Solucan Besleme Kabını Sıcaktan Korumak

vermikompost-kutusuSolucanların en mutlu olduğu sıcaklık değerleri 12-26 C arasıdır. Daha soğuk ortamlarda solucanlar uykuya meyillidir. Eğer yaşadıkları ortamda sıcaklık sıfıra yaklaşır veya altına düşerse donarak ölebilirler. Daha sıcak ortamlar da ise düzenli izlenmezse solucanlar için tehlikeli hale gelebilir. Sıcak havalarda solucan bakımı doğal klima oluşturma çalışmasıdır. Doğal ortamlarını yani solucan kabınızı serinletecek şekilde düzenlemek gerekir. Burada önemli olan sizin dışarıda hissettiğiniz sıcaklık değil, solucanların içinde yaşayıp beslendikleri kompost sıcaklığıdır.

Yüksek sıcaklık ve solucan yetiştirme kabı kötü bir kombinasyondur. Fakat dışarısı sıcak bile olsa eğer doğru hazırlıkları yaparsanız solucan gübresi yapmanıza herhangi bir engel yoktur.

Yüksek Sıcaklık ve Solucan Besleme Kapları

Eğer onları kurtarmak için hiçbir şey yapmazsanız, çok yüksek sıcaklıklar solucanların hepsini öldürebilir. Solucanlar ölmese dahi, bir sıcaklık dalgası onları sersemletebilir ya da hasta edebilir ki, bu durum gübre üretmelerine engel olacaktır. Eğer yılın sıcak bir zamanında iseniz solucan besleme kabınızı sürekli görebileceğiniz bir yere koyun ve onu mümkün olduğunca serin tutmaya çalışın.

Solucan kabınızı veya gübre üretim kabınızı doğru yere koymak, solucanları yazın serin tutmanın ilk adımıdır. Evinizin kuzeye bakan yönü daha az güneş alıp serin olacaktır. Solucan yetiştirme kabınızı hazırlamaya başlarken güneşi daha az alıp daha serin olan bir yere göre yapıp, yerleştirebilirsiniz.

Sıcak İklimde Kırmızı Kaliforniya Solucanı Yetiştirmek

Solucanlar sıcakta sersemlemeye ve yavaşlamaya meyillidir. Bu yüzden onları beslemeyi bırakın ve tekrar serin olana kadar kendi bağışıklıkları yardımıyla toparlanmalarını bekleyin. Fazladan yiyecek kapta kalacak ve çürüyecektir. Bu da zararlı böceklerle problem yaşamanıza sebep olur.

Eğer Afrika gibi çok sıcak bir yerde yaşıyorsanız, Kırmızı Kaliforniya solucanları yerine mavi solucanları ya da Afrika solucanlarını tercih edin. Bu türler tropikal iklimde yaşadıkları için sıcak havalardan hasta olmadan ya da ölmeden kurtulmada daha beceriklilerdir. Fakat, bunlar kendi iklim şartlarına adapte oldukları için soğuk havaya karşı dirençleri zayıftır.

Yatağın nemli kalmasına dikkat edin. Bunun için her gün sulayabilirsiniz. Sıcak iklimde kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştirmek, yatağı olabildiğince serin tutmak, nemi dengelemek ve kabı serin bir ortama koymakla ilgilidir. Eğer bunlar sağlanabilirse solucanlar daha rahat edeceklerdir.

2 Yorum

  1. Merhaba, solucanları Antalya gibi bir yerde yetiştirmeyi planlıyorum, fakat aklıma takılan soruları sizinle paylaşmak istiyorum.

    1 – Solucanları mezar sıstemınde yetıstırırsem, uygun sıcaklık olan 17-22 arasında klima dısında nasıl uygun ortamı saglarım?
    2 – Sas sistemi kullanırsam 1.5 X 20 metre ebatlarında bunda bu sıcaklık artısını nasıl engelleye bilirim.

    Fıkır ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

    1. Merhaba, kapalı ortamı görmeden bir şey söylemek yanlış olur, ancak sıcaklık mutlaka 17-25 derece arası olacak diye bir şey yok. 7 derece altına 40 derece üstüne çıkmadığı sürece sorun olmaz. Kışın sizin iklim koşulları zaten uygun, yazın kapalı alanda hava akımı sağlayacak karşılıklı kapı pencere olması yeterli olur. Hayvanlar zaten %80 nemli kompot içinde yaşadıkları için, çok sıcak havalarda bile kompost için nem sebebiyle serin oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir