Solucan Besleme Kabı Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi çöplerinizi azaltmanın ve bitkileriniz için verimli toprak elde etmenin kolay bir yoludur. solucan-besleme-kabi-2Özellikle apartmanda oturup, kısıtlı alana sahip olanlar için solucan yetiştirme kapları idealdir. Bu kapları, vermikompost üretimi yapan bazı şirketlerde ve internette bulunabilir. Fakat evde yapılması kolay ve daha ucuzdur. Kendi solucan besleme kabınızı yapın ve bu küçük canlıların bahçeniz için son derece verimli gübre oluşturmalarını izleyin.

Ev ve Bahçe için Solucan Yetiştirme Kapları

Satın alabileceğiniz birçok çeşit solucan yetiştirme kabı vardır. Fakat solucan besleme kabını kendiniz yaparsanız çok daha ekonomik olur. Ayrıca dilediğiniz ölçü ve tasarıma sahip olursunuz.

Tahta ve plastik kutular solucan besleme kabı yapımında iş görürler. Eğer elinizde yeterince malzeme ve uygun kereste varsa kendinize özel bir tasarım bile yapabilirsiniz. Burada amaç mutfak atıklarınızı içerecek, solucanların kaçmamasını sağlayacak ve solucanların

yiyeceğe ulaşmasını da engellemeyecek bir kap oluşturmak.

Solucan Besleme Kabı Çeşitlerisolucan-besleme-kabi-4

Tabanı olmayan kaplar kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştirmek için uygun değildir. Bular kültür solucanları oldukları için toprak ile temas halinde olmaları durumunda sisteme farklı tür solucanlar dahil olabilir. Bu durumda solucan ırkınız safkan olmaktan çıkar ve verim düşer.

Plastik kutular ve tahta kutular kullanabilirsiniz. Metal kutulardan kaçının. Bunlar mineral yoğunluğunu arttırırlar. Genel solucan kapları tek katlılardır. Ayrıca bir kaç katlı da yapabilirsiniz. Böylece solucanlar ilk kattaki besinleri tüketince bir sonraki kata geçerler. Bu solucan gübresini kolay hasat etmenizi sağlar.

Daha süslü bir sistem için, kutunun alt kısmına bir musluk ekleyip gübre çayını buradan alabilirsiniz. Bu solucan besleme kabında demlenmiş yiyecek artıklarının nemidir. Bitkilerinize katkı
sağlayacak vitamin ve mineraller içerir.

Solucan Besleme Kabı Nasıl Yapılır?

Aşağıda adımları takip ederek ev veya bahçe için iki katlı solucan besleme kabı yapabilirsiniz. Solucan besleme kabınısolucan-besleme-kabi-5 iki katlı yapmamızın sebebi, solucanları hiç rahatsız etmeden altta
biriken solucan gübresini hasat etmektir.

Öncelikle aynı boyutlarda üç adet plastik kutuya ihtiyacımız var. İlk kutuya herhangi bir işlem yapmıyoruz. Bunu kompost içerisinden süzülecek nemi biriktirmek için tabana yerleştiriyoruz.

Kullanacağınız diğer iki kabın alt kısımlarına ve yanlarına (üstlere doğru) yarım cm’lik delikler açarak işe koyulun. Böylece solucanlar alt katta işini bitirdiğinde üst kutuya geçebilecekler. Bu deldiğimiz kaplardan birini hiçbir işlem yapmadığımız ilk kabın içine yerleştirin. Kenarda hazır bekleyen üçüncü kap şimdilik işimize yaramaz.

Hazırladığımız kabın içine 2 parmak kadar kompost solucan-besleme-kabi-6koyun ve 1000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı yerleştirin.  Üstlerine de nemli bir karton koyun ve hava delikleri açılmış bir kapak kapatın.

Kabı içeride ya da dışarıda serin bir yere (soğuk değil) yerleştirin. Kutuyu orta derecede nemli tutmaya özen gösterin. Fakat ıslak olmasın.

İkinci kap solucan gübresi ile dolduğunda kenarda bekleyen kaba 2 parmak kadar mama koyarak en üste koyacağız. Böylece solucanlar alttaki deliklerden bir üst kata çıkarak ikinci kutuyu terk etmiş olacaklar. Tüm solucanlar en üst kata çıktıklarında aradaki kabı alarak solucan gübresini hasat etmiş olacağız. Bu şekilde ikinci ve üçüncü kabımız sürekli yer değiştirecek ve zahmetsiz bir şekilde solucan gübresini hasat etmiş olacağız.

Bu döngü sürekli bu şekilde devam edecek. Biriken solucan humusunu hasat ettikten sonra boşalan kutuyu diğeri dolunca tekrar üste koyarak solucanları bir üst kata taşınmasını sağlayacağız.

Kırmızı Kaliforniya solucanları her zaman verdiğiniz besinleri tüketerek yüzeye doğru hareket edeceklerdir. Siz kutulardan biri humus ile dolduğunda içerisinde atıklar olan yeni kutuya üste koyarsanız, solucanlar kısa sürede alttaki deliklerden buraya geçerler.

Solucanları Beslemek

Ne kadar yiyebildiklerini görünceye kadar, solucanları yiyeceklerinizin artıklarıyla azar azar besleyin. 450 gr solucan günlük ortalama 225 gr yiyecek artığı tüketebilir. Kırmızı Kaliforniya solucanları çok hızlı çoğalırlar, bu yüzden zaman geçtikçe daha fazla mutfak artığı ile beslemeniz gerekecek.

Süt, et ve yağlı ürünlerle ve hayvan artıklarıyla beslemekten kaçının. Yiyecekleri yatağa gömerseniz sinekleri uzak tutmuş olursunuz. Ve solucan besleme kabını sık sık ve az az nemlendirin.

Kap, solucan humusu ile dolana kadar besin takviyesine devam edin. Kap dolduğunda nemli yatak ve yiyecek hazırlanmış ikinci kutuyu diğerinin üzerine koyun. Solucanlar dibindeki delikler yoluyla ikinci kutuya çıkacak ve işlem yeniden başlayacaktır.

44 Yorum

  1. Gökhan bey, solucanlar sık aralıklarla, az miktarda ve uygun mama ile beslendiği sürece koku yapmaz. Besleme abartılıp aşırı yapılırsa tabi ki mama çürüyeceği için koku yapacaktır. Burada önemli olan kurallara uygun şekilde besleme yapmaktır.

 1. Selamlar,
  Ben bu ise yeni basladım. Kırmızı Kalifornia solucanları bulamazsak bahçemizden topladığımız solucanlarla gübre elde eder-miyiz?

  1. Merhaba, sıradan toprak solucanları veya yanmış hayvan gübresinde bulunan türler ile solucan gübresi üretmek mümkün değildir.

 2. Merhaba, evde 1000 adetle başlamak istiyorum. Bir kaç sorum olacak:

  1. Kap ölçüsü nasıl olmalı, 40 litre yeterli mi? 40 litrelik bir kap yaklaşık kaç kg çekebilir? Hasat zamanı kapları indir kaldır belimizi zorlamamak için soruyorum 🙂

  2. Geniş-alçak kap ile dar-yüksek kap tercihi solucan üremesini ve gübre kalitesini etkiler mi?

  3.Solucan sayıları artınca da kapalı kutularla çok sayıda olacak şekilde devam etsem dezavantajı olur mu? Hasat daha kolay olur ve bu şekilde ve solucanlar rahatsız olmaz.

  4. Bir kap doldu diyelim solucanlar ikinci kapa geçtikten sonra hasat için solucan gübresini doğrudan paketlemek mi lazım yoksa havalandırmak veya kurutmak gerekir mi?

  Saygılar, iyi çalışmalar..

  1. Merhaba,

   1. 1000 adet solucan için 10 litrelik plastik kap yeterlidir. M2’ye 10 bin solucan bırakıyoruz.

   Örnek; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/kaliforniya-solucanlari-evsel-atiklar-ile-nasil-beslenir-ozet/

   2. Solucan besleme kapları 60 cm yüksekliğe sahip olmalıdır. En olarak 1,5 metre, uzunluk kapalı alana göre ayarlanır. Bunlar ticari üretim havuzları için ideal ölçülerdir. Bu ölçüleri baz alarak kendinize uygun bir besleme kabı yapabilirsiniz.

   3. M2’ye 10 bin solucan bırakıyoruz ve 3 ay sonra hasat zamanı solucan sayısı ikiye katlanıyor. Hasat zamanı solucanları m2’ye 10 bin adet olacak şekilde tekrar besleme havuzlarına dağıtıyoruz. Bu arada tek tek saymak zorunda değilsiniz. Tecrübe kazandıktan sonra göz kararı ile sayıyı kestirmek mümkün.

   4. Hasat ettiğiniz ürün solucan humusudur ve olgunlaşması için kapalı bir alanda oda sıcaklığında 2 ay olgunlaşması gerekir.

 3. Merhaba..
  1- Ben balkonumda yetiştirdiğim bitkilerin saksısında solucan besleyerek bitkilerin direk olarak gübreden faydalanmasını istiyorum, bu mümkün müdür?
  2- Solucanlar çoğaldıkça bitkilerime zarar verir mi?
  3-Mama gramajını nasıl ayarlamamız gerekir?
  Teşekkürler iyi çalışmalar…

  1. Merhaba, saksıya solucan değil elde ettiğiniz solucan gübresini koymanız gerekiyor. Bunlar kültür solucanı oldukları için çok hızlı ürüyorlar. Muhtemelen aç kaldıklarında bitkilerin köküne saldıracaklardır. Solucanların yaşadığı kompostun yüzeyi demlenmiş pilav gibi düzleştiği zaman mama tükenmiş demektir.

   1. Kaliforniya Solucanları almak istiyorum, hatta ön hazırlık olması maksadıyla bir saksıya bir poşet toprak döküp üstüne sizin solucan yemi olarak tavsiye ettiğiniz sebze artıklarını çay posası ile harmanlayarak döktüm. Bir süre sonra kabın içinde solucanların dolaştığını gördüm. Muhtemelen aldığım toprakta solucan yada yumurtası varmış.

    1- Alacağım solucanlar kaptaki solucanlarla melezleşir mi ?
    2- Solucansız yada yumurtasız toprak nasıl elde edebilirim?
    3- Solucanlar hızlı ürediklerine ve benim alanağım olmadığına göre çoğalan solucanları ne yapmalıyım ?
    Teşekkürler iyi çalışmalar…

    1. Solucan maması veya solucanları hiçbir şekilde toprakla temas ettirmiyoruz. Kültür solucanları sisteme sızan sıradan toprak solucanları ile çiftleşirse ırk safkan özelliğini yitirir. Bu durumda üretim ve üreme zamanla çok ciddi oranda düşer. Eğer solucan ırkını bozmazsanız fazla Kaliforniya solucanlarını kolayca satabilirsiniz. Kültür solucanları yaşamak için toprağa ihtiyaç duymazlar. Hazırladığımız kompot içinde yaşamlarını sürdürürler.

 4. Merhaba,

  Solucan gübresi üretimi için yatırım yapmak istiyorum. Şimdilik olayın mantığını öğrenebilmek adına 500 tane evde beslemek üzere solucan aldım. İnternet üzerinden araştırıyorum fakat çok detaya inemiyorum. Sorularıma yardımcı olursanız sevinirim:

  -500 solucan için 25kg fermente mama aldım ve tamamını solucanlara verdim. Aldığım yer bu şekilde yapmamı ve 6 ay sonra gübre oluşacağını söyledi ama bana tek seferde 25kg mamayı vermek çok mantıklı gelmedi.

  -Fermente mama verilen solucanlara aynı zamanda evsel atıklardan yapılan mama da verilebilir mi (aynı anda)?

  -Hiçbir yerde tam olarak gübre oluştuğunu nasıl anlayacağımıza dair bir şeye denk gelmedim. Mama ile gübreyi nasıl ayırt edebiliriz ve halen mama olan kaptaki solucanları bir üst kata taşıdığımızda altta kalan mama artığı, oluşacak gübreyi olumlu olumsuz etkiler mi?

  -Solucan gübresi yetiştiriciliği ile ilgili İstanbul başta olmak üzere TR geneli bir eğitim, seminer vb. öğretici, eğitici programlar, eğitimler var mı?

  -Yatırım konusunda devlet destekleri hakkında bilginiz var mı?

  -Solucanların hastalık, ölme, mikrop vb riskleri var mıdır? (Sektör çok pozitif görünüyor, hiç risk yokmuş gibi)

  -Bir solucanın gübre oluşturması ne kadar zaman alır?

  -100.000 solucan ile yatırıma başlarsak, aylık sabit/değişken gider kalemleri ve tutarları ile aylık getirisi ( ve yatırım sonrası ilk ürün kaç ay sonra olur) ne kadardır? Herkes aylık gelirden bahsediyor fakat gider hakkında pek bilgi yok.

  -Yurtiçi pazar payı genel olarak hangi bölgelerde?

  Sorularım biraz spesifik olabilir. Cevap vermek istemediğiniz olursa saygıyla karşılarım. Şimdiden teşekkürler.

  Kolay gelsin, saygılar.

  1. Merhaba;

   500 adet solucana bir seferde 25 kg mama vermek bu işin mantığına aykırı.

   Fermente mama ve evsel atıklar aynı anda verilebilir.

   Solucanların mamayı tükettiğini yüzeyden anlayabilirsiniz. Mama bittiğinde yüzey demlenmiş pilav gibi dümdüz bir görünüme sahip olur.

   Eğitim yada seminere hiç gerek yok. Solucan gübresi üretmek çok basit bir girişimdir.

   Solucanlar mikrop yada hastalık taşımaz.

   Gider, gelir, pazarlama, KOSGEP gibi konular uzmanlık alanımızın dışında kalıyor.

   Diğer sorularınızın cevapları zaten web sitemizde mevcut;
   http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/kaliforniya-solucanlari-evsel-atiklar-ile-nasil-beslenir-ozet/
   http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/solucan-gubresi-uretimi/
   http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/sikca-sorulan-sorular/

 5. Selam, ben bu işi ticarete dökmek ve solucan satışı yapmak istiyorum. 100 adet solucan 1 senede kaç tane olur.

 6. Öncelikle iyi günler dilerim. Benim sorum da kompostun hazırlanması yönünde oranlarını ayarladığımız takdirde hayvan dışkısı ve organik materyali nasıl fermante edebiliriz. Yani bu fermente işlemi için neler yapmamız gerekiyor.
  Bir de bu organik materyal olarak mısır silajı kullanabilir miyiz.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, kompost kapalı alanda 4 günde bir karıştırılmak suretiyle 40-60 günde hazır olur. Eğer depolanmak için üzerine tuz atılmadıysa slaj solucanlar için harika bir besindir.

 7. Merhaba, iyi çalışmalar. Ben bir şey soracaktım. Yetiştirme kablarını üst üste geçişinde ürettikleri gübre ile larvaları nasıl ayıracağız? Ayırırken larvaların ölme riskini nasıl ortadan kaldıracağız.

  1. Merhaba, eğer ben uğraşırım diyorsanız elle tek tek ayıklamanız lazım, ancak ticari üretimde ölen ölür, kalan sağlar bizimdir mantığı işliyor. Buna rağmen solucan sayısı 3 ayda bir ikiye katlanıyor.

 8. Merhaba. Ben pamuk kompost undan mantar yetiştiriliyorum. Bu kompost atıkları solucan yemi olarak kullanılabilir mi. Bursa da bu işi yapan kişiler varmış bu kişilere uygun fiyata satabilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, daha önce hiç denemedik, ancak solucan gübresi üreticilerine bir miktar numune verip denemelerini sağlayabilirsiniz.

 9. Merhabalar, evde kenarda köşede en fazla kaç solucan besleyebiliriz? İlk etapta gübre üretmekten ziyade solucan sayısını çoğalmanın önemli olduğunu düşünerek bunu soruyorum.

  1. Eğer evinizde bodrum, kiler veya kömürlük gibi bir alan varsa 1 milyon bile beslenebilir. Böyle bir imkan yoksa evin içinde ayırdığınız alana bağlı.

 10. Evde 20 lt kapaklı üstü delinmiş kapta 1000 solucanım var. Mamalarını dediğiniz gibi verdim. Beyaz yavru solucanlar kabın en üstlerinde geziyorlar. Mamanın içinde yada altında değiller, olgun solucanlar mamanın altında. Sorun ne olabilir teşekkür ederim.

  1. Kabın içinde bir sorun olsa ilk olarak yetişkin solucanlar kaçar. Mamanın üzerinde dolaşanlar muhtemelen solucan yavrusu değil, yay kuyruk böceğidir. Bu arada hiçbir zararları yok.

 11. Merhaba, bende evde balkonda solucan beslemeyi düşünüyorum. Benim kafama takılan husus bu solucanlar kutudan çıkar mı? Üstteki görsellerde gördüğüm kadarıyla hava almaları için delik açmışsınız. Bu deliklerden solucanlar çıkıp sağa, sola dağılırlar mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba, solucanlar ideal şekilde beslendiği sürece asla kaçmaya meyilli değildir. Tabi ki kültür solucanları (kaliforniya solucanları) için geçerli bir durum. Sıradan toprak solucanları bağlasanız durmaz.

 12. Merhaba, ben evde denemek ve başlamak istiyorum ama piyasada bulunan şeffaf içi görünen saklama kapları ile olur mu veya resimde görülen sizin kabınızdan nereden temin edebiliriz. Ben denemek ve ileriye dönük bahçemde kullanmak için yardımınızı bekliyorum teşekkürler.

  1. Merhaba, ucuzluk pazarı olarak bilinen zücaciyelerde her çeşit plastik kap bulabilirsiniz.

 13. Merhaba, şimdi başlangıç olarak az miktarda solucanla bu işe başladık. Başlangıçta hazır mama ile beslemeye başladık. Kendi kompostumuzu hazırlamaya karar verdik. Bunun süresi 40-60 gün dediniz, bu süre boyunca hazır mamayla besledik diyelim. Peki bu kendi hazırlayacağımız mamanın miktarı sorun teşkil eder mi? Yani kompostu fazla yapıp depolama yapma şansı var mı, yoksa kompostun belli bir depolama süresi var mı?

 14. Merhaba,
  Ben deneme amaçlı 500 solucan almıştım. İlk mamalarını verdikten 6 gün sonra bir miktar daha verdim. Bugün 3. günü verdiğim yemin, üst kısımda solucanların gezindiğini görüyorum bu akşam. İlk besleme ile 2. besleme arasında böyle bir olay gözlemlememiştim. Bu bir sorundan mı kaynaklanır yoksa doğal bir süreç midir?
  Teşekkür ederim.

 15. Merhabalar, sormak istediğim şey yanmış hayvan gübresinin içine evsel atıkları atıp bekleme süresinin ne kadar olacağı ve bu gübrenin içine evsel atıklar dışında kurumuş yaprak, yeşil çim, gazete kağıtları, yumurta kartonları ve solucanların beslenmesi için yararlı olan her şeyi koymakta gerekir mi? Yada bu saydığım kompost için üretilen malzemelerin ayrı, gübrenin ayrı dinlendirilip sonra kıvama geldiğinde birleştirilmesi mi doğrudur? Şimdiden teşekkür ederim.

 16. Merhaba Serkan bey.
  Kısa bir süredir bu üretimle ilgili yazılar okumaktayım.
  Yazdıklarınızdan epeyce faydalandım fakat merak ettiğim bir konu var. Köydeki hayvan gübresinin içinde bulunan kurtçuklar ve solucanlar ırkı bozacağından dolayı bu durum hakkında ne yapılabilir.

 17. Merhabalar Serkan bey. Ben şehir merkezinde yaşıyorum ve hayvan gübresi bulma olanağım yok. Fakat Evsel atıklar fazlasıyla elimizde mevcut. Sadece Evsel atıklarla, hayvan gübresi eklemeden bir kompost hazırlayabilir miyim? Eğer hazırlamak mümkünse bunu nasıl yapabilirim. Kısa bir bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler… Balkonumda hobi olarak yapmaya çalışıyorum.

 18. Merhaba, sitenizde bu iş ile ilgili çok yararlı bilgiler var yalnız benim merak etiğim hiçbir yerde de bahsedilmeyen solucanları nasıl sayıyorsunuz? 10.000 – 100.000 rakamları telaffuz ediliyor. Bu solucanlar teker teker mi sayılıp bu rakamlar söyleniyor, yoksa göz kararı tahmin mi? Teşekkürler..

  1. Merhaba, 10 bin adete kadar solucanlar teker teker sayılır. Eğer göz kararı solucan sayarsak adil bir ticaret olmaz. Yüksek meblağlar hacimsel bir ölçek ve hassas tartı yardımıyla sayılır. Fakat önce koloni ortalaması belirlenir. Her kolonide farklı miktarda yavru, erişkin ve yetişkin vardır. Tüm bunlar en ince ayrıntısına kadar hesaplanır. Daha sonra sayıp yapılır. Ayrıca her ihtimale karşı %10 bonus ilave edilerek müşteriye teslim edilir.

 19. Merhaba, biz 100 tane solucan almayı düşünüyoruz ve bu solucanları mutfak sepeti şeklindeki 4 çekmeceli plastik alanda yapmayı planlıyoruz. Sizce doğru mu, dikkat etmemiz gereken özel bir şey var mı, çekmecelere müdahale etmemiz gerekiyor mu, solucanlara güzel bir barınak yapmak için? Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir