Saksı Çiçekleri Bakımı

Bitkileri sağlıklı tutmak için ipuçları ve favori çiçekler bahçeler için bitkiler.

Saksıları seçin.
Suyun serbestçe akmasını sağlamak için kabınızın altında bir veya daha fazla delik olduğundan emin olun çünkü yetersiz drenaj köklerin boğulmasına ve bitkinin erken ölmesine neden olabilir.

Hemen hemen her şey bitkiler için bir saksı olarak kullanılabilir bu nedenle ne tür bir pot seçtiğiniz stil tercihinize ve bütçenize bağlıdır. Taşınması kolay olan ve kış sıcaklıklarını havalandırabilen hafif kapları tercih ederseniz fiberglas ve plastik mantıklı seçim olacaktır. Bu malzemeler gözenekli değildir ve bu nedenle kil veya tahtadan daha az nem emer ve bitki için daha fazla şey bırakır.

Saksı karışımını seçin.
Bahçeden toprak kullanmayın çünkü yabancı ot tohumları, böcekler ve mantar hastalıkları ile doldurulabilir.

Saksı toprağı satın alın. Turba yosunu ve sıklıkla ayrışmış organik madde gibi malzemelerin gevşek ve hafif bir karışımıdır. Sulu meyveler veya kaktüsler dikiyorsanız onlar için özel olarak formüle edilmiş bir karışım kullanın.

Bitki bakımını azaltmak için zaman salınımlı bir gübre ve nem tutucu polimer kristalleri içeren saksı toprağı satın alın.

Bitkileri seçin.
Doğru bitki ve doğru yer sloganınızı uygulayın. Alanınızın koşullarını dikkate almalısınız. Sabahın erken saatlerinde sadece bir saat süren bir verandada gül gibi altı saat tam güneş gerektiren bir çiçek yetiştirmeye çalışmayın. Ödevinizi yapın ve hangi bitkilerin mevcut güneşte veya gölgede gelişeceğini belirleyin.

Ne satın alacağınıza karar verirken en basit yaklaşım saksı başına bir tür bitki kullanmaktır. Birden fazla bitki türünü birleştirmeyi seçerseniz hepsinin aynı ışık ve nem koşullarından hoşlandığından emin olun. Bir saksıya kaktüs ve hercai menekşe koymayın ve bir arada olmalarını beklemeyin.

Saksınızı hazırlayın.
Kaplarınız büyükse doldurmadan önce en sonunda gidecekleri yere yerleştirin. Dolduktan ve sulandıktan sonra, hareket etmek için çok ağır olabilirler.Saksılarınızın altındaki deliklere sepet tipi bir kahve filtresi veya kırık bir çömlek parçası koyun. Bu, saksı karışımının yıkanmasını önleyecek ancak yine de suyun kaçmasına izin verecektir.

Toprağa dökmeden önce nem içeriğini kontrol edin. Düzgün ıslatmak için torbanın üzerindeki talimatları okuyun Genellikle bir seferde biraz su eklemeniz ve karışımı elinizle yoğurmanız gerekir. En iyisi karışımı nemli bir sünger gibi hissedene kadar ıslatmaktır.

Kabı toprakla doldurun ve bitkinin tabanı (gövdenin toprağın yüzeyinden filizlendiği yer) saksının tepesinden yaklaşık 4-5 cm olacak şekilde yeterli saksı karışımı koyun.Dikimden önce büyük hava ceplerini ortadan kaldırmak için toprağı parmaklarınızla hafifçe vurun.

Bitki saksıya dikin.
Bitkiyi fidanlık kabından çıkarın. (Dikimden en az bir saat önce bitkileri orijinal kaplarında sulamak iyi bir uygulamadır. Bu onların çıkarılmasını kolaylaştıracak ve nakil şokunu azaltacaktır.) sapın her iki yanında bir parmak ile saksıyı yatırın ve bitkinin yavaşça elinize düşmesine izin verin. Asla bir bitkiyi kökünden çekmeyin. Sıkışmışsa gevşetmek için kabın yanlarına dokunun.

Kökler etrafında ve etrafında dönüyorsa bitki köke bağlıdır. Dikimden önce köklerin uçlarını yavaşça serbest bırakın.

Bitkiyi karışımın üstüne yerleştirin. Birden fazla bitki dikiyorsanız aralarında karışım eklemek için her bir kök topunun etrafında en az 4-5 cm kadar bırakın. Dikkatli bir şekilde bir avuç toprak ile doldurun. Hava ceplerini ortadan kaldırmak için hafifçe vurun. Toprağın üstüne toprak koymayın ve sapın tamamen yüzeyin üzerinde olduğundan emin olun. Toprak yüzeyi ile saksı kenarı arasında yaklaşık bir 3-4cm bırakın.

Kabı sulayın Bu kökleri yeni yerine yerleştirecektir. Toprak seviyesi kök topunun üst kısmının altına düşerse geri getirmek için ek bir karışım ekleyin.

Sulama
İlkbaharda ekersen ve hava ılıksa muhtemelen haftada bir kez sulama ile kurtulabilirsin. Yaz devam ederken bitkilerin daha fazla suya ihtiyacı vardır. Sıcak hava bitkiyi kullanmadan önce nemi buharlaştırmakla kalmaz bitkiler büyüdükçe daha fazla suya ihtiyaç duyar. Asılı bitkiler ve küçük saksı günde iki kez sulamaya ihtiyaç duyabilir (en iyi zamanlar sabah ve akşamdır) günde bir kez büyük saksı için yeterlidir.

Su drenaj deliklerinden çıkana kadar bitkilerinizi sulayın. Bu şekilde toprağın nemi dibe kadar aldığını bilirsiniz.

Yaprakları ve çiçekleri değil toprağı sulayın çünkü yeşilliklerin ıslanması mantar hastalıklarına ve bazen yapraklarda yanık noktalarına yol açabilir.

Bitkiler ve çiçekler günün en sıcak zamanında solgun görünüyorsa endişelenmeyin Toprağın üstü nemli olduğu sürece muhtemelen sulamanıza gerek yoktur. Solma ve kök bölgesinden çok fazla nem kaybını önlemek için kendi kendini koruyan bir mekanizmadır. Bekleyin ve güneş battıktan sonra bitkilerin sallanıp sallanmadığını görün. Saksıların suya oturmasına izin vermeyin bu kök çürümesine ve ölüme neden olabilir.

Besleme
Kaplarda yetişen bitkiler toprağa göre daha fazla gübrelemeye ihtiyaç duyar. Ne kadar fazla su verirseniz besinleri topraktan o kadar çabuk temizlersiniz. Dikim yaparken zaman salınımlı bir gübre kullanmak iyidir . Gerçekten sağlıklı ve mutlu bitkiler istiyorsanız paket yönergelerine göre her iki haftada bir sıvı veya suda çözünür bir gübre verin.

Budama
Solmuş çiçeklerin kesilmesi önemlidir. Bir bitkiyi daha fazla çiçek üretmeye devam etmeye teşvik eder.

Bazı bitkilerin çok küçük çiçekleri ve sapları vardır tek tek çiçek başlarını kesmek veya almak çok zaman alıcı olabilir. Bu türler için tüm bitkiyi büyüklüğünün yaklaşık üçte birine geri döndürmek en iyisidir. Yaklaşık bir hafta boyunca “sıkışmış” görünecek ancak yakında yeni tomurcukların ve çiçeklerini göreceksiniz.

Bazı çiçekli bitkiler “kendi kendini temizler” yani genellikle budama veya makaslama gerektirmezler. Bunlar genellikle ufak çiçeklerle kaplı üretken çiçeklerdir neredeyse kendi başlarına kaybolurlar.Örnek verecek olursak mini petunyalar.

Güneş için iyi Saksı Çiçekleri
Angelonia
Afrika papatyası
dalya
Mor çeşme otu
Lantana
Verbena
zinya çiçeği
Yumrulu Begonya

Gölge için İyi Saksı Çiçekleri
küpe çiçeği
Impatiens
Browallia
Torenia

Güneş ve gölge için İyi Saksı Çiçekleri
Caladium (gölge)
Coleus (çeşitliliğe bağlı olarak güneş ve gölge)
Phormium (tam güneşten parça gölgesine)
Canna (tam güneşten parça gölgeye)
Eğrelti otları (çeşitli tipler, filtrelenmiş güneş gölge)
Süs çimleri (çeşitli tipler, tam güneş)


Güneş ve Gölge için İyi Saksı Çiçekleri
Twinspur (Diascia, tam güneş / parça gölgesi)
Mini petunya (Calibrachoa, tam güneş / parça gölgesi)
Nemesia (tam güneş / parça gölgesi)
Scaevola (tam güneş / parça gölgesi)
Salvia (Salvia guaranitica, tam güneş / parça gölgesi)
Not: Yalnızca bir adın listelendiği yerlerde, botanik ve ortak adlar aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir