Kırmızı kaliforniya Solucanları NE YER?

kaliforniyasolucaniKımızı kaforniya solucanları ticari amaçla üretilen melez bir cins oldukları için sıradan toprak solucanlarına oranla daha dirençli bir yapıya sahiptirler. Fakat bu her şartta hayatta kalabilecekleri anlamına gelmiyor. Solucanlar dış yüzeylerini kaplayan yumuşak dokudan da anlaşılacağı üzere oldukça narin canlılardır. Bu nedenle asit içeren veya aşırı ıslak ya da kuru ortamlarda hayatlarını sürdürmeleri mümkün değildir. Ayrıca narin dış yüzeyleri dolayısıyla doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında fazla dayanamaz telef olurlar. Asıl konumuz olan beslenmelerine gelecek olursak, özellikle tarım ve hayvancılıkla geçinen çiftçilerimizin bu konuda çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Kırmızı Kaliforniya solucanlarını beslemek için hazırlayacağımız kompost yığınında kullanacağımız hammadde yarı yanmış hayvan dışkısıdır. Buradaki yanmış kelimesindeki kasıt, hayvan gübresinin bir süre yağmur ve güneş görmesi sonucunda fermente olması yani asit içerikli hayvan sidiğinden arınmasıdır. Hayvan gübresinin solucanları beslemek için uygun kıvama geldiğini kokusundan ve renginden anlayabilirsiniz. Gübrenin kokusunu kaybetmiş olması ve taze gübre den daha koyu bir renge sahip olması gerekir. Burada dikkat edeceğiniz nokta; taze veya çok fazla beklemiş olan hayvan gübresi kullanmamaktır. Taze olduğunda içerisindeki hayvan sidiği dolayısıyla asit içerir. Güneş ve yağmur altında çok fazla beklediğinde ise, artık topraksı bir maddeye dönüşür ve içinde solucanların tüketebileceği herhangi bir organik besin kalmaz.

solucanlar-ne-yerSolda gördüğünüz resimde her türlü organik evsel veya ticari atığı kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi resimdeki tüm bitkiler asit içermeyen yapıya sahiptir. Özellikle muz kabuğu, marul, lahana, yumurta kabuğu ve çay posasına bayıldıklarını söylemek yanlış olmaz. Resimdeki yumurta kabuğu nereden çıktı diye soranlarınız mutlaka olacaktır. Evet, solucanların dişleri yok, fakat yumurta kabuğu en sevdikleri besinler arasında yer alıyor ve tüm kalsiyum ihtiyaçlarını karşıladığı için üreme hızlarında bariz bir artış oluyor. Bunu bizzat uyguladığım için söylüyorum, kesinlikle yumurta kabuklarını değerlendirmeniz gerekir. Bu kadar sert bir atığı nasıl tüketiyorlar diye soracak olursanız; işin sırrı salgıladıkları sıvıda diyebilirim. Eğer seri bir şekilde üremeleri konusunda ısrarcıysanız, çevrenizdeki pasta-börek salonlarını ziyaret ederek sizin için zaten çöpe atacakları yumurta kabuklarını toplamalarını rica edebilirsiniz. Bu tür işletmeler hamur işlerinde günlük yüzlerce yumurta kullanmaktadır ve rica ederseniz emin olun sizi kırmazlar. Yine resimde yer alan karton yumurta kabı sizin için değersiz bir atık sayılıyor olabilir, ancak kırmızı kaliforniya solucanları için bu yemek anlamına geliyor. Kağıt veya karton atıklarınızı ufak kıymıklar haline getirip hazırladığınız kompost içine karıştırırsanız, bir süre sonra solucan gübresine dönüştüklerini gördüğünüzde lütfen şaşırmayın. Bu arada sallama çay poşetlerini komposta karıştırırken sadece iplerini ayırmanız yeterlidir. Diğer kısımları zaten solucanların tüketebileceği yapıdadır. Bahçeden biçtiğiniz çim, saman yada dut yaprağı, ince talaş gibi daha pek çok atık kompost içerisinde yer alabilir.

solucanlar-ne-yemezSolda gördüğünüz resimde kırmızı Kaliforniya solucanları için tehlike içeren organik atıklar yer alıyor. Et, peynir, süt, yumurta içi, narenciye atıkları, soğan, sarımsak, biber, hamur işleri ilgi alanlarına girmiyor ve telef olmalarına sebep olabiliyor. Limon, portakal gibi narenciyeler zaten hepimizin bildiği gibi asit içerirler, solucanlar etçil olmadıkları için zaten et yemezler, ayrıca hamur işleri onlara göre değil. Tuvalet kağıdı veya evcil ve etçil hayvanların atıkları hijyenik acıdan zaten uygun olmadığı için solucanları beslemek amacıyla kullanılamaz. Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştirmek isteyenlerin bu canlıları beslemek için kullanabileceği evsel veya ticari atıklar yasaklı olanlardan çok daha fazladır. Zaten bunlar doğrudan atık oldukları için de besleme aşamasında maliyet söz konusu değildir. Zaten bu işi ilk başta profesyonel seviyede yapmak zorunda değilsiniz. Belli bir miktar kırmızı Kaliforniya solucanı satın alarak, hem deneyim kazanır hem de kısa sürede üremelerini fırsata çevirebilirsiniz. Son zamanlarda yabancı içerikli siteleri karıştırırken özellikle Abd ve Avrupa ülkelerinde kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği yapanların farklı bir kompost kullandığını fark ettim. Aslında bu bizim ülkemizde rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir organik atık çeşidine giriyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde istiridye mantarı yetiştiren pek çok girişimci var ve bu mantarları yetiştirmek için kullanılan kompost 60 gün sonra atık sınıfına giriyor. Bu işi yapan işletmeler ile anlaşma yaparak zaten artık üretim yapmadıkları istiridye mantarı kompostlarını solucan gübresi üretiminde kullanabilirsiniz. Üstelik solucanların üremesi için gerekli olan gereken tüm mineralleri karşılayan mantar kompostlarını her bölgede bulmak mümkün.

14 Yorum

 1. Kültür mantarı kompostunu direk olarak solucanlara verebiliyor muyuz, yoksa onuda hazırlama yöntemleri var mı, daha karışımlar ekliyor muyuz?

  1. Merhaba Cevdet bey,
   Kültür mantarı derken istiridye mantarını ima etmiş olmalısınız. Evet, istiridye mantarı yetiştirmek için kullanılan ve bir süre sonra organik atık sınıfına giren kompost, Kaliforniya solucanlarını beslemek için kullanılmaktadır. Bizim bu konuda bir tecrübemiz yok, ancak okuduğum bir kaç makalede istiridye mantarı ile hazırlanan solucan mamasında fermente hayvan gübresi ile %50 – %50 karışım yapılıyordu diye hatırlıyorum.

 2. Merhaba.
  Bölgemizde hayvanların altını kuru tutmak için fındık kapçuğu seriyorlar. Bu da haliyle hayvan kemresiyle karışıyor. Solucanlar bu fındık kapçığını yer mi?

  1. Merhaba, eğer gübreyi iyi fermente ederseniz sonuçlar harika olur. Fındık atıkları karbon açığını fazlasıyla kapatacaktır.

 3. Merhaba, kompost olarak %50 evsel atık, %50 fermente olmuş gübre kullanıyoruz, sizce bu oran nasıl? Ve hazırladığımız atık-gübre karışımını da fermente olsun diye bekletiyoruz ve çok kötü bir koku oluşuyor, acaba sebze atıklarını çiğden katsak kokuyu engeller miyiz? Diğer yandan karbon açığını kapatmak için ne miktarda karton, saman, talaş gibi karışımlar vermeliyiz sizce?
  Çok soru sordum ancak hobici olarak yapıyoruz, bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba,oran olarak %50 ye%50 olarak ta mama hazırlayabilirsiniz. Fermantasyon için kattığınız sebze atıklarını zaten çiğ olarak katmalısınız fazla beklerse kurtlanır. Karbon için karton,saman,talaş katmak karbon/azot dengesi açısından faydalı olacaktır.

  1. Merhaba,küçük çaplı olarak çay posası ve sebze, meyve atıklarıyla da solucan besleyebilirsiniz.

 4. Merhaba bende hobi olarak yapıyorum ama 1 yıldır sadece gubre (mama) ile besledim bunun solucanlara ne gibi zararı veya karı olmuş olabilir . (sizden aldığım bilgiler ile artık böyle bir hata yapmayacağım Allah razı olsun .)

  1. Merhaba, solucanlara bir zararı olmaz fakat meyve sebze atıkları da kullanırsanız gübrenin kalitesi ve solucanları üreme hızında fayda görürsünüz.

 5. Merhaba Serkan bey ben yeni başladım ilk mama hazırlamada keçi boynuzu posası melas pamuk küspesi kepek talaş sebze atıkları kullandım sizin fikriniz nedir doğru yolda miyim bana yardımcı olursanız çok sevinirim e-mail adresi beyzade_selcukakbas@outlook.com

  1. Merhaba, asidik olmayan bütün evsel atıklar ile besleme yapabilirsiniz, evsel atıklarla besleme yaparken azar azar ve sıksık beslemek önemli bir konudur, fazla besleme yaparak solucanların bulunduğu ortamı asidik hale getirmemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir