik yapıda bir gübredir. Vermikültür de denen solucan gübresi, genel olarak solucan dışkısıdır. Diğer taraftan solucan atığı da denebilir. Bu canlılar bitkisel ve organik besinler yedikleri için atıkları ideal toprak zenginleştiricidir. Solucan dışkısı, toprağın havalanmasını ve süzdürme seviyesini geliştiren top şeklinde parçacıklara benzer. Ayrıca, toprağın suyu tutma oranını da arttırır.

Solucan Atıkları Bitkiler İçin Kullanılabilir mi?

Tam üstüne bastınız! Organik solucan dışkısı bitkiler için mükemmeldir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu bütün besini içerdikleri gibi bitkilerin yetiştiği toprağı zengileştirirler. Neredeyse her tür bitki için kullanılabilirler. Ayrıca bitkilere direk olarak topraksız da kullanılabilir. Solucan gübresi formuna göre (sıvı-katı) bitkilere üstten, yandan ya da toprak altına gömülerek kullanılabilir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi üretmek ya da vermikompost yapmak kolaydır. Solucan kap ya da kutuları satın alınabilir ya da farklı boyut ve şekillerde hazırlanabilir. Fakat bu amaçla hazırlanan kutular, sığ (20-30 cm arası derinlik) olmalı ve dibinde delikler olmalıdır. Eğer çok derin olursa, koku problemi oluşur. Küçük kutular evde her yere (lavabonun altı vb. yerlere) sığması açısından daha kullanışlıdır.

Solucan besleme kabı hazırlarken, dibine kum ya da nemli gazete parçaları koyun. Sonra saman ya da yaprak atığı ekleyin. Sonra bir kat daha nemli gazete parçası ya da kum koyun. Solucanları ve mutfak ya da bahçe artıkları gibi yiyecekleri koyun.

Solucan Gübresi Nasıl Hasat Edilir?

Solucan gübresini hasat etmenin farklı yöntemleri vardır. En popüler yöntemlerden biri boşaltıp ayıklama yöntemidir. Bir yere bir yaprak gazete kağıdı veya plastik serin, solucan kabını buraya boşaltın. Solucanları toplayıp, yeni hazırlanmış bir kaba koyun. Sonra gübreyi bitkilerinizde kullanın.

Diğer yöntem, solucan gübresini kutunun bir tarafına ayırıp, diğer tarafa da yeni yatak eklemektir. Kutunun bir tarafına taze yiyecek koyun ve bir kaç hafta içinde solucanlar o tarafa göçecektir. Artık atıkları alabilirsiniz. Bazı durumlarda, solucan gübresini hasat etme işlemi alternatif kaplar kullanmayı da içerebilir.

Organik solucan gübresi kullanımı sağlıklı toprak ve bitkiler üretmenin mükemmel bir yoludur.

Topraktaki solucanların bahçeye faydaları nelerdir?

Solucanlar, toprak kalitesi ve organik atıkların geri dönüşümünde önemli bir rol oynarlar. Atıkları verimi yüksek toprağa dönüştüren organizma ağının parçalarıdır. Bitkilerin gelişiminde bahçe solucanlarının faydalarından biri verimli topraktır. Bu solucanlar ayrıca toprağı işleme sürecinde de rol oynarlar. Çünkü toprak içerisindeki boşlukları arttırarak oksijenin köklere temas etmesine izin verirler. Bahçenizde, toprak solucanı nüfusunu arttırmaya çalışın veya kendiniz kırmızı Kaliforniya solucanı beslemeyi deneyin.

Toprak Solucanlarının Faydaları

Solucanlar toprağı kazıp, organik maddeleri yerler ve geri dönüştürürler. Solucanlar ortalama 21 C’lik toprakta çoğalırlar. Aşırı soğuk veya sıcak, az nemli ortam solucanlar için uygun değildir. Toprak orta derecede ılık ve nemli olduğunda solucanların en aktif oldukları şartlar oluşmuş demektir.

Onların tünel kazma davranışları toprağa suyun sızmasına yardımcı oluyor. Ayrıca toprağı da gevşettikleri için bitki köklerine ve oksijen kullanarak yaşayan bitki türlerine de oksijen ulaşmasını sağlıyorlar. Gevşek topraklar bitki köklerinin derine nüfuz etmesini ve daha fazla kaynağa erişebilmelerini sağlar, böylece daha büyük, daha sağlıklı bitkiler oluşturur. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının en büyük yararları ise çöpleri verimli gübreye dönüştürebilme yetenekleridir.

Çim Alanlarda Solucanlar

Solucanların oluşturduğu gübre, solucan atığı diye de adlandırılır. Teknik olarak bu organik atık, solucan dışkısıdır. Bu atıklar, bitkiler için mükemmel besin kaynaklarıdır, ama çim alanlar için bir sıkıntı teşkil edebilir.

Toprak solucanları, çim alanlarda görsel olarak hoş olmayan atık tepeleri, ya da höyükleri oluşturabilir. Fakat toprak solucanlarının yararları, bu küçük rahatsızlıklara ağır basar. Eğer sebze, meyve yetiştirdiğiniz bahçede bol solucan varsa, bunlar toprak kalitesine büyük katkı sağlayacaktır.

Topraktaki Solucanları Arttırmak

Kalıcı solucan yuvalarının zarar görmesini önlemek için toprağı derin işlemekten kaçının. Toprakta var olan solucanları “beslemek” için organik çerez katmanları oluşturun. Bunlar çim kupürleri, yapraklar veya diğer doğal gübre eğeleri olabilir.

Bahçede solucan nüfusunu tamamen yok edebilecek pestisitler (kimyasallar)  kullanmayın. Ayrıca organizmaların az olduğu bölgelere, solucanlı topraktan iki kürek nakledebilirsiniz. Onlar kısa sürede bölgeyi dolduracaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanı satışı bir çok üretici tarafından yapılmakta ya da İnternet’te mevcuttur. Vermikompost da bahçeye bu yararlı yaratıkları teşvik edecektir.

Solucan Kompostu

Solucanların bu geri dönüşüm kabiliyetini mutfak artıklarında kullanabilirsiniz. Kaliforniya solucanları, kutuda yapılan solucan gübresi (vermikompost) için en çok tercih edilen türdür. Toprak solucanları kazmayı severler ve kaçmaya çalışabilirler. Uysal kaliforniya solucanları ise mutfak artıklarınızı hızlı bir şekilde gübreye dönüştürür. Ayrıca bitkileriniz için gübre suyu da sağlarlar.

Kutunun altına gazete kağıdı ya da parçalanmış organik bir madde yerleştirin. Küçük bir şekilde doğranmış mutfak artıklarını ekleyin. Satın aldığınız Kırmızı Kaliforniya solucanlarını da kutuya koyun. İnce bir tabaka toprak ekleyin. Kompostu hafif şekilde nemli tutun. Hava delikleri açılmış bir kapak kapatın. Artıkları gübre haline getirmeye başladıklarında, tamamlanmış gübreyi bir tarafa sıyırarak ayırıp, daha fazla artık ekleyin. Bu küçük proje toprak solucanlarının faydalarının aynısını çok daha büyük bir oranda sağlar.

48 Yorum

 1. S.a. 4000 adet solucanım var, daha önceden gübreyle besliyordum şimdi evsel atıklara geçmek zorundayım. Acaba bu atıkları mutfak robotundan geçirmekte bir sıkıntı var mı? Geçen günlerde yaptığım karışım lapa haline gelince bende çöpe döktüm. Acaba yanlış mı yaptım? Çürümemişti bulamaç halindeydi yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 2. Merhaba, ben evde atıklardan hazırladığım mamalar ile solucanları besliyorum. fakat dediğiniz gibi üç beş gün evsel atıkları beklettiğim de için de farklı solucan vb gibi organizmaların ürediğini gördüm. Beyaz renkli ve 2-3 mm uzunluğunda küçük canlılar.
  1- Bunlar solucanlara zarar verir mi?
  2- Bu durum sadece bende mi oluştu yoksa hazırlanan her mama da oluşuyor mu.
  3- Zararlı bir durumsa nasıl engellenebilir.

  Ayrıca. 2 hafta önce sizden aldığım 500 solucanın içinde de olan beyaz 1 mm kadar uzunlukta yüzlerce küçük canlı var ve sürekli çoğalıyorlar bunlar solucan yavruları mıdır? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, bahsetmiş olduğunuz beyaz canlılar yabancı solucan değil muhtemelen yay kuyruklu böcektir. Bunlar yazın ortaya çıkar kış aylarında ise çok nadir görülürler. Kesinlikle zararlı değiller, hatta gübre üretimine katkıları vardır.

   Solucan gübresi üretiminde zararlılar ile mücadele; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/solucan-yetistirme-kabinda-zararli-bocekler-olusmasinin-nedenleri/

   Göndermiş olduğumuz solucanların içinde bol miktarda solucan yumurtası oluyor ve bunlardan yüzlerce minik yavru solucan çıkacaktır. Büyük bir kısmı yavru solucandır, ancak arada mutlaka yay kuyruklu böcek vardır.

 3. Merhaba, 1000 adet solucanım var, fakat üstteki gübre biraz kurudu ve bir kaç gün evde bulunmayacağım için sanırım fazla su döktüm gübreye ve altta su birikmiş, kabin altından delik açtım fazla su çıksın diye fakat biraz zayiat verdim sanıyorum. Size sormak istediğim yeni bir kap içerisine kuru gübreleri alıp koymam mı daha uygun olacak yoksa kabın altını deldiğim için oradan sızan su sonrası mevcut durum ile idare mi etsem daha uygun?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba, solucan besleme kabınıza bir miktar saman kağıdı, gazete kağıdı, karton parçaları veya kurutulmuş çay posası katarak nem oranını dengeleyebilirsiniz.

 4. Merhabalar, benim anlayamadığım nokta sadece çay posası v.s gibi evsel veya bitkisel atıklarla beslenen soulucanların oluşturduğu gübre kalitesi nasıl oluyor? %70 büyükbaş atığı %30 bitkisel atık karışımıyla hazırlanan mamadan üretilen gübre kalitesi nasıl oluyor? Çay posası A kalite gübre üretiminde önemli yere sahip diye biliyorum ama hayvan atığı olmadan sadece çayla bu iş olur mu bilemiyorum. Ben şehirsel bir alanda yaşadığım için çay posasını rahat bulabilirim ama hayvan atığı gerek kokusu gerek temini bakımından bazı sorunlar yaratıyor. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Merhaba, arada büyük bir fark oluşmaz. Mama iyi fermente edildiği sürece kalite neredeyse aynı olur.

 5. Merhaba, mantar gübresinin atıkları solucanlara mama olarak verilebilir mi? Birde uygulaması nasıl olacak, izah eder misiniz? Teşekkürler.

  1. Merhaba, eğer bahsettiğiniz istiridye (kayın) mantarı kompsot atıkları ise belli oranlarda taze sığır gübresi ile fermente edildiğini duymuştum. Fakat bu konuda tecrübemiz olmadığı için fermente işleminin nasıl yapıldığını bilmiyorum. Muhtemelen %50 kayın mantarı kompost atıkları, %50 taze sığır gübresi şeklinde bir karışım yapıldıktan sonra fermente ediliyor olmalı.

 6. Ben köyde yasıyorum her türlü imkanım var ve başlangıç için az miktar denemek istiyorum. Bin adet kadar satın almam mümkün mu?

 7. Kolay gelsin. 1000 adet solucan almıştım. Yanında bir miktar mama verdiler. Mamanın içinde beyaz renkte yarım cm kadar uzunluğunda kurtçuk gibi canlılar vardı. Bu canlılar solucanlara veya gübrenin kalitesine zarar verir mi? Zarar verir ise bu canlılarla nasıl mücadele edebiliriz? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, bu canlıların ne olduğunu bilmediğim için bir şey söyleyemem. Resim çekerek iletişim sayfasındaki telefon numarasına whatsapp ile gönderirseniz yardımcı oluruz.

 8. Merhabalar, biz istiridye mantarı üretimi yapıyoruz, yaklaşık 3 aylık dönemden sonra bu hazırlamış olduğumuz pamuk telefinde yaptığımız kompostları atmayıp solucanlara mama olarak kullanabilir miyiz? Ayrıca ısı nem değerleri mantarlar ile hemen hemen aynı, aynı ortamda üretim yapabilir miyiz?

  1. Merhaba, bahsettiğiniz kompost solucanlar için mama yapımında kullanılabilir. Aynı ortam konusunda bir şey söyleyemem, çünkü mantar sattığınız tüketici solucanlar ile aynı ortamda üretilmesini iyi karşılamaz.

 9. Merhabalar bende denemek için sizce ne kadar almalıyım ve 10 bin kadar alsam düzenli yemlemesini yapsam ne kadar sürede ne kadar gübre elde edebilirim? Bunun bir oranı var mıdır?

 10. Kolay gelsin 5.000 adet ile başlamak için hazırlıklarımı yaptım sistemimi kurdum. İki sorum var.

  1-İlk ürünü almam tahmini ne kadar sürer?

  2- 5.000 solucan ile tek hasat ile kaç kilo gübre elde edebilirim?

 11. Siz burada üstü kapanması gerektiğini söylemişsiniz ama bazı işletmeler solucanları baskılamak amaçla tepede sürekli ve ya süreli ışık yakıyor. Bunun bir ayrıntısı var mı?

 12. Işık gelmemesi için kartonla üzerini örtüyoruz demişsiniz? Solucanları bulunduracağımız ortam sürekli karanlık mı olmalı?

  Solucanlar bize ulaştığı takdirde 30-40 gün sürede kendine gelecek mamayı verene kadar ki süreçte herhangi bir telef yaşama şansımız yok mudur? Yoksa daha gelmeden mamayı hazır etmemiz şart mıdır? Teşekkürler.

  1. Merhaba, eğer balkon gibi bir alanda bakıyorsanız gün ışığı almasın diye karton ile örtmek gerekli. Ortamın loş veya karanlık olması iyidir.

   Eğer 10.000 adet veya daha fazla satın almayı düşünüyorsanız mama hazırlamanız lazım. Daha düşük miktarda çay posası ve evsel atıklar yetiyor. Çay posası 15 günde, evsel atıklar 5 günde fermente oluyor.

 13. Mama hazırlarken yumurta kabuklarını ne kadar kırmalıyız ve ne kadar süre içerisinde solucanlara vermeye hazır olur.

 14. Merhabalar kolay gelsin. Bende bu işe yeni başlamak için bütün hazırlıkları yaptım iyi birde araştırma yaptım fakat size sormak istediğim şu. Solucanlara su vermemiz gerekli mi, yoksa fermente edilmiş mamaların %80 nemli kalmasını mı sağlamamız gerekir?

  1. Merhaba, eğer mama yeterli neme sahip değilse yemleme yaparken nemlendirmek lazım. Ayrıca yazın aşırı buharlaşma olduğu için besleme havuzları ortalama 2 günde bir nemlendirilir. Kenarda bekleyen fermente mamayı fazla kurutmak zararlıdır. Arada nemlendirin.

 15. Merhaba ben 100 adet solucan aldım. İki adet büyük boy boya kovasını anlatıldığı şekilde hazırladım ama 100 solucana çok mu büyük oldu bilemiyorum. Hemen çay posasını biriktirmeye başladım. Trabzonlu olduğum için çay posasından yana bir sıkıntı yok 🙂 15 gün bekleyip verilecek.

  Doğrayıp dondurdugumuz taze sebze meyve attıklarını cozuldukten sonra direk mi vermemiz gerekiyor?
  Aldığım yerden 10 kg mama yollamislar. Bu mamayı mutfak attıkları ile birlikte verebilir miyim?
  Domates kabuğu ve Trabzon hurması verilebilir mi? Biraz asitli gibi oldukları için sordum.
  Bir de şu an çok hevesliyim onun için her şeyi öğrenmek istiyorum.

  1. Merhaba,ilk etapta 100 adet solucan için bir kova yeterli olacaktır. Dondurduğunuz sebze meyve atıklarını çözüldükten sonra yumaşadığı zaman fazla olmamak şartıyla verilebilir.Almış olduğunuz mamayla evsel atıkları karıştırıp birkaç gün beklettikten sonra verebilirsiniz. Domates kabuğu ve Trabzon hurması da verebilirsiniz.

   1. Bilgiler icin sağolun. Dün yemin üstünde bir adet solucan gördüm hemen içeriye kaçtı. Bende bir kaşık kadar bir hafta beklemis kabak yeşillik rendesi karışımından koydum. Ve üzerini kapattım. Gomdun hafif. Bu sabah baktığımda içine dolusmuslardi. Biraz daha koydum. Sistem yavaş işliyor solucan az olduğu için ama fabrika çalışıyor. :). Solucanlar icin küçük bir roka bahçesi olusturdum. Bakalım ne olacak. Çok beslememeye çalışıyorum ama merakımi yenemeyip her gun kontrol ediyorum. Çok mu rahatsız ederim .

    1. Merhaba,her gün kontrol edebilirsiniz fakat her gün ellemek solucanlar için rahatsız edici olacaktır.

 16. merhabalar.
  ben 100.bin solcanla bu işe girmek istiyorum.
  sorum şu olacak.
  solucanlara mama olarak sadece büyükbaş hayvan gübresi versek sorun olurmu.
  yani çay posası,yumurta kabuğu,meyve sebze falan vermesem,,sadece inek gübresini kurutup versem verim alabilirmiyim.
  cevap için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,sadece taze büyükbaş hayvan gübresini yarı fermente hale getirip verebilirsiniz.

 17. 50-100 solucanla başlanabilir mi benimki hobili k
  Birilerine sordum yetmez hepsi ölür en az 1000 tane olmalı imiş
  Cevaplar sanız sevinirim iyi günler.

 18. bende .10 gündür solucan işine merak sarmış durumdayım..izlemediğim video kalmadı sanırım…çok güzel ve verimli bilgiler edindiğimi düşünüyorm..yalnız ilk etapta sadece en az miktarla evimin bodrumunda başlamak istiyorum..kapıda ödeme imkanınız varmı gönderebilirmisiniz .kaç solucan ve ne kadarlık mama ile gönderiyorsanız bilgi verirseniz sevinirim…

 19. merhaba. 1’e 2 metre boy ve yarım metre derinliğinde solucan yetiştirme kabım var. bu kap içerisinde sağlıklı olacak şekilde kaç solucan besleyebilirim? 100.000 solucanla işe girmek istiyorum ilk etapta alan olarak ne tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba, metre kareye 10-15 bin solucan tavsiye ediyoruz, dediğiniz alan 2 metre kare olduğuna göre 2 metre kareye en fazla 30 bin solucan koyabilirsiniz. 100 bin solucan için size en azından 6 metre karelik alan gerekli. Bu belirttiğim alan ilk başlangıç esnasında koyacağınız sayı metre karede 30-35 bine kadar çıkabilirsiniz. Metre karede 50 bin solucanı geçecek olursanız üreme durma noktasına gelir.

 20. Merhaba diyelim ki bu işi yaptığım mekanda yeterli kasa sayısına ulaştım artık yeni yer açma imkanım ve kasa ekleme durumum yok ama kasalarda solucanlar artıyor tamam arada satış yapıp azaltma yapsamda bu işin başka çözümü yok mu

  1. Merhaba, solucan sayınız metre karede 50 bin adetten fazla sayıya ulaştığı zaman, solucanlar içgüdüsel olarak yeterli yaşam alanı olmadığını hissettikleri için üreme artık durmaya başlayacaktır.

 21. Merhabalar
  Evde soldan besliyorum henüz 15 günlük. Mamayı karıştırdığım zaman şu anda içind e yüzler ce beyaz incecik beyaz canlılar var. Kurt mu yavru solcanmi bilemiyorum. Üzerleri çizgili minicik beyaz canlılar. Birde mamanın üzerinde çok minik bozcekelr dolanıyor normalmidir.?

  1. Merhaba, bahsetmiş olduğunuz canlılar muhtemelen pot worm dediğimiz beyaz solucanlardır, bu canlılar asidik ve çok nemli ortamlarda çoğalır fakat solucanlar zararları yoktur.

 22. Kolay gelsin
  Mamalama işleminde her hafta farklı besinmi vermem gerekiyo yoksa hep aynı karisimmi olması gerekiyor.Birde çok çürümüş olan besinleri versem sıkıntı olabilirmi bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, mamalama işleminde asadik olmayan bütün meyve sebze atıklarını verebilirsiniz, vereceğiniz çürümüş atıkları kurtlanmadan vermek gerekir ayrıca sadece meyve sebze atıkları ile besleme yapıyor iseniz ortamı asidik hale getirmemek ve sineklenmeyi önlemek için azar azar ve sık sık besleme yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir