Kırmızı Kaliforniya Solucanı ve Karakteristik Özellikleri

Kırmızı KKirmiziKaliforniyaSolucanialiforniya solucanı, diğer adıyla  Latincede Eisenia Foetida  ilk defa Kaliforniya’da melezlenmesi  dolayısıyla Kırmızı Kaliforniya solucanı olarak adlandırılmıştır. Kendine özgü özellikleri olan ve ekolojik önemi fazla olan canlılardır  solucanlar. Doğadaki rollerine baktığımızda gerçekten solucanların toprak üzerindeki yararlı etkileri saymakla bitmez. Kırmızı kaliforniya solucanın karakteristik özelliklerini sıralayacak olursak; çok zayıf ışık dışında tüm ışıklardan kaçarlar ve güneş ışığına maruz kaldıklarında kısa süre sonra ölürler. Ne tür şeyler yerler sorusuna sıra geldiğinde; genelde büyük işletmelerde mama olarak fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresi ile beslenirler, fakat evde hobi olarak besleyenler için asidik olmayan meyve sebzeler; örneğin muz kabuğu, domates kabuğu  gibi  meyve sebze atıkları verilebilir. Özellikle çay posası ve kahve telvesi en çok sevdikleri şeylerdir. Günde ortalama ağırlıkları kadar mama tüketirler. Uygun şartlarda ortalama 5 yıla kadar  yaşayabilirler. 1000 solucan günde ortalama yarım kilo gübre üretir.  Kırmızı Kaliforniya solucanları 40°C’yi geçmeyen sıcaklıkta ve 0°C sıcaklıkta  hayatta kalabilirler,  20°C solucanların üretimi ve çoğalmaları için en ideal sıcaklıktır.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının en önemli özelliklerinde biride çok çabuk üremeleridir. Ortalama üç dört ay içinde sayılarını ikiye katlayabilirler. Yumurtlayarak çoğalırlar ve bir solucan yılda yaklaşık olarak 1500 civarında yumurta bırakır, her bir yumurtadan 1 ile 21 arası solucan yavrusu çıkar. Yumurtaları limona benzeyip büyüklüğü ortalama mercimek tanesi kadardır. Yetişkin  solucanlar  yaklaşık üç dört ay sonra üreyerek sayılarını uygun şartlarda 20 katına kadar çıkarabilirler.

10 Yorum

 1. Merhabalar bir sorum olacak izninizle ; Kirmizi kaliforniya solucanlarinin uremelerini maksimum seviyeye cekmek icin (sicaklik nem ph yem kalitesi disinda ) 1,5 metrekareye 10.000 solucan koymayi planliyorum.Ayrica bir uretici eger daha az yem verilirse uremenin daha fazla olucagini soylemisti.Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz yazin ve kisin kac cm yem koymaliyim uremeyi maksimuma cekmek icin? Saygilar…

  1. Merhaba, bizim tecrübe ettiğimiz kadarıyla yemleme sık aralıklarla az miktarda yapılırsa sonuçlar daha olumlu oluyor. En başta elde ettiğiniz gübre kalitesi artıyor. Kaliforniya solucanları, besinleri tükettikçe yüzeye hareket ettikleri için yemleme az ve sık yapıldığında alt kısımda işlenmemiş atık kalması engellenmiş oluyor. Burada amaç solucanları aç bırakmak değil, tüm atıkları tüketmelerini sağlamaktır.
  2. Besleme yaparken her seferinde ortalama dört parmak kalınlığında kompost ilave etmeniz idealdir. Eğer solucanların yaşam alanındaki sıcaklık 10 derecenin altına düşerse veya 30 derecenin üzerine çıkarsa besleme azaltılabilir. Zaten üretim alanındaki besinleri tükettiklerinde yüzeydeki renk değişiminden bunu anlarsınız. Eğer atık tüketimi azaldıysa bir sorun var demektir. Önce sorun teşkil eden unsurlar bertaraf edilmeli sonra besleme yapılmalıdır. Ayrıca 1,5 metrekare alan 10.000 solucan için en ideal ölçülerden biridir.
  3. Üremeyi tetikleyen başlıca etkenler; başta ortam sıcaklığı, PH dengesi ve tabi ki besleme prosesinde kullandığınız atıklardır. Eğer ortam sıcaklığını üreme açısından en ideal olan ortalama 21 derecede tutmayı başarırsanız yaz veya kış hız kesmeden üremeye devam ederler. Ayrıca eğer imkan varsa kompost hazırlama aşamasında ham madde olarak seperatörden geçmiş (fermente) hayvan gübresi kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer böyle bir şansınız yoksa fermente işlemini doğal yollarla yaptığınız hayvan gübresini kullanabilirsiniz.
 2. İyi günler diliyorum, kolay gelsin izninizle bir sorum olacak. 10,000 adet solucanla başlarsam üç ay içinde kaç adet solucanım olacak acaba? Kafamız karıştı profesyonel olarak başlamak istiyoruz.

 3. Merhaba, iyi günler diliyorum. 50 bin solucan aldım ahşap kutulara koydum üzerine beyaz ampul taktım, geceleri yanıyor ama solucanlar 4 gündür yuzeyde. Bunun sebebi ne olabilir, solucanlar ölür mü?

  1. Merhaba, solucanların bulunduğu ortamda ışık yakmak gereksizdir. Ayrıca hayvanlara işkence yaparak stres altına sokuyorsunuz. Eğer solucanların tümü yetişkin ise sadece hepsi yeni ortama alışıp sakinleşene kadar 48 saat ışık verebilirsiniz.

   Solucanlar ışık olmadan yerinde durmuyorsa mutlaka bir hata vardır. Aşırı nem ve iyi fermente olmamış mama kaçmalarına en büyük sebeptir.

  1. Merhaba,solucan tedarik etmek için bize iletişim sayfasındaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir