Solucan Gübresi Bahçede Nasıl Kullanılır?

Solucan gübresini toprağa eklemek, toprağı havalandırır ve bitkilere faydalı besinler sağlayarak toprağın genel yapısını geliştirir. Yaprak biti ve örümcek yavruları gibi bitkilerden beslenen bir çok zararlının da uzaklaştırılmasında etkilidir. Aşağıda solucan gübresinin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi, Kaliforniya solucanlarının ürettiği organik yapıda bir gübredir. Vermikültür de denen solucan gübresi, genel olarak solucan dışkısıdır. Diğer taraftan solucan atığı da denebilir. Bu canlılar bitkisel ve organik besinler yedikleri için atıkları ideal toprak zenginleştiricidir. Solucan dışkısı, toprağın havalanmasını ve süzdürme seviyesini geliştiren top şeklinde parçacıklara benzer. Ayrıca, toprağın suyu tutma oranını da arttırır.

Solucan Atıkları Bitkiler İçin Kullanılabilir mi?

Tam üstüne bastınız! Organik solucan dışkısı bitkiler için mükemmeldir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu bütün besini içerdikleri gibi bitkilerin yetiştiği toprağı zengileştirirler. Neredeyse her tür bitki için kullanılabilirler. Ayrıca bitkilere direk olarak topraksız da kullanılabilir. Solucan gübresi formuna göre (sıvı-katı) bitkilere üstten, yandan ya da toprak altına gömülerek kullanılabilir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi üretmek ya da vermikompost yapmak kolaydır. Solucan kap ya da kutuları satın alınabilir ya da farklı boyut ve şekillerde hazırlanabilir. Fakat bu amaçla hazırlanan kutular, sığ (20-30 cm arası derinlik) olmalı ve dibinde delikler olmalıdır. Eğer çok derin olursa, koku problemi oluşur. Küçük kutular evde her yere (lavabonun altı vb. yerlere) sığması açısından daha kullanışlıdır.

Solucan besleme kabı hazırlarken, dibine kum ya da nemli gazete parçaları koyun. Sonra saman ya da yaprak atığı ekleyin. Sonra bir kat daha nemli gazete parçası ya da kum koyun. Solucanları ve mutfak ya da bahçe artıkları gibi yiyecekleri koyun.

Solucan Gübresi Nasıl Hasat Edilir?

Solucan gübresini hasat etmenin farklı yöntemleri vardır. En popüler yöntemlerden biri boşaltıp ayıklama yöntemidir. Bir yere bir yaprak gazete kağıdı veya plastik serin, solucan kabını buraya boşaltın. Solucanları toplayıp, yeni hazırlanmış bir kaba koyun. Sonra gübreyi bitkilerinizde kullanın.

Diğer yöntem, solucan gübresini kutunun bir tarafına ayırıp, diğer tarafa da yeni yatak eklemektir. Kutunun bir tarafına taze yiyecek koyun ve bir kaç hafta içinde solucanlar o tarafa göçecektir. Artık atıkları alabilirsiniz. Bazı durumlarda, solucan gübresini hasat etme işlemi alternatif kaplar kullanmayı da içerebilir.

Organik solucan gübresi kullanımı sağlıklı toprak ve bitkiler üretmenin mükemmel bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir