Petunyaların dikimi, büyümesi ve bakımı.

Genellikle yıllık olarak yetiştirilen Petunya’lar en popüler çiçeklerden biridir

Petunyalar iki farklı gruba ayrılır

  1. Grandiflora petunyalarının çok büyük çiçekleri vardır ve en iyi kaplarda veya asılı sepetlerde yetiştirilirler (çünkü yağmur hasarına daha duyarlıdırlar)
  2. Multiflora petunyaları daha küçük, ancak daha bol çiçeklere sahiptir ve yaz yatakları veya karışık bir sınır için idealdir (çünkü ıslak havaya daha toleranslıdır)

EKİM

  • Petunyaları tohumlardan yetiştirebilirsiniz, ancak onları nakilden büyütmek daha kolaydır. Tohumlardan büyüyecekseniz, onları dışarıya koymak istemeden 10 ila 12 hafta önce içeride başlatın. Petunya tohumları çok küçüktür ve çimlenmesi için çok fazla ışığa ihtiyaç duyar  Onları sulamayı unutmayın. Bitkilerin üç yaprağı olduğunda, onları dışarıda ekebilirsiniz
  • Nakil satın almak ve son bahar donundan sonra tam güneşte hafif, iyi drene edilmiş topraklara dikmek en iyisidir.  Petunyalar kısmi gölgede büyüyebilir ancak daha az çiçeği olacaktır Bitkilerin rüzgardan korunmaları daha iyidir.

BAKIM

Saksılarda Petunyaların Bakımı Petunya saksıda bakımı çok kolaydır. Konteynerlerdeki toprak, bahçedeki topraktan çok daha hızlı ısınmaya ve kurumaya eğilimlidir, ancak petunyalar özellikle sıcak ve kuru dayanıklıdır. Bu petunyalarınızı ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak toprağın sulamalar arasında tamamen kurumasına izin vermelisiniz. Birkaç günde bir onlara uzun ve yavaş bir içecek verin Çiçeklerin ve yaprakların ıslatılması hastalığı teşvik edebilir, bu nedenle su alttan veya toprağın yüzeyine yakındır. Yine de köklerinize su dökmek istemezsiniz, bu nedenle kabınızın çok iyi drenajına sahip olduğundan emin olun.

Kaplarda dramatik bir performans gösterecek özel sondaki petunyaları satın alabilirsiniz Bununla birlikte türlerine bakılmaksızın saksılarda büyüyen petunyalar onlara doğru davrandığınız sürece sizi hayal kırıklığına uğratmamalıdır Petunyalarınız bayrak yapmaya veya bacaklı büyümeye başlarsa, onları kesin ve dölleyin Canlılıkla dallanmalılar. Yeni büyümeyi teşvik etmek için ölü çiçekleri sık sık kesin.

ÖNERİLEN ÇEŞİTLER

  • Zemin örtüsü için ideal olan ve çok çeşitli renkler sunan Halı Serisi
  • Koyu damarlı mor çiçekler spor yapan ‘Şeker Baba’ ( Petunya Baba Serisi)
  • Beyaz merkeze sahip gül pembe çiçekleri nedeniyle çiçekleri çizgili görünen ‘Rose Star’ ( Petunia Ultra Serisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir