Kötü Kokan Solucan Yetiştirme Kutusu için Ne Yapılmalıdır?

solucan-gubresi-kokuVermikompost, mutfak atıklarınızı geleneksel gübre yığınıyla uğraşmaya gerek kalmadan yeniden değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Solucan yetiştirme metodunu öğrenene kadar bazı şeyler yanlış gidebilir. Solucan gübresi üretim kabında koku oluşması genel ve en kolay çözülen problemdir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin…

Solucan Besleme Kutusu kokuyor!

Solucan yetiştirme kabınız kötü kokuyorsa işlerin ters gittiğini düşünebilirsiniz. Bu her ne kadar solucanların yaşam alanında her şeyin mükemmel gittiğini göstermiyor olsa da, genellikle çözülemez bir problem değildir. Kötü kokan solucan besleme kabının bir kaç genel nedeni vardır.

Yiyecek Seçimi

Solucanları neyle ve nasıl beslediğinize dikkat edin. Solucanların hızla yiyebileceğinden daha fazla yiyecek verirseniz, yiyeceklerin bir kısmı çürüyecek ve koku yapacaktır. Aynı zamanda yiyecekleri en az bir buçuk cm dibe gömmez seniz, solucanlar yemeden önce yine çürüyüp koku yaparlar.

Bazı solucan dostu yiyecekler (brokoli gibi) çözüldükçe doğal olarak kokarlar. Fakat solucanları asla et, kemik, süt ve yağ gibi yiyeceklerle beslemeyin. Çünkü bunlar uygun değildir.

Çevresel Nedenler

Solucan gübresi üretim kabınızda çevresel bir problem varsa koku oluşmasına sebep olabilir. Genellikle yatağın sürekli kabarık tutulması ve aşırı nemin soğurulması için yeni yatak maddesi eklenmesi gerekir. Yatağı kabartmak ve hava deliklerinin açılması hava sirkülasyonunu arttırır.

Eğer hayvansal ürünleri solucanlardan uzak tuttuysanız ama hala ölü bir balık gibi kokuyorsa, solucanlar ölüyor olabilir. Isıyı, nem seviyesini, hava sirkülasyonunu kontrol edin. Sorunlu olan maddeleri düzeltin. Ölü solucanlar çöp yemez ya da etkili bir şekilde solucan gübresi üretemezler. Bu yüzden bu dostlarımıza ideal bir çevre sağlamak çok önemlidir.

8 Yorum

  1. Mama 4 parmak kalınlığında yığının üzerine bırakılmayacak mıydı ? Ben mi yanlış anladım. Gömebilmek için yığını nasıl karıştıracağım, solucanlara zarar vermeden ?

  2. Yaklaşık 1 aydır bu işi yapıyordum ve hazırladığım mamayı vermeden önce iyice karıştırıp 2-3 gün beklemeye alıp sonra veriyordum. Son hazırladığım mamada çürük elma falan da koymuştum. 5 gün bekledi mama, bugün baktım sirke kokusu vardı. Galiba elmadan oldu. Bende solucanlara verdim ve solucanlar kabın dışına hareket etmeye başladılar. Şuan nasıl biR yol izlesem solucanları geri kaba döndürebilirim?

    1. Merhaba, eğer mama oksijen almayan bir kapta beklediyse elmalar asidik yapıya sebep olmuştur. Son verdiğiniz mamayı kaptan geri alın. Sorun ortadan kalkar.

  3. Inek güreşini suladiktan sonra gübre çok koku yaptı sogulcanlara zarar verir mi öğrenebilir miyim

    1. Merhaba, gübrede hala koku var ise fermente olmadığını, fermente işlemine devam edilmesi gerektiğini gösterir. Bu şekilde besleme yapılmamalıdır solucanlara zarar verebilir.

  4. Merhaba…evde1 aydır hobi amaçlı solucan gübresi üretmeye başladımSolucan kabım ölmüş fare gibi kokmaya başladı,sadece hayvansal gübre ve yumurta kabuğu veriyorum onun dışında bir sey vermiyorum ve yüzeyde gezmeye başladilar bunun sebebi ne olabilir lütfen yardimci olumusunuz?

    1. Merhaba, sistemde koku olması ters giden bir şeyin göstergesidir. Fazla ve fermente olmamış mama ile besleme yapıldığı için koku oluşmuş olabilir buna dikkat etmekte fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir