Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı


Hobi amaçlı veya işletme bazında vermikompost projesi düşünen girişimciler için kırmızı Kaliforniya solucanı satışlarımız başlamıştır.

Solucanlar, ülkemizde kırmızı veya kızıl Kaliforniya solucanı olarak bilinen safkan eisenia foetida cinsidir.

Kırmızı Kaliforniya solucanı satın almak isteyenler BURADAN talep edebilir. Telefon numaranızı bırakmanız durumunda size en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Neden Solucan Gübresi Üretmeliyiz?

kirmizi-kaliforniya-solucani-satisTüm dünyada yiyeceklerin üçte biri; yaklaşık olarak 1,3 milyar ton yiyecek her yıl çöpe atık olarak gidiyor. Bunca gıdayı üretmek için harcadığımız emekte boşa gidiyor. Ve işin kötü tarafı bize masraf çıkarıyor. Tek başına Amerika yılda yemek atıklarını toplamak için yaklaşık olarak 165 milyar dolar harcıyor. Yemek, enerji ve para israf ediyoruz.

Şüphesiz en kötü tarafı değişim şansımızı israf ediyoruz. Gıda tüketim sistemini daha verimli hale getiremiyoruz. Bu değişimi gerçekleştirmek istiyorsanız çalışkan, sessiz dostlarımızı tanımalısınız; Kırmızı Kaliforniya solucanları.

Solucanlar, organik atıkları inanılmaz bir biçimde doğal gübreye çevirirler. Çöpe attığımız organik atıkların %75’i solucan gübresi üretmek için mama olabilir. Evinizde bir kompost kutusu kullanarak vermikompost sürecini öğrenebilirsiniz. İlk olarak solucanlara ihtiyacınız olacak. Sıradan toprak solucanlarına değil. Bu işin uzmanı olan, kırmızı Kaliforniya solucanlarına!

Burada biz devreye giriyoruz. Kırmızı Kaliforniya solucanı satın almak isteyen çevre dostu girişimcilerin bu ihtiyacını uygun fiyata karşılıyoruz.

Bu kırmızı Kaliforniya solucanları, derin yuvalar yerine yüzeye yakın yerlerde ve oda sıcaklığında yaşarlar. Ve uygun organik atıkları, organik gübreye çevirmek için en uygun solucan türüdür.

Solucanları dış etkilerden korumalısınız. Yaşamaları ve çalışmaları için uygun bir alan olmalıdır. Biraz yatak malzemesine ihtiyacınız olacak. Kesilmiş gazete ya da karton parçaları, biraz ıslaklık ve tabi ki yiyecek. İlk başta evsel yemek atıklarınız, yani organik mutfak atıkları. Solucanlar organik yemek atıklarını ve diğer bitkisel atıklarınızı keyifle çok değerli bir gübreye çevirirler.

Solucanlar Organik Atıkları Nasıl Gübreye Çevirirler?

Atıkların çürüme prosesini hızlandırırken bütün bitkiler için faydalı besin elementlerini gübre olarak tekrar kullanılabilir forma getirirler. Bu sürecin zamanlaması solucan sayısına, ortam sıcaklığına ve kutuya ne kadar organik atık attığınıza göre değişir. Hesaba katılması gereken bir zamanlama daha var. Sağlıklı bir kompost kutusu ortamında solucanlar çoğalmaya başlarlar. Üreyecek olgunluğa eriştiklerinde gövde merkezlerinde halka şeklinde bir kalınlık oluşur. Üç aylık erişkinliğe ulaşmış solucanlar haftada 2-3 adet yarı şeffaf, sarı koza bırakırlar. Yeni bebeklerin yumurtayı kırmaları 11 hafta sürer. Eğer kompost kutunuzun içi solucan makarnası dolu gibi görünüyorsa, cömertlik yapıp arkadaşlarınızla paylaşmanın, hatta solucan gübresi kulübü açmanın zamanı gelmiş demektir. Ya da solucanları kendinize saklayıp bu işi bir işletmeye çevirebilirsiniz.

Solucan gübresi sadece kompost kutularında üretilmez. Bu iş birçok girişimciyi çeken bir yatırımdır. Büyük çaplı işletmeler yüklü miktarda organik atık, hatta hayvan dışkısını işleyerek zengin içerikli gübreye, organik solucan gübresine dönüştürürler.

Değerli bir toprak gübresi olmasının yanı sıra bitkinin zararlı patojenlere karşı direncini arttırır. Kentleşme sebebiyle arazi eksikliği yaşanan yerlerde küçük ölçekli tarıma ilginin artması, solucan gübresine talebin artması demektir.

Birçok ülke vermikompost üretimini sıfır atık stratejisi olarak benimsemiş durumdadır. Ve solucanların yiyebileceği mutfak atıklarını ihtiyaç duyan yerel tarım alanlarına satmaktadırlar. Böylece çöp alanlarına para harcamak yerine, atıklardan yeni bir değer oluşturabilir, besin zincirine yeniden sokarak daha sürdürülebilir hale getirebiliriz.

Hepsi bu mütevazı solucanların yardımıyla olabilmektedir. Bu minicik canlılar atıklara bakışımızı değiştirmekle kalmıyor, dünyadaki yerimize de değer katıyor. Masamızda bu minik dostumuza yer ayırmamız yeterli. Gerçek anlamda bir sandalyeye de gerek yok. Sadece bir kutu yeterli.

46 Yorum

 1. Ben solucan alıp ticari iş yapmak istiyorum 120 metre kare kadar 15 ile 22 derece sıcaklıkta bodrum katım var. yardımınızı rica ederim.

  1. Veysi bey,

   Biz tesis kurulumu konusunda profesyonel destek vermiyoruz. Sadece solucan temin etmek isteyen girişimciler ile tedarikçimiz arasında aracılık yapıyoruz.

 2. Merhabalar,
  Yukarıda belirtilen solucan adet fiyatları güncel midir? Satın almamız durumunda danışmanlık desteğiniz oluyor mu?

  1. Merhaba, solucan fiyatlarımız günceldir. Evet, takıldığınız her konuda telefon ile destek veriyoruz.

 3. 1000 adet fiyat ne kadar acaba? Fiyatla ilgili bir yazı göremedim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, henüz solucan yetiştirme kabı satışlarımız başlamadı. 1000 adet solucan için 40-50 cm2’lik plastik kap yeterlidir.

 4. Merhaba, benim sorum 50.000 adet solucan alsam ne zaman sonra verim alabilirim? Birde ayda ortalama ne kadar gübre elde edebilirim? Cevap verirseniz sevinirim.

 5. Ticari amaçlı kırmızı kaliforniya solucanları yetiştirip gübre satışından gelir elde etmek istemekteyim. Fakat bu solucanı nereden temin edebileceğim konusunda hiç bir girişimim ve araştırmam henüz olmadı. Bu konuda bir yönlendirmeniz olursa memnun olurum.

 6. Merhabalar, 100.000 solucan ile bu işe en yakın zamanda başlamak istiyorum. Ancak ev taşıma gibi bir durumumuz var. Solucanları da taşırız dedik. Mümkün müdür, solucanlar bundan etkilenir mi?

  1. Nakliye işini solucanların yaşam alanı olan kompost içinde yaptığınız sürece dilediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

 7. Merhabalar. Şu anda piyasada solucan gübre arz ve talep oranı nedir? Mevcut üreticiler piyasadaki talebin yüzde kaçını karşılayabilmektedirler? Elinizde böyle bir istatistik varsa, paylaşırsanız sevinirim.

  1. Merhaba, ülkemiz tarıma elverişli arazi bakımından çok zengin bir ülke, tarımla uğraşan kesim solucan gübresini henüz yeni keşfetmeye başladı. Şuanda ülkemizde üretilen solucan gübresi ihtiyacın sadece %4’lük kısmını karşılıyor. Çiftçimiz bu konuda bilinçlendikçe solucan gübresine olan talep sürekli artıyor. Pazar geniş, talep var, ancak önemli olan çiftçimize gerçekten ekonomik açıdan güç katacak kaliteli solucan gübresi sunmaktır. Eğer üreticiye katkınız varsa zaten bu faydayı görmezden gelemezler ve kendileri gelip kapınıza dayanır.

 8. Merhaba, solucan almak istiyorum, ancak ben çiftçiyim kendi bahçeme yetecek kadar üretim yapmayı düşünüyorum. 10.000 solucan alıp bu sayıyı 100.000 adet yaptığım zaman bana yetecek üretime ulaşmış alacağım. Çoğalmaya devam eden solucanları size satabilir miyim, yada başka bir alıcı var mı?

  1. Merhaba, biz zaten milyonlarca kaliforniya solucanı ile üretim yaptığımız için ve bu canlılar sürekli çoğaldığı için solucan almaya ihtiyaç duymuyoruz. Alıcısı tabi ki var, hatta siz bile şuanda potansiyel bir müşterisiniz.

 9. Merhabalar, bizde bu işi sıkı takip edenlerdeniz ve kısa bir zaman sonra tesis hazırlığına başlayacağız. 100.000 adet ile üretime başlamak nasıl olur? 100.000 adet istenildiği zaman kargo şekli nasıl oluyor ve neyin içine koyuyorsunuz. Kargoda zarar görme olasılığı nedir? Sayım işlemini neye göre yapmaktasınız? Sonuçta 100.000 adet saymak zor iş. Ayriyeten siteniz ve verdiğiniz cevaplar ve emeğiniz için teşekkür ederim. Çok faydalı bulduğum bir site.

  1. Merhaba,
   100 bin adet işe hızlı girmek için oldukça iyi bir rakamdır.
   Solucanların gönderim şekli bulunduğunuz ile göre değişmektedir. Bize yakın bir bilgede üretim yapmayı düşünüyorsanız solucanları kendimiz getiriyoruz.
   Kargo ile gönderimlerde paketleme profesyonel olarak yapıldığı için risk yok denecek kadar azdır. Solucanlar kompost içinde gönderildikleri için yolda herhangi bir sorun olmuyor. Ayrıca satın aldığınız kaliforniya solucanları size canlı varan kadar şirketimiz garantisi altındadır. Herhangi bir sorun durumunda tüm zarar şirketimiz tarafından fazlasıyla telafi edilir.
   100 bin adet gibi siparişlerde sayım nasıl yapılır? 10 bin adet solucan tek tek sayılır ve hassas terazide tartılır. Daha sonra bu kg baz alınarak hesaplama yapılır.Tüm sayım tamamlandıktan sonra %10 fazla ilave edilerek kargo alıcıya teslim edilir.

 10. Merhabalar denizliden yaziyorum 50 bin adet solucan almak istiyorum. Gübre üretiminden ziyade solucanları çoğaltıp satmak istiyorum. Acaba pazar durumu nedir, istediğim vakit satabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, şuan siz bile potansiyel müşterimiz olduğunuza göre satışların iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 11. Merhaba, Ek iş olarak solucan işine girmek istiyorum kendi evimin kullanmadıgım bi odasında 10000 solucan alabilecek bir tankta başlamak istiyorum.
  İlk sorum: Tank aldıktan sonra tankın agız kısmı kesiliyor mu ? Hava alması için kesilecekse solucanların kaçma ihtimalı varmıdır?
  2. Sorum ise sonuçta bunlara belli dönemlerde gübre verilerek beslenmesi sağlanacak her hangi bir kokma söz konusu olur mu, pis bir koku oluşur mu ?
  3. Soru devletin organik gübre üretimi yapan firmalara desteği mevcut mu ihracatta bi sıkıntı çıkartıyor mu?
  4. Soru büyük baş hayvan dışkısından çay ve yumurta atıklarından hazırlanan özel yemle başka herhangi bir hazır yem almadan idare edilebilir mi ne kadar verimli olur ?

  Teşekkürler

  1. Merhaba,
   1. Evet besleme yukarıdan yapıldığı için tankın ağzını kesmek zorundayız. Ayrıca solucanlar mutlu oldukları ortamdan asla kaçmaz.
   2. Fermente sürecinde bir miktar koku olabilir, ancak solucan besleme havuzlarında kesinlikle koku olmaz.
   3. Gerekli şartları sağlayıp destek alanlar mevcut. Gerekli izinler alındığında ihracat konusunda herhangi bir sıkıntı olmuyor.
   4.Taze hayvan gübresi %70 bitkisel atıklar %30 olarak hazırlanan karışım 40-60 günde haftada bir karıştırıldıktan sonra fermente işlemi tamamlanır. Satın aldığınız hazır mama bile bu şekilde hazırlanıyor.

 12. Merhaba,

  Solucan beslemeyi düşünüyorum ama bunlar inek dışkısından başka evdeki çay elma kabuğu çekirdek kabuğu gibi şeyleri yiyor mu ? Bunları versek gübre kalitesi düşük olur mu?

  Ürettikten sonra gübresini pazarlama aşamasında sıkıntı oluyor mu?

  1. Merhaba, asitli olmamak şartıyla tüm bitkisel atıklar kompost yapımında kullanılabilir. İyi fermente edilirse gübre kalitesinde değişiklik olmaz. Pazarlama konusunda yardımcı olamıyoruz.

 13. İlk etapta, mama hazırlama süreci 2 ay süreceğinden bu arada ilk 2 ay mama olarak direkt ne verilebilir. Böyle direkt verilebilcek bir mama yoksa 2 ay önceden mamayı hazır mı etmeliyiz? Teşekkürler

 14. Merhaba,
  Solucan gübresi aslında hem bireysel ekonomi hem ülke ekonomisi ve sağlıklı nesiller için çok iyi bir şey, ben çok araştırdım başlamadan. Ama genelde hep (yanlış anlamayın) sizin gibi gübreyi övüp övüp bitiremeyen fakat sadece solucan satan kişiler var. Yani burada bu işe merak salan herkes benim gibi üretim tesisi yeri dolunca bir yolunu bulup solucan satışına başlayacak gibi duruyor. Mesela benim tesis planım şu an 6 milyon solucan ile aylık 20.000 kg satışa hazır gübre üretmek. 100.000 solucan ile başladım ve şu an 5. ayımda yaklaşık 260 bine yakın solucanım var. Gübreden henüz para kazanmadım. Paketleme için bekletiyorum ve denemeleri için dağıtıyorum. Ben işin gerçekten kaliteli gübre kısmına odaklandım. Aklıma takılan soru ise şu, yorumlarda belirttiğiniz üzere milyonlarca solucan ile çalışıyorsunuz ve bunlar ayda milyonlarca çoğalıyor. Siz satış yapıyorsunuz fakat 100.000 adedin 8.000 TL gibi bir fiyat olduğunu da düşünürsek eminim 100 binlerce de elinizde kalıyordur. Sorum ise şudur; satamadığınız solucanlar ne oluyor? Milyonlarca solucanın bir aydaki çoğalması ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Uygun şartlarda sağlıklı solucanlar ki öyle olduğunu söylüyorsunuz, neredeyse 1,35 oranla aylık çoğalıyor, bunlar hep satılamıyor, sürekli yeni solucan tesis yatırımı mı yapıyorsunuz. Ben tesis yatırımı yapmayı planlamıyorum. Elimdeki fazla solucanları ne yapacağım? Planıma göre 1 yıl sonunda hedeflediğim rakama ulaşınca, aylık neredeyse 1,7 milyon yeni solucan olacak, bunlar ne olacak?

  1. Merhaba Mehmet bey, biz ürettiğimiz solucan gübresinin tamamını kendimiz kullanıyoruz. Kesinlikle solucan gübresi pazarlamak gibi bir çaba içinde değiliz. Çünkü bu değerli gübre sayesinde tarım yaparak para kazanıyoruz. Sadece 2 yıldır uyguladığımız halde bize ekonomik açıdan ciddi katkı sağladı.

   Solucan satışına gelecek olursak; bizim büyük bir üretici ile özel bir ortaklığımız var. Bu yüzden elimizde fazla solucan tutmak yada tesisi büyütmek gibi dertlerimiz olmuyor. Ayrıca internet reklamcılığı konusunda uzman olduğum için elimizdeki reklam gücünü kullanarak solucan satışı yapmak kolay oluyor. Tabi ki piyasaya göre solucan fiyatlarımızın uygun olması da satışları tetikliyor. Kısacası ileride tesisi büyütmek gibi bir düşünceniz yoksa elinizdeki solucanları satmanız gerekiyor.

 15. Merhabalar,
  Ben bahçemde hobi olarak yapmak istiyorum 500 adet yeterli midir? Ayrıca merak ettiğim kaçan solucanlar olursa bitki köklerine zarar verirler mi. Doğal ortamda yaşayabilirler mi? Sonra başımıza bela olmasın.

  1. Merhaba, ne kadar gübreye ihtiyacınız olduğunu bilemediğim için size solucan sayısı konusunda tavsiye veremiyorum. Bunlar kültür solucanı oldukları için normal şartlarda zor hayatta kalıyorlar. Ayrıca doğal ortamda zaten yüzlerce çeşit solucan var, ancak bitki köklerine zarar vermiyorlar. Solucanlar canlı bitkileri değil, çürümeye yüz tutmuş bitkileri yer, ancak bir saksıya hapsedip aç bırakırsanız o zaman açlıktan bitkinin köküne saldırırlar. Ayrıca safkan kaliforniya solucanları mutlu oldukları ortamı asla terk etmez.

 16. İyi günler . Eisenia foetida türünün özellikleri, dış görünümleri hakkında bilgi verirmisiniz. Bu tür gözle bakarak anlaşılabilir mi? En belirgin dış özellikleri neler?

 17. Merhaba, mama yapmak için %70 taze hayvan gübresi %30 organik atik demişsiniz.
  Sorum su; taze hayvan gübresini direk ahırdaki hayvan gübresini alıp kullanabilir miyiz yoksa seperatörden geçmesi şart mı? Taze Hayvan dışkısında ot tohumu v.s bazı zararlı şeyler olduğu söyleniyor bu isin aslı nedir? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. Bu alanda en kapsamlı bilgiyi veren site de sizsiniz, bunun için de ayrıca teşekkürler ve başarılar.

  1. Merhaba, seperatörden geçmesi şart değil. Taze hayvan gübresi 40-60 gün fermente edilerek verilebilir.

 18. Merhabalar, 100.000 adet solucanla bu işe girmeyi düşünüyorum sizce kaç metre karelik alan bu iş için idealdir? Bir de yemini kendim hazırlamayı düşüyorum haftada ne kadar zaman ayırmak lazım bu miktardaki bir iş için?

  1. Merhaba, m2’ye 10-30 bin arası solucan bırakıyoruz. Buna göre hesap yapabilirsiniz. Bakımları 4-7 günde bir mama vermekten ibaret. Ayrıca kompost fermente olurken 4-6 günde bir karıştırılacak.

 19. Merhaba, ilgi ile okudum tüm sitenizi. Önümüzdeki yakın zamanda profesyonel hayvancılık ve meyve bahçesi işine başlamayı planlıyorum. Kendi ürün yetiştirme projemde solucan gübresinin faydalı olacağı kanaatindeyim. Önümüzdeki günlerde 100.000 adet belki daha fazla solucan alabilecek müşterilerinizden biri olabilirim. Benim bilmek istediğim, bu kaliforniya solucanları ne kadar zaman yaşarlar? Anladığım kadarıyla 3 ayda 1/1 oranında çoğalacak. Eski solucanlarla yeni genç solucanları aynı yaşam alanlarında beslemeye devam mı edeceğiz. Telef olan solucanları kendileri yerler mi yoksa altta kalan gübreye mi karışıyorlar. Emek ve zaman verip bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba, ortalama ömürleri 5-6 yıldır. Sizin ölenleri görmeniz mümkün değil. Eriyerek gübreye karışırlar. Tüm bu ölümler olmasına rağmen solucan sayısı 3 ayda bir ikiye katlanır. Yavru, genç ve erişkin solucanlar bir arada yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir