Kırmızı Kaliforniya Solucanları Nasıl ve Ne İle Beslenir?

solucan-beslemekVermikompost, yiyecek artıklarını azaltarak bahçeniz için besin değeri yüksek ve zengin bir gübre meydana getirmenin çevre dostu bir yöntemidir. Ortalama 1000 adet kırmızı kaliforniya solucanı, günde 500-1000 gr yiyecek artığı tüketirler. Solucanları neyle beslediğiniz ve solucan gübresi üretim çalışmalarında yapılacak ve yapılmayacak şeylere dikkat etmek önemlidir.

Solucanların Bakımı ve Beslenmesi

Solucanlar yemeği çok severler ve zamanlarının çoğunu da yiyerek geçirirler. Sizin ve benim gibi solucanların da sevdiği ve sevmediği yiyecekler vardır. O zaman solucanlar neyle beslenmeli ve neleri solucan kabımıza koymaktan kaçınmalıyız?

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Ne ile beslenir?

solucan-beslemeKompost hazırlamak için, sebze ve meyveler tercih edeceklerimizdendir. Solucanlar aşağıdakilerden herhangi birini yiyeceklerdir:

Kabak
Mısır koçanı yaprakları
Kavun kabukları
Muz kabukları
Çay posası
Yumurta kabukları
Kahve telvesi
Meyve/sebze ve diğer bitkisel artıklar
Yarı yanmış hayvan gübresi

Solucan kabımıza turunçgiller, soğan ve sarımsak koymaktan kaçınmalıyız. Sarımsak ve soğan, solucanlar tarafından ayrıştırılırlar, fakat ayrıştırılana kadar geçen süredeki koku dayanabileceğinizden daha fazla olabilir. Turunçgil posası ya da herhangi bir yüksek asitli meyveyi solucan yetiştirme kabınıza çok miktarda eklerseniz onları öldürebilirsiniz. Bu yüzden az miktarda eklemeye dikkat edin veya posasız sadece kabuğundan koyun.

Solucanları besleme işleminiz temel olarak “yeşil” oldukça solucanlar kaba koyduğunuz neredeyse her şeyi yiyeceklerdir. Mesela kahve telvesi, yumurta kabukları, bitki artıkları ve çay yaprakları gibi… “Yeşil” besinler azot bazlıdır. Fakat solucan kabının “kahverengi”lere veya parçalanmış gazete kağıdı, yumurta kartonları ve karton gibi karbon bazlı maddelere de ihtiyacı vardır.

Solucanlar beslenirken yapılmaması gerekenler:

Tuzlu ve asitli yiyecekler vermeyin.
Domates ya da patates vermeyin.
Et ve süt ürünleri vermeyin.

Solucanlar domatesleri yerler ama tohumlarını ayrıştıramazlar. Bu yüzden solucan gübresi üretim kabınızda büyük ihtimalle domatesler filizlenmeye başlayacaktır. Çok sıkıntı oluşturmaz bu durum. Tek yapmanız gereken bu filizleri koparmaktır. Patates ile beslerseniz de aynı durum oluşabilir. Patatesler sindirilmeden önce filizlenmeye başlarlar. Et ve süt ürünleri, tamamen ayrıştırılmadan önce çok kötü koktukları için kullanmamamız gereken yiyeceklerdendir. Ayrıca bunlar sinekleri de çekeceklerdir.

Solucanları evcil hayvan artıkları ve “sıcak” gübreyle beslemeyin. “Sıcak” gübre sindirilmemiş hayvan artıklarıdır. Bunu eğer kabınıza eklerseniz, kabın sıcaklığını solucanlar için uygun olmayacak biçimde yükseltecektir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Nasıl beslenir?

Sebze ve meyveleri kompost içine katmadan önce çok küçük parçalar şeklinde kestiğinizden enim olun. Bu solucan gübresi oluşturma sürecine yardım edecektir.

Kabınızın boyutuna bağlı olarak, haftada bir kere ile başlayıp iki günde bire kadar düşürerek ortalama 1 kupa yiyecekle besleyin. Solucanların yiyecekleri ne kadar hızlı tükettiklerini içeren bir seyir defteri tutabilirsiniz. Böylece, zamanlamayı, miktarı ve yiyecek çeşitliliğini ayarlayabilirsiniz. Kokulu bir solucan yetiştirme kabı, aşırı beslemenin belirtisi olabilir. Kabınızdaki yiyecek alanlarını solucanların tamamının ulaşabileceği şekilde ayarlayın. Sinekleri kabınızdan uzak tutmak için yiyeceği 7-10 cm aşağı gömün.

Doğru beslemenin en iyi göstergesi, solucanların durumu ve sayılarının artmasıdır. Solucanların doğru bir şekilde bakımı ve beslenmesi, size bahçenizde kullanabileceğiniz zengin bir toprak, daha az çöp ve arazilerimizdeki çöp miktarının azaltılmasında bir pay olarak geri dönecektir.

12 Yorum

 1. Seperatörden geçen hayvan gübresini bitkisel atıklarla karıştırıp 6 ile 8 hafta içinde mama hazır olur mu?

  1. Merhaba, %70 seperatör gübresi %30 diğer bitkisel atıklar ideal karışım oranıdır. Bu karışımı 40-50 cm’den yüksek olmayacak şekilde uzun bir yığın yapın ve 4 günde bir karıştırın. 6 hafta içinde fermente olacaktır.

 2. Merhaba
  Ben kırmızı kaliforniya solucanı gübresi üretmek istiyorum, ama kompost için taze sığır gübresi bulmada zorlanıyorum. İnternette biraz araştırdım ve atık istiridye mantarı kompostu da solucanlar için iyi bir mama olur diyor. Acaba sadece mantar kompostu versek olur mu?

  1. Merhaba, tek başına yeterli olacağını sanmıyorum. En azından %50 oranında büyük baş hayvan gübresi ile karıştırmanız gerekir.

 3. Elma armut ayva var. Bunları nasıl vereceğiz sadece kabuklarını mı yoksa doğramak yeter mi?

  1. Ticari üretimde bütün olarak kompost içine atıyoruz. Kompsot ile birlikte fermente oluyorlar. Hobi kitlerinde doğrayıp solucan kabınıza koymanız ve üzerini bir miktar bekletilmiş çay posası ile örtmeniz yeterli.

 4. Ben 5000 adet solucanı balkonumda beslemeye başladım. Bugün mama verdim. Mamanın üzerine lahana doğrayıp attım. Fakat solucanlar toprağın üzerine çıkmışlar. Hatta yuvalarının duvarlarına tırmanmışlar. Bende üzerlerini tekrar gübre ile kapladım. Acaba bu durum neden olmuş olabilir?

  1. Toprak üzerine çıkmışlar derken, kompost yüzeyine çıktıklarını varsayıyorum. Çünkü sistemde toprak yok. Kaptan kaçmaları normal değil. Bu durumda iki seçenek var;
   1. Nem fazla olabilir, boğulmaktan kaçarlar.
   2. Mama iyi fermente olmamıştır, asidik ortamdan kaçarlar.

 5. Selamun Aleyküm, öncelikle verdiğiniz genel bilgi için sizlere çok teşekkür ederim. Ben de bir süredir bu işi araştırıyorum ve aklıma yatmış durumda. Allah nasip ederse 23 yaşındayım ve bende bu işten ekmek parası kazanmaya başlayacağım. Size bir sorum olacak, solucanlara mantarların çürümeye yüz tutmuş olanlarından versem herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ve ben bu solucanları dediğiniz gibi depolar içinde mi yapsam daha iyi olur, yere öbek şeklinde mi yapsam daha iyi olur. Hayırlı işler bol kazançlar.

  1. Aleyküm Selam, mantar konusunda hiç tecrübemiz olmadığı için sizi yanıltmak istemiyorum. Bunu ancak deneme yaparak tespit edebilirsiniz. Eğer ılıman iklim koşullarına sahip bir bölgede yaşıyorsanız, doğrudan beton zemin üzerinde mezarlık şeklinde yığınlar yaparak solucan beslemek daha mantıklıdır. Çünkü kaydırma yöntemi ile hasat yapmak çok kolay oluyor.

 6. Selamlar Hocam, %50 fermente olmuş sığır gübresine %20 fermente olmuş mısır koçanı ve %30 oranında taze çekilmiş muz kabuğu, havuç posası ile karıştırıp veriyorum. Başarılı bir kompost mudur ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir