Sıkça Sorulan Sorular

Solucan gübresi üretiminde toprak kullanılıyor mu?

Sistemde hiç bir şekilde toprak kullanmıyoruz. Kültür solucanları toprak içinde değil, kompost içinde yaşar.

Solucanlar için en ideal ortam sıcaklığı nedir?

Kaliforniya solucanları minimum sıfır (0), maksimum kırk (40) derece sıcakta hayatta kalabilir. Önemli olan ortam sıcaklığı değil, kompost içindeki sıcaklıktır.

Üretim ve üremeleri için en ideal ortam sıcaklığı 10-25 derecedir.
Kompost içindeki sıcaklık beş (5) derecenin altına düştüğünde üretim/üreme durur, hareket kabiliyetleri azalır ve uykuya meyilli olurlar. Uzun süre uykuda kaldıklarında açlıktan ölebilirler. Eğer kompost içindeki sıcaklık sıfırın altına inerse donarak ölebilirler.

Sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkarsa solucanlar hareket etmekte güçlük çeker. Uzun süre 40 derece üzerinde sıcaklığa maruz kalmaları üretimi durduracağı gibi ölmelerine neden olabilir.

Yetişkin bir Kaliforniya solucanı kaç gramdır?

Yetişkin bir Kaliforniya solucanı ortalama 0,8 gramdır. Gübre üretimi hesaplanırken genel olarak 1 adet solucanın kütle ağırlığı, 0,8 g üzerinden hesaplanır.

10 bin adet solucan bir günde ne kadar mama tüketir?

Kırmızı Kaliforniya solucanları gün içerisinde kendi kütle ağırlıklarının %80’i oranında mama tüketirler.
Bu durumda;
1 adet solucan gün içerisinde 0,6 g besin tükettiğine göre; 10 bin adet solucan 6 kg mama tüketir.
10 bin adet solucan 1 ayda, 180 kg mama tüketir.
Bu değerler solucanlar için ideal olan nem ve sıcaklığı sağlamış olmanız durumunda geçerlidir. Ayrıca solucanları ne tür bir mama ile beslediğiniz tüketim miktarını değiştirebilir.

10 bin adet solucan bir günde ne kadar solucan gübresi üretir?

Kaliforniya solucanları gün içerisinde tükettikleri besinlerin ortalama olarak %50’sini dışkılar. Geriye kalan %50 ise solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vücutları tarafından enerji olarak kullanılır.
Bu durumda tek bir solucan, gün içerisinden tükettiği 0,6 g besinin 0,3 gramlık kısmını solucan humusu olarak dışkılar.
10 bin adet solucan 24 saat içerisinde 3 kg solucan humusu üretir.
10 bin adet Kaliforniya solucanı 1 aylık süre içerisinde, 90 kg solucan humusu üretir.

Solucan humusu olgunlaşma sürecinde ciddi nem kaybeder. Yaklaşık 2 ay kendi halinde bekleyen humus, solucan gübresine dönüşür. Bu süreçte ortalama kayıp 3/2 oranındadır.

Sonuç: 10 bin adet kaliforniya solucanı 1 aylık süre içinde satışa hazır 30 kg solucan gübresi üretir.

10 bin adet solucan 3 ay içerisinde ne kadar üreyebilir?

Solucanların her biri hem dişi hem de erkek üreme organına sahiptir. Kısaca, her bir solucan çift cinsiyetlidir, ancak üremek için mutlaka çiftleşmeleri gerekir. Çiftleşme esnasında herhangi biri erkek ya da dişilik görevini üstlenebilir.
Uygun ortam sağlanıp düzenli ve uygun mama ile beslenen solucanlar 3 ay içerisinde sayılarını %90 olasılıkla ikiye katlar.
10 bin adet solucan 3 ay sonra 20 bin adet olur.
3 ayda bir sayılarının ikiye katlanacağı varsayımı üzerinden hareket edersek; 10 bin adet solucan yıl sonunda 160 bin adet olur.

Solucanlar ne sıklıkla ve ne kadar beslenmelidir?

Solucanların 6- 7 cm kadar mama ile sık aralıklarla beslenmesi uygundur. Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında mama takviyesi yapılması gerekir. Bu değer 1 metre karede 10 bin solucan beslenmesi durunda 4-5 günde bir mama verilmesi anlamına gelir.

Solucan besleme kabının özellikleri nasıl olmalıdır?

Solucanların toprak ile temas halinde olmasını engelleyecek biçimde olması önemlidir.
Derinlik olarak 60-70 cm olması idealdir.
Genişlik olarak üretim sahasına göre genel olarak 1-1,5 metre tercih edilmektedir.
Uzunluk üretim sahasına ve solucan sayısına göre belirlenir.
Ortalama olarak 1 metre karelik alana 10 bin solucan bırakılmaktadır.

Solucan besleme kabındaki ideal nem oranı nedir?

Solucanlara mamasının ortalama nem oranı %80 olmalıdır. Bunu tespit etmenin en kolay yolu verilecek olan mamadan bir miktar alarak avucunuzda sıkmaktır. Eğer su çıkıyor ancak dalamıyorsa bu ideal neme sahip olduğunu gösterir.

Kaliforniya solucanları ne ile beslenir?

Ticari üretimde kompost yapımında ham madde olarak  fermente edilmiş sığır gübresi tercih edilir. Ayrıca kompost içine asit, tuz ya da kimyasal içermeyen tüm yeşil veya kahverengi bitkisel atıklar ilave edilebilir.  Gereken açıklama; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/solucan-gubresi-uretimi/.

Evde solucan gübresi üretmek isteyenler sadece evsel atıklar ve çay posası kullanarak solucan besleyebilir.  Gereken açıklama; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/kaliforniya-solucanlari-evsel-atiklar-ile-nasil-beslenir-ozet/.

99 Yorum

 1. İyi çalışmalar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Solucanları satmak istediğimiz taktirde alıcıları nereden bulacağız kimler solucan alır.. Bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Merhaba Mehmet bey, sonuç olarak bu ticari bir faaliyet ve kimse size bu konuda garanti veremez. Sektör gelişmeye açık, ancak bundan pay almak tamamen sizin elinizde. En basit örnek; milyonlarca insana çok kısa sürede ulaşma şansınız olduğu için pazarlama çalışmaları internet üzerinden yürütülebilir.

 2. Merhaba Burak bey, biz satın aldığımız solucanları çoğaltmaya çalıştığımız için henüz şirket kurmadık. Hedeflediğimiz sayıya ulaştığımızda tabi ki şirket kurmayı planlıyoruz, fakat henüz hedefimize ulaşmadığımız için böyle bir girişime ihtiyaç olmadı.

  Peki, nasıl solucan satıyoruz?
  Biz güvendiğimiz tedarikçiden temin ettiğimiz solucanları uygun fiyata girişimciler ile buluşturuyoruz. Bizzat beslediğimiz Kaliforniya solucanlarını aynı yerden satın aldığımız için tedarikçimize güvenimiz sonsuz.

  Tedarikçimiz ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu proje sayesinde şimdiye kadar milyonlarca solucanı girişimciler ile buluşturduk ve tek bir şikayet almadık. Tek seferde 500 bin Kaliforniya solucanı satışımız dahi oldu ve müşterilerimiz arasında ziraat mühendisi olan girişimciler dahi var.

  Eğer güven konusunda bir şüpheniz varsa solucanları elden teslim alabilirsiniz. Biz müşterilerimize her zaman şeffaf davranmaya çalışıyoruz. Bu yüzden tedarikçimizi ziyaret ederek solucanları yerinde görebilirsiniz. Tedarikçimiz Kırklareli/Babaeski adresinde üretim yapmaktadır. Sipariş formunu kullanarak solucan satın aldığınızda zaten sipariş onayı için ilgili arkadaş sizinle telefon ile iletişim kuracaktır.

 3. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz bende bu işe gönül vermek istiyorum ama kafama takılan tek soru işareti pazar olayı. Ürettiğimiz gübreleri nasıl satacağız veya toptan olarak alacak her hangi bir firma var mı? Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Elde edeceğiniz solucan gübresi yoğun talep gören bir ürün, ancak pazardan pay almak sizin ticari becerinize bağlıdır. Eğer ticaret, reklam ve pazarlama konusunda tecrübeniz yoksa profesyonel bir pazarlama danışmanından yardım alabilirsiniz.

 4. Merhaba ben solucan almak istiyorum. 150 bin adet. Fiyatı ne kadar olur? 1 yıl içerisinde en az ne kadar sayıya ulaşırlar ve ne kadar gübre elde ederim. Son olarak ta bakımını üstlenen bir yer var mı ücretli şekilde?

 5. Merhabalar elimde 3 bin kırmızı Kaliforniya solucanı var. Ortam ve mamayı uygun hazırladım ama solucanlar geceleri sürekli olarak kabın dışına kaçma girişimindeler. Önlemlerini aldım ama dün 3 tane daha drenaj deliğinden çıkan olmuş. Daha 3. günleri bu kaçma girişimi yeni ortam olduğu için doğal bir durum ama daha başka ne yapabilirim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, 3 bin adet solucan içinden sadece 3 tanesi hırçınlık yapıyorsa herhangi bir sıkıntı yok demektir. Muhtemelen satın aldığınız solucanlar içinde yetişkin sayısı fazla olduğu için böyle bir durumla karşılaşmış olmalısınız. Bu yüzden biz genç erişkin solucan göndermeyi tercih ediyoruz. Böylece yeni ortama adapte sürecinde firar girişimi olmuyor. Ayrıca solucanlar huzurlu oldukları ortamı asla terk etmezler. Eğer firar girişimi artarsa bu bir hata yaptığınızın bariz göstergesidir.

 6. Merhaba ben 500 adet solucan aldım ve 25×40 cm’lik bir kaba koydum. Aslında bu ebatta iki kaba koydum. Üsttekini deldim, mamasını da koydum ve en üste öğüttüğüm yumurta kabuklarını koydum.
  Nemi elimle sürekli kontrol ediyorum, fakat en üst yüzeyde solucanlar görüyorum bu normal mi?
  Daha bir hafta dolmadı alalı. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi bakıyor olduğumdan emin olmam lazım.

 7. Solucanlara kap olarak varil kullanabilirmiyiz acaba, 180 litrelik yakıt varilini ortadan kesip solucan kabı yapabilirmiyiz. Ve solucanlardan çıkan gübreyi topraktan ayırma işlemini nasıl yapabiliriz?

 8. Merhaba, sizden 1000 adet solucan almayı düşünüyoruz . Ona uygun kabı sizce küçük mü yapmalıyız yoksa su tankından mı yapmalıyız? Solucanları sadece kabın içine mi koyuyoruz toprak olmadan? Nemi ve sıcaklığı nasıl ayarlayabilirim?

 9. Sürekli nemli olan toprakta mikroorganizma oluşmasını engellemek için ne yapıyorsunuz? toprak değişimi/yenilenmesi ne kadar sürede yapılmalı?

 10. Merhabalar;

  Öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Sorum şu olacak: Eisenia foetida nın yaşını nasıl anlayabiliriz. İnternetten öğrendiğim kadarı ile boyları 6-8 cm arası oluyor (yanlışsa lütfen düzeltiniz) bu bahsedilen boylara hangi sürede ulaşıyorlar ve zaman içinde yaşını nasıl tespit ediyoruz. Sonuçta faydalı ömürleri 4.5 – 5 sene.

  Ölen solucanlar sistemden ayrıştırılmalı mıdır (bahsettiğin çevresel ve fiziki etkilen neticesinde olan toplu ölümler değildir, canlının yaşam süresini tamamlayıp ölmesidir)?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, eğer biyolog değilseniz solucanların yaşını anlamanız çok zor. Ayrıca odaklanmanız gereken nokta solucanların ömrü değil, üreme kabiliyetleri.

   1.000 adet Kaliforniya solucanı uygun şartlarda bakılırsa 1 yılda 16.000 adet olur. Ömrünü tamamlamış solucanlar sistemin içinde kaybolup gider.

 11. Merhaba,

  Kuru ya da yeni biçilmiş çimle ya da otlarla beslenebilirler mi? O kadar çok çim çöpe atılıyor ki.

  1. Evet, bu tür bitkisel atıkları taze ağır gübresi ile karıştırıp fermente ederek kompost yapılabilir.

 12. Merhaba bende bu işi düşünüyorum, ancak size birkaç sorum olacaktı.
  Ben bir arkadaşımdan denemek için solucan gübresi aldım. Arkadaşım gübreyi hasat ettikten hemen sonra verdi. Bende serçe parmak büyüklüğündeki biber fidesine verdim. Fide 2 haftada inanılmaz şekilde gelişti ve yaklaşık bir karış oldu. Ayrıca 5 tanede çiçek verdi, ancak şimdilik 2 tanesi kuruyup meyvesiyle düştü. Bunun nedeni nedir? Gübre bekletilmeden verildiği için mi ?
  Birde solucanların gerçek Kaliforniya solucanı olduğunu nereden anlarız şimdiden teşekkür.

  1. Biber fidesine solucan humusu vermişsiniz. Humus, hasat edildikten sonra kapalı bir alanda yaklaşık 2-3 ay kadar olgunlaşmaya bırakılır. Bu sürede içindeki mikroorganizma sayısı aratarak bitki besin değeri zirveye çıkar. Humus olarak vermeniz biber fidesine zarar vermez, ancak verim solucan gübresi kadar etkili değildir. Ayrıca solucan gübresi bitkilere asla zarar vermez. %100 solucan gübresi içine bile bitki ekebilirsiniz.

   Eğer solucanlar konusunda tecrübeniz yoksa cinslerini %100 anlamak için analiz yaptırmanız lazım. Diğer bir seçenek ise üreme hızlarını takip etmektir. Eğer sayıları 3 ay içinde 2 katına çıkıyorsa muhtemelen Kırmızı Kaliforniya solucanı (eisenia foetida) besliyorsunuz.

 13. Merhaba bende bu solucan yetiştirmek istiyorum ve verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı en kısa zamanda solucan almayı düşünüyorum.
  Fakat bu konuyla ilgili bir sorum var; bu kırmızı kaliforniya solucanlarını diğer solucanlardan nasıl ayırt edebiliriz, belli bir fiziksel fark var mı?

  1. Enes bey, eğer bu konuda tecrübeniz yoksa ayırt etmeniz mümkün değil. %100 emin olmak için laboratuvar ortamında analiz gerekiyor. Satışını yaptığımız solucanlar %100 safkan eisenia foetida cinsidir. Aksi durumda koşulsuz iade imkanı veriyoruz.

 14. Merhaba bende uzun zamandır solucan gübresi üretimini ve solucan yetiştiriciliği konusunda sürekli araştırmalar içindeyim. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim. ben ilk olarak evimin çatısında hobi kiti şeklinde ıbc tank içinde yaklaşık 2000 solucan ile başlamak istiyorum. öncelikle sizden almak istesem ödeme şekli nasıl oluyor, ayrıca mamalarını hazırlama kompost işlemini nasıl gerçekleştiriyorum ve yemlemeden en az ne kadar süre öncesinde hazırlamamız gerekmekte, ben büyük baş gübresi ile pazar artıkları ve çay posası ile yemleme yapmak istiyorum. bu karışımı nasıl ne hangi oranlarda yapmam gerekiyor bu konularda yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba,
   Ticari üretime başlangıç için açıklama; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/solucan-gubresi-uretimi/
   Evsel atıklar ile solucan beslemek için açıklama; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/kaliforniya-solucanlari-evsel-atiklar-ile-nasil-beslenir-ozet/
   Solucan sipariş formu; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/solucan-siparis-formu/
   Ödemeyi havale ile alıyoruz. Ödeme onaylandıktan sonra solucanlar sayılarak kargo ile gönderilir.

 15. Merhaba
  Vermiş olduğunuz bilgiler cok faydalı ve gerekli olan bilgiler ben 5 gün önce ufak bir saklama kabında solucan aldım şu anda kabın içinde yavru solucanlar çoğaldı. Benim size sormak istediğim solucanlara devamlı olarak ışıklı bir ortam mı gerekiyor yoksa devamlı olarak karanlık bir ortam mı gerekiyor? Hangi ortam solucanlar için daha iyi üreme seçenegi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, kesinlikle solucanlar karanlık veya loş bir ortamda barınmalıdır. Işık solucanları rahatsız eder. Verimli üretim ve hızlı üreme için ortamda ışığa yer yok.

 16. Merhaba, uzun zamandır bu işi internette araştırıyorum. Resmi olarak bu işi yapan çok fazla şirket yok. Belki bir elin parmakları kadar. bunlarında sitelerinde ve yapmış oldukları röportajlarda anlattıkları, verdikleri demeçler sizin anlattıklarınızın aynısı. Herkesi bu işe teşvik edecek kadar açık ve net. Tabi ki bunu başarabilmek tecrübe ve isteğe bağlı. Benim internet araştırmalarım haricinde birde yakın çevremde de bu işi yapanlar varmış. Mesela iş arkadaşımın bir arkadaşı İstanbul Silivri’de 1.5 milyon adet solucan besliyormuş. Onun anlattıklarına göre solucanlar internette yazıldığı gibi matematiksel olarak atık tüketimi yapmıyor ve tüketimin hızlanması için solucanlara ilaç veriliyormuş. Ayrıca gübrenin de bitkisel ürün veriminin artması için gübre içine kimyasal karıştırıldığını söyledi. 1.5 milyon adet solucanla anlatıldığı gibi ayda 10 binler, 20 binler kazanılmadığını söyledi. Bu konu hakkında ne söyleye bilirsiniz. Bu arkadaşın pazarlama ve üretim yanlışlığı mı var? Bu konuyla ilgili olarak internette bir şey bulamadım. Yardımınızı bekliyorum teşekkür ederim.

  1. Merhaba, solucanlara ilaç vermek veya gübreye kimyasal karıştırmak mümkün değil. Söyledikleriniz tarım bakanlığı organik gübre üretim esaslarına tam olarak aykırı. Eğer bahsi geçen şahıs böyle bir girişimde bulunuyorsa muhtemelen çok büyük bir yaptırıma maruz kalacaktır. Solucan gübresine bırakın kimyasal karıştırmayı, kimyasal ürünler ile aynı alanda depolamak bile yasaktır. Solucan gübresi %100 organik bir maddedir ve Tarım Bakanlığı Organik Esaslarına uygun üretilmek zorundadır. İçine kimyasal karıştırmak düpedüz sahtekarlıktır.

   1.5 milyon Kaliforniya solucanı ayda 4.500 kg gübre üretir. Bu verimi almak için ortam koşulları (nem, ısı) ideal olmalıdır. Ayrıca mamanın kalitesi verimi ve elde edilen ürünün kalitesini ciddi oranda etkiler. Örneğin, yanmış hayvan gübresi ile solucan beslemeye çalışırsanız asla verim elde edemezsiniz.

 17. Merhabalar, biz diyelim ki bu işe başladık ve gübremizi ürettik. Bu gübrelerin hemen elimizden çıkarmamız gerekiyor mu? Duyduğuma göre hemen çıkarılmazsa etkinliği kayboluyormuş. Yani üretip hemen birkaç gün içinde satılması mı gerekiyor acaba? ve bu işe giren sayısı çok arttı, buda çok büyük bir eksi değil midir? Biz bu işi büyük bir işletme olarak yapmayı düşünüyoruz, ama bu gibi olaylar varsa baya zor şartlar demektir. Çünkü önce pazarı bulmak gerekir sanırım. Fikirlerinizi almak istiyorum. teşekkürler.

  1. Merhaba Özgür bey, bu konuda ortalıkta o kadar çok şehir efsanesi üreten insan var ki inanın kafanızın karışması son derece doğal. Solucan gübresi uygun ortamda muhafaza edildiği sürece 3 yıl raf ömrüne sahiptir ve bu sürede asla özelliğini yitirmez. İşe girenlerin sayısı değil kaliteli gübre üretenlere odaklanmak gerek. Ayrıca ülkemizde üretilen solucan gübresi miktarı ihtiyacın henüz sadece %4’lük kısmını karşılamaya yetiyor. Geri kalan %96’lık pastadan pay almanın tek yolu kaliteli solucan gübresi üreterek çiftçimize ekonomik acıdan güç katmaktır.

 18. Merhabalar,
  Yükseltilmiş yataklarda sebze yetiştiriyoruz, ayrıca yaklaşık 200 ağaçlık bir meyve bahçemiz var. 2 yıl önce aldığımız topraktaki organik madde oranını artırmaya çalışıyoruz, mümkün olduğunca “doğal tarım” uygulamalarını benimsedik. Aldığımızda toprak gayet ağır bir yapıda idi ve solucana da pek rastlamıyorduk. Bu yıl çapa yaparken solucan nüfusunda artış ve gevşeyen toprak yapısını sevinçle gözlemliyoruz. Solucan nüfusunu arttırmak için satın alıp toprağa bırakacağımız kaliforniya solucanları yaşarlar mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Merhaba, bu konuda hiç deneme yapmadık, ancak muhtemelen telef olurlar. En mantıklısı solucan gübresi üreterek toprağı organik madde açısından zengin hale getirmek. Toprağa solucan bırakmak yerine bol miktarda solucan gübresi vermeniz çok işe yarayacaktır.

 19. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Biz bu işe Erzurum’da başlamak istiyoruz. Başlangıç için 50.000 falan düşünüyoruz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ve imkan varsa tesisinizi görmemiz mümkün mü?

 20. Merhaba, Youtube da video izlerken üreticinin biri hayvan gübresini fermente etmeye gerek olmadığını söylüyor. Bu konudaki düşünceniz nedir? Acaba fermente etmeden doğrudan taze dışkı versek nasıl bir sonuç alırız?

  1. Merhaba, taze sığır gübresinin içinde bulunan idrar solucanların derisini yakacağı için %90 telef olurlar. Bahsettiğiniz videoyu bilmiyorum, ancak orada bahsi geçen gübre muhtemelen seperatörden geçirilmiştir. Ayrıca seperetörden geçmiş olsa bile fermente edilmek zorundadır. Aksi takdirde büyük bir kısmı solucanlar tarafından tüketilmez. Bu durumda elde edeceğiniz solucan gübresi kalite açısından yetersiz olacaktır. Çünkü içerik olarak %100 solucan dışkısı değildir. Bu tarz üretim yapanların elinde tonlarca solucan gübresi olmasına rağmen müşteri bulamadığını biliyoruz. Bilinçsiz üretim yapmanın sonuçları maalesef ağır oluyor. Bu yüzden prosedür neyse tam olarak uygulamanız gerekiyor.

 21. Şuanda nar mevsimi ve çok fazla nar tüketimi var; nar kabuklarını hayvan gübresine karıştırıp solucanlara versek zararı olur mu?

 22. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu alanda merak edilen her türlü soruya tatmin edici cevaplar vermişsiniz. Verdiğiniz yanıtlar başka yerlerdeki gibi gaza getirici değil son derece objektif. Bir çok yerde bu işin kısa sürede insanları zengin edeceği bilgisi veriliyor. Böyle bir şeyin söz konusu olabileceğini düşünmüyorum. Yatırım yapılmadan kazanç hiçbir sektörde mümkün değildir. Öyle olsaydı bu işi yapan bir çok kişi solucanlarını ya da tesislerini “yer sıkıntısından dolayı” 😉 satmak zorunda kalmazdı. Şahsen ben bu işin uzun vadede sabırla ve mütevazi yatırımlarla bir kazanç kapısı olabileceğini düşünüyorum.

  Son olarak aklıma takılan belki önemsiz bir soruyu sormak istiyorum; solucan satışları sayı ile yapılıyor. 10 bin 100 bin gibi. Peki bu sayım nasıl yapılıyor? Elle tek tek mi sayılıyor yoksa başka bir yöntemi mi var?

  İlginiz için tekrar teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Solucan sayımı ölçek ve hassas tartı yardımıyla yapılıyor. Örneğin 100 bin adet solucan satın aldınız; önce satışa uygun olan (yetişkin, erişkin, yavru sayısı eşit) bir koloni seçilir. Bu koloniden yeterli miktarda solucan kompost ile birlikte sayım masasına alınır. Yukarıdan ışık tutularak solucanların dibe kaçması sağlanır. Böylece üst taraftaki kompost alınır. Solucanlar çok az bir kompost içinde kalana kadar bu işlem devam eder. Yeterli solucan yoğunluğu yakalandığında ölçek ve hassas tartı yardımıyla sayım yapılır. Prensip gereği biz sayım hatalarını bertaraf etmek için her zaman %10 fazla gönderiyoruz.

 23. Merhabalar,solucanların ortam sıcaklığını ortalama olarak yazmışsınız, ben Mersin/Anamur’da ikamet ediyorum kışın sıcaklığı bir şekilde ayarlarım, yalnız yazın burası 30 derecenin altına düşmez, bu sıcaklığı yazın nasıl ne ile düşürebilirim?

  1. Merhaba, düşürmeye çalışmanıza hiç gerek yok. Solucanlar %80 nemli kompost içinde yaşadıkları için doğrudan güneş görmedikleri sürece sorun olmaz.

 24. Merhaba,
  Biz bu işe evin bodrum katında başlamak istiyoruz, kompost hazırlama süreci ve solucanlar kokar da komşularımızı rahatsız eder mi? Bir de burası sonuçta iş yeri olarak geçmiyor, burada bir ticari faaliyet yürütmek yasa dışı mı olur?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, solucan besleme kapları kokmaz, ancak kompost hazırlama sürecinde büyük baş hayvan gübresi varsa koku yapar. Diğer sorunuz bizi aşıyor.

 25. Merhabalar;
  bir kaç sorum olacak.
  1) Ben bu işi Giresun’da yapmak istiyorum, Giresun nemli bir havaya sahip sıkıntı yaşar mıyım?
  2) Yanmış hayvan dışkısını nereden temin edebilirim ve kg fiyatı hakkında bilginiz var mıdır? Bu hayvan gübresini hangi ortamda saklamamız gerekir ve ne kadar ömrü vardır?
  3) Mama olarak vereceğim gıdalar, örneğin çay posası ne kadar bekleyebilir, biriktirip uzun süre sonra verme imkanımız var mıdır? Çürüyebilir mi?

  4) İzlediğim bazı videolarda bahçe sulama bidonu ile sulandığını gördüm, mezar şeklinde olan bu sulama işlemi ne kadar olmalı ne sıklıkla sulamalıyız. Nem %80 olması lazım diyorsunuz ya üsten bakıldığı zaman nemli gözükebilir ancak iç kısmının nemini nasıl ayarlayabiliriz.

  5) Aldığımız humusu nasıl bir ortamda saklamamız gerekmektedir. Ve uzun süreler elimize kalmasının bir sorunu olur mu?

  1. Merhaba,

   1. Sorun olmaz.

   2. Yanmış hayvan gübresi kullanmıyoruz. Kendiniz fermente edeceksiniz.

   3. Buharlaşma üst kısımdan olacağı için yüzeyden anlarsınız.

   4. Oda sıcaklığında 3 yıl zarar görmez.

 26. Ben evde deneme amaçlı 1000 adet solucandan gübre üretmek istiyorum, fakat hayvan gübresi kullanmasam olur mu? Ve solucanlar çoğalıp kaba sığmadığını nasıl anlayacağım? Yazılarınızın çoğunu okudum, hepsi çok açıklayıcı.

 27. İyi çalışmalar, sizden solucan almak istiyorum. İlk olarak hobi amaçlı 1.000 tane ile başlamak istiyorum. Solucanlarla birlikte mama yolluyor musumuz? Başlangıç olarak kendi yaptığım mamayı denemek yerine garanti mama ile başlamak istiyorum. Solucan satışı dışında mama satışı da yapıyor musunuz? Ve bunun maliyeti nasıl olur? Ayrıca sizin kullandığınız mamanın içerisinde hayvan gübresi var mı? Hobi amaçlı bakımlar için evsel atıklar ve cay posasını önermişsiniz ama ben hayvan gübresi içeren mama ile başlamak istiyorum bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba, solucanlar size 15 günlük mama içerisinde gönderiliyor. Nakliyesi pahalı olduğu için mama satışı yapmıyoruz. Solucanlar ile gönderdiğimiz kompost solucanların besin ihtiyacını karşılayacak oranda karışıma sahip. Çay posası ve evsel atıklar ile hazırlanan solucan maması hayvan gübresi ile hazırlanan mamadan çok daha kalitelidir. Çünkü evsel atıklar, (elma, armut, muz, çay posası, kahve telvesi, marul, roka, kabak ve daha sayamadıklarımız) çok çeşitlidir . Büyük baş hayvanlar özellikle kışın otlak görmedikleri için tek düzen beslenir.

 28. İyi günler büyük bir solucan gübresi üretim tesisi kurmayı planlıyoruz, fakat aklıma takılan tek bir soru var cevaplarsanız çok sevinirim. Uygun koşullarda ortalama olarak solucan nüfusunun 3 ayda 2 katına çıktığını biliyoruz, fakat bu sistem sürekli kendini büyüten bir sistem. Solucan nüfusunu dengelemek için nasıl bir yol kullanmalıyız? Kurulacak sistemin kapasitesi örneğin 20.000.000 solucan, fakat 3 ay sonra bu sayı ortalama 60.000.000 olacak bunu önlemek ve dengeli bir çoğalma sağlamak için nasıl bir yöntem kullanmalıyız? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, solucanlar koşullar uygun olduğu sürece sürekli üremeye devam eder. Engellemek için yapacak bir şey yok. Fazlasını satarak para kazanacaksınız.

 29. Merhabalar, yakın zamanda sizden solucan sipariş etmeyi düşünüyorum, şu anda gerekli ortamı hazırlıyorum, yalnız size bir soru sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla solucanları beslerken fermente edilmiş hayvan gübresi kullanma mecburiyetimiz yok, ancak fermente edilmiş hayvan gübresinin kullanımı neden bu denli yüksek olduğunu merak ediyorum. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba, ticari üretimde çok fazla kompost ihtiyacımız oluyor. Bunu en ucuza karşılamanın yegane yolu ise hayvan gübresi kullanmak. Sebep bundan ibaret.

 30. S.Aleyküm.
  Serkan Bey size yöneltilen soruları ve verdiğiniz cevapları dikkatle takip ediyor, doyurucu açıklamalarınızı zevkle okuyorum. Bende bir doğa sever olarak evimde hatta yatağımın baş ucunda solucan besliyorum. Oda sıcaklığı 20-25 derece arası. Yaklaşık 1000 adet solucanı kompost, çay posası, mısır unu , kahve , muz ve birazda büyük baş hayvan gübresi ile besliyorum. Solucanlarım çok mutlu. Bende mutluyum. Onları sevdiğimi, ilgilendiğimi sanki hissediyor gibiler. Ticari boyutunu düşünmüyorum. En azından bahçemde ürettiğim sebze ve meyvenin gübresini üretmeye çalışacağım, solucanlara duyduğum bu ilgi bu sevgi beni nereye kadar götürür kestiremiyorum. Bilgi ve deneyimlerini paylaşan sizin gibi değerli insanların olması doğaya önem veren ve solucan gübresi üretmek isteyen insanlara cesaret verecektir. Tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.

 31. Verdiğiniz tüm açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Benim de sorularım:
  1- Seperatörden geçirme nedir? Hobi amaçlı birkaç bin solucanı olan biri buna gerek duymalı mı? Nede olsa bir süre sonra sayılar artacak.
  2- Fermente (çürüme) olayını daha açar mısınız? Sorum büyükbaş hayvan gübresinin fermentasyonu ile ilgili? Bu yanmamış gübreler nasıl fermente edilir?Anladığım kadarıyla yarı yanmış gübre kullanılıyor? Bunu nasıl sağlanır?
  3- Separatörden geçirilmiş fermente mamalar kullanıldığına göre ve ticari mal olduğuna göre hobi amaçlı bunların üretimi de olabilir mi?
  4- At ve koyun gübresinin de solucan mamsında kullanımını anlatır mısınız?
  5- Yayınlarda %70 hayvan gübresi % 30 evsel atık deniyor. Halbuki siz evsel atıkların daha verimli olduğunu söylüyorsunuz? %70+%30 karışım büyük işletmeler için mi (maliyetler ve evsel atıkların tedariğindeki zorluk) geçerli?
  Teşekkürler.

 32. Serkan Bey Merhabalar;
  Solucan kabında yaklaşık 0,5 mm boyunda ince ipliksi görünümde yüzlerce kurtçuk var. Bunlar muhtemelen solucan yavrusu, ancak emin değilim fikriniz nedir? Eğer bunların tamamı solucan ise bir müddet sonra solucan kabı daralacaktır. Bu durumda beslenme ve üreme durumu nasıl bir hal alır? Yavru solucanların beslenmesi için yetişkin solucanların intihar ettiğini duydum bu doğru mu? Selamlar.

 33. Merhaba,
  50000 solucanla bu işe başlayacağız. Ancak solucan maması sürekli satın alarak bizim ticari anlamda kar elde etmemiz mümkün mü? İnternette mama fiyatları neredeyse kilosu solucan gübresi fiyatına yakın. Mamayı kendimiz üretmeden hep satın almak suretiyle bu işi devam ettirebilir miyiz? Teşekkürler.

  1. Merhaba, hazır kompost satın alarak bu iş yürümez. Kendiniz kompost hazırlayarak maliyeti düşürmeniz lazım.

 34. Merhabalar öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim aklıma takılan bir yerde çay posası ve evsel atık mamasını solucan gübresi üretimi bakımından daha kaliteli olduğunu söylemişsiniz ama çoğu yerde ise büyük baş hayvan gübresi ile çay posası karışımının daha kaliteli gübre verdiğini dile getirmişsiniz. Mama konusunda net ve daha açıklayıcı bir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, ticari üretimde tonlarca çay posası ve evsel atık bulma şansınız yoktur. Ticari üretimde %70 hayvan gübresi %30 bitkisel atık, hobi kitleri için %70 çay posası %30 bitkisel atık ile kompost hazırlıyoruz.

 35. Merhabalar;
  Serkan Bey çay posası solucanların sevdiği bir yiyecek olabilir. Ancak bildiğim kadarıyla çay posasının besin değeri yok denecek kadar az. Dolayısıyla gübrenin kalitesini olumsuz etkilemez mi? Saygılar.

  1. Merhaba, çay posasını tek başına kullanmıyoruz. Sadece elimizde mama yokken geçici olarak tek başına kullanıyoruz. Uzun vadede evsel atıklar ile karıştırıyoruz. Her evden sebze-meyve olarak 20-30 çeşit bitkisel atık çıkıyor. Bunları göz önüne alırsanız sonuçlar harika oluyor. Bunun AR-GE çalışmasını yaptık. Elimizde analiz sonuçları var. Çay posası ve evsel atıklar ile beslenen solucanlar daha kaliteli solucan gübresi üretiyor. Sonuçta büyük baş hayvan en fazla 3-5 çeşit besin tüketiyor, fakat her şeyi tüketmek konusunda yetenekli olan insanlar, yüzlerce bitkisel atık tüketiyoruz. Bunların kalıntıları solucanlar için harika besindir.
   Gerekli açıklama; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/kaliforniya-solucanlari-evsel-atiklar-ile-nasil-beslenir-ozet/

 36. Merhabalar, mezar tipi üretim yapmak istiyorum. Amacım 50.000 solucanla başlayıp sayıyı arttırmak.
  1) Metrekareye kaç bin solucan önerir siniz?
  2) Üretim hızını arttırmak için mamada yapılabilecek içerikle ilgili püf noktaları var mı?
  3) Mezar tipi üretimde ilk kurulum sonrası solucanların kaçmaması için üstten ışık uygulanmalı mıdır? yada sadece ilk alışma evresinde mi, devamlı mı uygulanmalıdır?

  1. Merhaba,
   1. Amaç sayıyı arttırmak olduğuna göre m2’ye 10.000 adet idealdir. Sayıları az olacağı için hasat süresi gecikecektir. Sonuçta her hasat, yavru ve yumurta kaybına neden oluyor.
   2. Kompost içine kibrit kutusu büyüklüğünde bol karton parçaları koymanız üremeyi tetikler.
   3. Eğer satın alacağınız solucanların tümü erişkin olursa ilk 48 saat kaçma girişimi olabilir. Bu durumda sadece ilk 3 gün ışık uygulanabilir.

 37. Merhabalar, benim de 1000 solucanım var yeni edindim besleme işlemini söylenene göre yaptım. Çay posası, yumurta kabuğu ve meyve sebze atığı ekledim kaba, ama solucanlar attığım muz, patates, kabuklarının altında toplaşmışlar ve çok hareketli değiller (yaşıyorlar ama) bir sıkıntı mı var acaba bunun nedeni nedir?

  1. Merhaba, renkleri soluk değilse problem yoktur. Çay posasını bekletmeden vermeyin. Meyve sebze atıklarını çok seviyorlar. Muhtemelen yemek için toplanmış olmalılar.

 38. Can Bey selamlar, sizden solucan aldım ve 15 günlük mamasıyla birlikte gönderdiniz. Öncelikle süreç için çok teşekkür ediyorum. Sormak istediğim ise, gübre oluştuktan sonra hasat işleminden sonra nasıl muhafaza etmemiz gerektiğidir. Yani hava alan plastik bir çuval veya kapta kendi halinde dinlendirmemizde sakınca var mıdır?

  1. Merhaba, aynen dediğiniz şekilde bekletmeniz uygun. Mevsim koşullarına göre 2-3 ay içinde olgunlaşıyor. Bu arada güneş görmeyecek şekilde beklemesi lazım.

 39. Merhaba 4 gün önce 3000 adet solucan aldım, bugün baktığımda solucanlar kompostun kenarlarında çok fazla şekilde kümelenmiş halde buldum. Bunun nedeni ne olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkür.

  1. Aşırı meyve-sebze ile besleme sonucu ortaya çıkan yay kuyruk böceğinden bahsediyor olmalısınız. Hiçbir zararları yok, hatta üretime katkıları var.

 40. Serkan Bey, gönderdiğiniz mama 15 günlük dediniz ama daha fazla beslemeye yetecek kadar var sanırım. Kabın en üstüne fermente olmuş çay posası ilave ettim bir miktar, fakat buna rağmen hala büyük çoğunluğu kabın alt bölgelerinde dolanıyorlar. Çay posasına hepsi rağbet etmedi. bu durumda hala mamaları var diye düşünüyorum. Ayrıca mamada da hala ot, saman parçaları gördüğüme göre tam bitirilmemiştir diye düşünüyorum. Solucanlar aç kalır diye korkuyorum. Mamanın tam olarak bittiğini nasıl anlarım?

  1. Yıldıray bey, gönderdiğimiz mama ortalama 15 günlük, ancak solucanlar yolda biraz stres yaşadıkları için ilk 1 hafta az tüketirler. Tükettikten sonra yukarı çıkmaya başlayacaklardır. Mamayı tükettiklerini yüzeyin demlenmiş pilav gibi bir görüntü almasından ve koyulaşan renginden anlayabilirsiniz.

 41. Serkan Bey, asıl sormak istediğim soruyu bir önceki yazımda es geçmişim. mama hazırlarken sebze ve meyve atıklarını el ile doğrayacak büyüklükte çay posasıyla karıştırıp vermemiz mümkün müdür? Yoksa illa ki makineden geçirip kıyım mı yapmak gerekir?

  1. Merhaba, fareler et obur değildir, ancak kedi beslemenizi tavsiye ederim. Ortamda fareyi bırakın böcek bile kalmaz. Hepsini bertaraf etmek konusunda harika yetenekli bir hayvan.

 42. MERHABA, BEN KUŞADASIN’DA 100.000 SOLUCANLA YERDE OLMAK ÜZERE ÜRETİME BAŞLADIM. YAZDIKLARINIZDAN OLDUKÇA ÇOK FAYDALANIYORUM. UMARIM DİĞER BU İŞİ YAPAN KİŞİLERDE YARARLANIYORLAR. BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. SORMAK İSTEDİĞİM GECE BULUNDUKLARI ORTAMIN KARANLIK OLMASI DAHA MI YARARLI OLACAKTIR. 1 AY OLDU BAŞLAYALI GECE IŞIK YAKIYORUM DOĞRUMU YAPIYORUM? IŞIĞI YAKMADIĞIM ZAMAN YATAKLARININ DIŞINA ÇIKIYORLAR. GECE IŞIK YANIYOR OLMASI ÜREMELERİNİ ENGELLER Mİ?

  1. Merhaba, ışık solucanların doğasına aykırı bir uygulamadır. Strese girmelerine sebep olacağı gibi çiftleşmelerine engel olur. Kültür solucanları yüzeyde veya yüzeye çok yakın çiftleşir. Bu nedenle üreme oranı düşer. Eğer ışık zoruyla besleme havuzlarında tutuyorsanız sistemde mutlaka bir hata vardır. Eisenia Foetida (kırmızı kaliforniya) cinsi kültür solucanları ortamda sorun yoksa asla kaçmaya teşebbüs etmez. Işık yoksa kaçmalarına neden olan sebepler;

   1. Solucan ırkı bozuk olabilir.
   2. Nem çok fazla olduğu için boğulmaktan kaçıyor olabilirler.
   3. Mama iyi fermente olmadığı için canlarını kurtarmak için asidik ortamdan kaçıyor olabilirler.

   Ayrıca solucanları ışık zoru ile besleme havuzlarında tutmak onlara eziyet etmekten başka bir şey değildir. Sadece yeni ortama taşındıkları zaman alışma sürecinde 72 saat ışık uygulamak kabul edilebilir. Daha fazlası yanlıştır.

 43. Can Bey, çay posasının 15 gün değil de 2 ay bekletilip solucanlara verilmesi besin değerinin kaybı açısından sıkıntı olur mu?

 44. Merhaba. 500 solucanı önerilen şartlarda besliyorum. Son bir kaç günde kabın içinde daha önce olmayan sinekler oluştu. Bu bir sorun göstergesi mi? Kurtulmak için yapılacak bir şey var mı? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, eğer normal kara sinek veya küçük meyve sinekleri geliyorsa, besleme kabına önce evsel atıkları koyun daha sonra üzerini çay posası ile örtün. Böylece sinek gelmez.

 45. Çay posalarını hiç bekletmeden sadece suyunu alarak solucanlara uygularsak bir zarar verir miyiz?

 46. Solucan gübresi için illa da Kaliforniya solucanı mı olmalı. Yerli solucan ile gübre üretilemiyor mu?

  1. Merhaba,

   Sıradan solucanları kompost içinde tutamazsınız.

   Aşırı hantallar, fazla tüketmezler, üremeleri çok düşüktür.

   Kış uykusuna yatarlar.

   Solucan gübresi için hayati önem taşıyan en değerli enzimleri daha az salgılıyorlar. Bu durumda elde edeceğiniz solucan gübresinin kalitesi ikinci sınıf olacaktır.

   Verimsel olarak karşılaştırma yaparsak, Eisenia Foetida ırkına oranla %90 verimsiz oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 47. Merhaba Serkan bey, yazılarınız çok değerli öncelikle teşekkürler. Ben 3 hafta oldu yüz bin solucanla bu işe başladım. Gece ışık yakmazsam yüzlerce solucan kasayı terk etme girişimindeler. Nem ve mama gayet güzel, devamlı kontrol ediyorum. Acaba sadece kaçanların ırkı mı bozuktur. Özellikle dün gece denedim. Işıksız sobayı da yaktım sıcaklık son derece güzeldi, yüzeye çıkmışlar ama kasayı terk edenlerde vardı. Sobayı yakmazsam daha kötü oluyordu durum. Nasıl bir önlem alabilirim? Acaba çıkanları sisteme geri koymasam ölmelerine göz yumsam bozuk ırkı temizleyebilir miyim bu şekilde, öneri verebilirseniz çok mutlu olurum. Birde cay posasını seperatörden geçmiş fermente sürecindeki mamanın içine atıp öyle karıştırsam bir problem olur mu? Şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Merhaba, eğer satın aldığınız solucanların tümü yetişkin ise ilk 3 gün gün bir kısmı kaçmaya çalışabilir. Bu sürede besleme havuzlarına ışık verilmesine karşı değiliz, ancak 3 günden sonra kaçmaya devam ediyorlar ise mutlaka bir sorun vardır. Nem ve mama iyi demişsiniz ama kaçışların en büyük nedeni iyi fermente olmayan mamadır. Eğer ortam çok soğuk değil ise soba yakmanın kaçışlar ile alakası olmaz. Hatta hava soğuk ise kompost içine, diplere, kuytuya kaçarlar.

   Solucan ırkı bozuk mu onu bilemiyorum. Siz en iyisi iletişim sayfasında bulunan telefon numarasına whatsapp ile resim gönderin. Özellikle solucanları ve kullandığınız mamayı yakından çekip yollarsanız bakarız.

   Çay posası sığır gübresi ile birlikte fermente edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir