Kaliforniya Solucanlarının Maruz Kalabileceği Hastalıklar Nelerdir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanları doğadaki diğer canlılardan farklı olarak, neredeyse hastalıklara hiç yakalanmayan canlılardır fakat sadece yanlış besleme sonucu verilen mamanın fazla asidik olması ve onu oluşturan çürümüş yiyeceklerin tüketilmesi dolayısıyla protein zehirlenmesine maruz kalabilir. Solucanlar asidik olan mamayı yemeleri sonucu, bağırsaklarında sıkışan  gazlar vücutlarında  hava dolu şişkinlikler yaratır. Bir solucan protein zehirlenmesine maruz kaldığındaki görüntü resimde görüldüğü gibi,  şişmiş bölümler ile aralarında sıkışan veya daralan bölümler şeklinde oluşur. Ortaya çıkan desen, bir dizi boncuk şeklindedir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının protein zehirlenmesine yakalanmasının en büyük sebebi, eğer meyve sebze atıkları ağırlıklı besleme yapıyorsanız, aşırı beslemek ve buna bağlı olarak bulundukları ortamı asidik hale getirmek diyebiliriz. Kaçınılması gereken diğer bir konu narenciye türü bol asit içeren yiyeceklerden mama olarak verilmemesidir. Solucan besleme kabınızda ölümlerin olduğunu, renksiz veya parçalanmış solucanların olduğunu gördüğünüzde, protein zehirlenmesi yaşanma ihtimaliniz yüksek demektir. Bir şeylerin olumsuz gittiğini fark ettiğinizde hemen yapılması gereken solucanlara sıfırdan yeni bir besleme kabı oluşturmak olmalıdır, yeni bir besleme kabı oluşturamıyorsanız ilk yapmanız gereken solucan yataklarının ve solucan mamasının ph seviyesini nötr bir seviyeye çekmek  için toz haline getirilmiş kalsiyum içeren yumurta kabukları ve karbon içeren karton parçaları ile desteklemektir. Solucanların solumakta olduğu hava problemin bir parçasıdır, bundan dolayı  ilk olarak solucanlar biraz temiz hava alması gerekir solucan besleme kabında ki  kompostu çevirerek yatakları hafifçe havalandırmakta yarar vardır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları protein zehirlenmesine yakalandığı zaman derilerinin çok ince olması sebebiyle çok çabuk eriyip yok olurlar, geç farkına varıldığında solucanların hepsini kaybetmiş olabilirsiniz. Solucanların bulunduğu ortamın asidik olup olmadığını anlamanın en önemli ipucu belirtisi aşırı pis koku oluşmasıdır. Ayrıca basit bir ph ölçer cihazı ile ortamın ph seviyesini ölçebilirsiniz. Olması gereken değer 6,5-7,5 arasında olmalıdır, nötr değeri 7 dir. Solucanların en çok sevdiği ortam ph seviyesinin nötr olduğu değerdir. Ayrıca solucanları daha çabuk tüketmelerini sağlamak için  küçük parçalara ayrılmış atıklarla azar azar beslemeye özen gösterilmelidir. Solucan besleme kabınızda ki oksijen akışını sağlamak için haftada bir hafifçe havalandırmanın da faydası vardır.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının ayrıca fermente işlemi tam olarak tamamlanmamış yani hala yanma işlemi devam eden, dolayısıyla yüksek ısı yayan kompost ile fazla beslenmesi de solucanlara kaçma alanları yok ise zarar verebilir, bundan dolayı özelikle hasat işlemi yapıldıktan sonra solucanları yeni yataklarına yerleştirmeden yataklık olarak karton atıkları kullanmak fazla nemlendirme sonucu suyu çekmesi adına fayda sağlayacak. Ayrıca  bir miktar solucan gübresini yatak olarak kullanmak olumsuz bir durumda solucanları kaçabileceği alan oluşturmak adına fayda sağlayacaktır.

7 Yorum

 1. Merhaba. Ben 3000 solucanla yaklasik yarim metrekare kapta beslemeye basladim. Kabin ozellikleri; alti telli ve ahsap. Iki hafta once uygun bir yatak hazirlayarak solucanlari beslemeye basladik. Ucuncu haftaya girerken ucuncu kez beslemek uzereyken solucanlarin uclarinda hafif sariya calan renkler farkettim. Beslemeyi seperator gubresiyle yapiyoruz. Sadece deneme icin muz kabugu ve yumurta kolisi parcalari koymustuk. Bu renk degisimi bir problem midir, hastalik belirtisi midir yoksa uremeyle ilgili bir durum mudur anlayamadim. Deneyimleriniz cercevesimde fikrinizi alabilrsem cok memnun olurum.

  1. Merhaba, solucanlar beslenme alışkanlıklarına göre renkleri açık ve koyu olarak değişiklik gösterebilir.

 2. İyi günler 1.sorum
  Solucan kabında bazı solucanların gündüz vakti elime aldığımda veya kabındayken halsiz olduğunu farkediyorum bu solucanların genellikle yarısı beyaz gibi bu zehirlendiğini mi gösteriyor?
  2.sorum
  Bide çoğunlukla yağmurlu havalarda solucanlar üzeri fazla ıslanmış şekilde kabı terķediyorlar yağmurlu havalarda kabın ph veya nem değerleri değişiyor mu cevaplarsanız memnun olurum teşekkürler.

  1. Merhaba,
   1-Beyaz ve hareketsiz olan solucanlar muhtemelen ölü solucanlardır. Ölme sebepleri konusunda en önemli dikkat edilmesi gereken konu mama olacaktır.
   2-Yağmurlu havalarda solucanlar içgüdüsel olarak kaçma eğilimi gösterebilir dikkat etmek lazım.

 3. Slm.a Kiymetli Kardesim.
  Çok kiymetli bilgileriniz icin cok tsk.
  Hayirli isler Rabbim yolunuzu acik eylesin.

 4. Solucanlar sadece çay postası ve yumurta kabuğu karışımı ile beslesem herhangi bir sıkıntı olurmu

  1. Merhaba, birazda meyve sebze atıkları katarak besleme yapabilirsiniz sadece çay posası besin olarak biraz yetersiz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir