Orkide Bakımında Bilmeniz Gerekenler.

Orkide yetiştirmek özellikle zor değildir ancak bazı özel gereksinimleri vardır. Doğru sıcaklık, su, nem, hava akışı ve gübre dengesini bulmak istiyorsunuz  Bunu bulduktan sonra, her yıl sağlıklı çiçek açmalarını bekleyebilirsiniz.

Orkide Seçimi.

Sağlıklı bir orkide seçmek önemlidir Güzel çiçeklerle bir tane istersiniz ancak dikkate alınması gereken başka daha önemli faktörler vardır.

Sağlıklı kökler.

 Kökler orkide bitkisinin en önemli parçasıdır. Orkide kökleri, hızla su toplayan ve hatta fotosentez yapan son derece uzmanlaşmış organlardır. Epifitik orkide durumunda, pürüzlü yüzeylere yapışacak ve bitkiyi orman zeminin üzerinde yükseğe sabitleyecek şekilde tasarlanmıştır. Sağlıklı bir orkide kökleri kuru olduğunda açık yeşil ve ıslakken koyu yeşil olacaktır. Uzun sivri, parlak, yeşil büyüyen bir uç olmalıdır. Büyüyen uç ne kadar uzun olursa, bitki de o kadar sağlıklı olur. Ölü orkide kökleri ıslakken kurur ve bronzlaşır, kuruduğunda beyazdır. Ölü kökleri olan bir bitki hayatta kalamaz.

Yapraklara bak. 

Bu ele alınması zor bir konudur çünkü orkide arasında çok fazla varyasyon vardır. Bazılarının ince, kurşun kalem benzeri yaprakları, bazılarının etli, düz yaprakları vardır. Bazıları hayalet orkide gibi hiç yaprakları yoktur ve küçük bir kök arapsaçı gibi görünürler. Bununla birlikte genel olarak kalın açık renkli ve sert yaprakları aramalısınız. Yapraklar neredeyse bir yeşil elma gibi hafif sarı-yeşil olmalıdır. Çok parlak yeşil yapraklar bitkinin aşırı beslendiği ve aynı zamanda çiçek açmayacağı anlamına gelir. Yapraklarda böcek belirgin lekeler ve aşırı lekeler de olmamalıdır. Son olarak büyüme noktasının yok olmadığından emin olun. 

Çiçekleri sayın. 

Çiçekte bir bitki satın alıyorsanız, tüm çiçekleri zaten açık olan bir bitki satın alma dürtüsüne direnin. Uzun ömürlü orkide çiçekleri bir ay veya daha uzun sürebilir, ancak açılmamış çiçek açan bir bitki satın alırsanız çiçeklerin daha uzun süre tadını çıkarırsınız. Bununla birlikte, sarı veya büzülmüş çiçek açan bitkiler satın almayın, çünkü bunlar muhtemelen düşecektir.

İlk olarak, çoğu hediye orkide uzun süreli büyüme için yanlış koşullarda saklanır. Plastik olarak saklanırlar ve köklerin etrafına yosun ile doldurulurlar. Doğada, orkideler genellikle ağaçlarda yetişir ve kökleri sağlıklı olmak için bir sürü temiz hava akışına ihtiyaç duyan su toplayan organlardır. Islak köklü orkide kök çürümesine ve diğer sorunlara karşı hassastır.

Doğru Orkide Yetiştirme Malzemesini Seçin

Orkide yetiştirmeye yeni başlayan yakında sağlıklı orkidelerin düzenli saksı toprağında yetişmediğini fark ediyorlar . Çok yoğundur, yeterince drenaj yapmaz ve çoğu orkide aslında havada büyür.

Birçok orkide çeşidi tek bileşenli bir ortamda büyüyebilir ve bazı çeşitler sadece belirli malzemeleri tercih eder. Kendi özel orkide karışımınızı yapabilirsiniz, ancak önce kendi bitkinizin ihtiyaçlarına aşina olmanız gerekir  Ve dahil edilen medyaya bağlı olarak çeşitli faydalar sunan birçok yüksek kaliteli orkide yetiştirme karışımı vardır.

Genel sulama hataları.

Orkide tropik bitkilerdir değil mi? Yani çok su severler değil mi?

Bir çeşit. Birçok popüler orkide tropik bitkilerdir ancak ağaçlarda yaşayan tropik bitkilerdir. Doğal ortamlarında, saatler hatta günler sürebilen sırılsıklam yağmurlara maruz kalırlar ancak birçok tür de haftalarca az yağmur yağabileceği kuru bir döneme adapte edilir.

Evinizde orkide yetiştirirken, tropik bir ormanın gölgelik ortamını doğru hava akışı, nem ve ışık seviyeleriyle çoğaltmanız pek olası değildir. Yani, bunu akılda tutarak insanların orkide sularken yaptığı en yaygın hatalar şunlardır.

Çok sık sulama:

Orkide bitkilerinin durgun suya oturmasına asla izin verilmemelidir. Birçok durumda, bitki sulamalar arasında tamamen kurumalıdır.

Geceleri sulama: 

Ne tür bir orkide yetiştirirseniz büyütün, her zaman sabahları sulayın. Her zaman. Gece sulama çiçek kılıflarının büyüyen uçlarında suyun durgunlaşmasına izin verir . Bu bakteri ve mantar hastalıklarını teşvik eder . Orkide bitkileri geceye doğru kuru olmalıdır

Bitkinin ipuçlarını görmezden gelmek: 

Orkide size neye ihtiyaçları olduğunu söylemek konusunda oldukça iyidir. Büyüme mevsimi boyunca etli yapraklar saksı ortamından ve kalın olarak tutulmalıdır. Bazı yaprak döken orkide kış aylarında buruşabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, genellemek zordur. Fabrikanız için kurallara uymak her zaman en iyisidir. Bununla birlikte başarı şansınızı büyük ölçüde artıracak bazı en iyi uygulamalar vardır.

İyice sulayın. 

Sulama yaptığınızda bunu demek istediğiniz gibi yapın. Farklı yetiştiricilerin farklı kuralları vardır ancak birçok profesyonel yetiştirici sulamayı sekiz veya daha fazla dakika sular. Başarılı ev yetiştiricileri bazen bitkilerini, saksılarını ve hepsini bir kovaya veya suya batırırlar. 

Sulamayı etkileyen faktörler.

Sulama programı geliştirirken dikkate almanız gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

Saksı ortamı.

 Farklı saksı ortamları farklı miktarlarda su tutar. Çam kabuğu suyu kömür veya kil topaklarından daha uzun tutacaktır. Su tutma miktarı arttıkça suya daha az ihtiyacınız olur. 

Türler. 

Belirli türlerinize aşina olduğunuzdan ve kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Farklı orkidelerin çok farklı sulama gereksinimleri olabilir ve bitkilerinizin en azından bir kısmını sulandırmadan veya su altına almadan karışık bir koleksiyona sahip olmak çok zor olabilir. Sadece bir veya iki favori çeşitle başlamak en iyisidir.

Sıcaklık. 

Sıcaklık arttıkça genel olarak su ihtiyacı da artar.

Nem.

Genel olarak ortam nemi arttıkça sulama için daha az ihtiyaç duyulur. Nem, ne tür bir saksı ortamı kullandığınızla yakından ilgilidir. Birçok ev yetiştiricisi yerel nemi artırmak için saksılarını suyla dolu bir çakıl tepsisinde tutar.

Hava akımı. 

Biraz hava akışından korkmayın. Orkide hem köklerin etrafında (monte edilmiş bitkiler için) hem de yapraklarda bol temiz hava gibi. Ancak daha büyük hava akışı onları daha çabuk kurumaya meyillidir bu nedenle sulamayı artırmanız gerekir.

İyi beslenen orkide açıktır en büyük ve bol çiçek açan olanlar. En sağlıklı orkide yetiştirmek istiyorsanız dikkatli bir gübreleme programı şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir