Solucan Gübresi Nedir ve Nasıl kullanılır?

Solucan gübresi insanlar tarafından bilinen en zengin doğal gübredir. Bu doğrudur, saf solucan gübresinin bir çorba kaşığı kadar kullanmak 6 ay saksılı bir bitkiyi beslemek için yeterli organik bitki besin maddesi sağlar. Solucan gübresi piyasadaki diğer doğal ürünlerden daha fazla bitki büyümesini teşvik eder. Hayvan gübresi ve yapay gübreler bitkiler tarafından kolayca ve hemen emilir ancak Solucan gübresi sadece bitki büyümesini teşvik etmez aynı zamanda toprağınızın suyu tutma kabiliyetini de arttırır (dokusu nedeniyle) ve hatta kök çürüğü gibi kök hastalıklarını bile engeller.


Solucan Gübresi nedir?

Solucan gübresi, bakteri enzimler, bitki maddesi ve hayvan gübresi kalıntılarının yanı sıra oldukça aktif bir biyolojik karışımını içerir Dökümler suda çözünür bitki besinleri bakımından zengindir ve normalde üst toprakta bulunanlardan% 50’den fazla humus içerir.

Solucan gübresi, konsantre nitratlar, fosfor, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi bitki büyümesi için gerekli olan minerallerle doludur  Aynı zamanda manganez, bakır, çinko, kobalt, boraks, demir, karbon ve azot içerir Bununla birlikte en iyisi, bu minerallerin bitkiyi yakma riski olmadan derhal tesise ulaşmasıdır. Bitki onları emmeden önce hayvan gübresi ve kimyasal gübrelerin toprakta parçalanması gerektiğini unutmayın.

Organik madde solucanların sindirim kanalından geçerken dökümlerin üzerine ince bir tabaka yağ dökülür. Bu tabaka 2 aylık bir süre içinde aşınır. Bu nedenle bitki besinleri hemen mevcut olmasına rağmen, daha uzun süre dayanacak şekilde yavaşça serbest bırakılırlar. Solucan gübresindeki yumurtadan çıkan 2 ila 10 yavru içerir. Bu, toprağın solucanların hayatta kalabilmesi için gevşek, nemli ve organik madde bakımından yeterince zengin olması koşuluyla topraktaki genç solucanlar tarafından ayrışma sürecine devam edildiği anlamına gelir.

Solucanların beslenme kanalındaki bakteriler organik atıkları doğal gübreye dönüştürür. Organik atıkların maruz kaldığı kimyasal değişiklikler koku giderici ve nötrleştirmeyi içerir. Bu dökümlerin pH’ının 7 (nötr) ve solucan gübresinin kokusuz olduğu anlamına gelir (yağmurdan sonra orman gibi kokarlar). Solucan dökümleri de bakterileri içerir bu nedenle süreç toprakta devam eder ve mikrobiyolojik aktivite teşvik edilir.

Solucan gübresi nerelerde kullanılır?

Solucan gübresi evin içindeki ve çevresindeki bitkiler için saksı toprağı (bitki besin maddesi olarak) olarak kullanılabilir Ağaçlar, sebzeler ve çiçekler için bir dikim katkı maddesi olarak da kullanılabilir Malçlama malzemesi olarak kullanıldığında solucan gübresi, minerallerin sulandığında doğrudan toprağa emilmesini sağlayacaktır. Solucan Dökümleri asla bitkileri yakmayacağından istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Solucan Gübresinin faydaları.

  1. Solucan gübresi toksinleri ve zararlı mantarları ve bakterileri topraktan çıkarır. Solucan gübresi bu nedenle bitki hastalıklarıyla savaşma yeteneğine sahiptir.
  2. Solucan dökümleri ağır metalleri organik atıklara sabitleme özelliğine sahiptir  Bu bitkilerin bu kimyasal bileşikleri ihtiyaç duyduklarından daha fazla emmesini önler. Bu bileşikler daha sonra bitkiler ihtiyaç duyduklarında salınabilir.
  3. Solucan gübresi pH seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olduğu yerlerde bitkilerin toprakta büyümesine yardımcı olmak için bir bariyer görevi görür ayrıca Aşırı pH seviyelerinin bitkilerin topraktaki besin maddelerini emmesini imkansız hale getirir.
  4. Solucan gübresi hümik asit çok düşük konsantrasyonlarda bile bitki büyümesini uyarır. Hümik asit bitki tarafından herhangi bir normal mineral besinin üzerinde ve üzerinde kolayca emilebildiği iyonik olarak dağılmış durumdadır  Hümik asit ayrıca toprakta mikro flora popülasyonlarının gelişimini uyarır.
  5. Solucan gübresi toprağın suyu tutma kabiliyetini arttırır Solucan gübresi su erozyonu ve sıkıştırmaya dayanabilecek ve aynı zamanda su tutma oranını artıracak şekilde bir araya gelen mineral kümeleri oluşturur.
  6. Solucan gübresi toprakta asit oluşturan karbonu azaltır ve bitkinin kolayca kullanabileceği bir durumda azot seviyelerini arttırır  Organik bitki atıkları genellikle 20’den 1’e kadar karbon-azot oranına sahiptir. Bu orandan dolayı azot bitkiler için kullanılamaz ve organik atıkların etrafındaki toprak asidik hale gelir.

Solucan gübresini neden kullanmalıyız?

Solucan Dökümleri, bildiğim herhangi bir ticari gübreden daha iyi performans gösterir Anahtar faktör mikrobiyal aktivitedir. Ben ve diğerlerinin yaptığı araştırmalar, solucan dgübresinde ki mikrobiyal aktivitenin toprağın ve solucanın yediği organik maddeden 10 ila 20 kat daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Solucan dökümleri seralar veya ev bitkileri ayrıca bahçecilik ve çiftçilik için akla gelebilecek en iyi saksı toprağıdır. En narin bitkileri bile yakmaz ve tüm besinler suda çözünür ve bir bitki gıdası olur. Bitkilerin hızlı ve güçlü büyümesini sağlarlar.

Solucan gübresi azotun 5 katı, mevcut potasın 7 katı ve toprağınkinden 1 1/2 kat daha fazla kalsiyum içerir. Bu nedenle solucan gübresi mevcut besinler ile birlikte verilir. Besin maddeleri de suda çözünür ve bitkiye hemen ulaşılabilir  Saksı topraklarının çoğunun solucan gübresi kullanıldığında 6 kat daha uzun süreceği göreceksiniz. Solucan gübresinin yapacağı aynı iş için 5 kat daha fazla saksı toprağına ihtiyacınız olacak. Böylece uzun vadede solucan gübresi çok daha ucuzdur ve daha iyi bir iş çıkarır. Ayrıca gübrenin ağırlıklarının 2 ila 3 katı su tutar.

Solucan Gübresi nasıl kullanılır?

Çimlenme için

Mükemmel çimlenme karışımı olarak% 20 ila% 30 Solucan gübresi kullanın Ayrıca başka herhangi bir bitki gıdası eklemenize gerek kalmadan yaklaşık üç ay boyunca sürekli ve yemyeşil bir büyüme sağlayacaktır.

Toprak Düzenleyici Olarak

Çorak toprak tabakasına bir Solucan gübresi tabakası ekleyin ve biraz su verin ilk sezon bitkilerinizin büyümesine şaşıracaksınız.

Gübre Olarak

Solucan gübresini bitkilerin tabanına serpin veya hafifçe kazın ve ardından su ekleyin  Ayrıca bir serpme makinesi ile büyük bir ölçekte serpilebilirler. Unutmayın çok fazla Solucan gübresi kullansanız da bitkilerinize zarar veremeyecektir.

Sıvı Gübre Olarak

Solucan gübresi su ile kolayca karıştırılabilir. Her 3 litre su için 1 bardak Solucan gübresi kullanın ve 1 hafta bekleyin. Bu sıvı karışım mükemmel bir gübre veya yaprak yaprak spreyi olarak kullanılabilir  Ayrıca böceklerin kontrolüne de yardımcı olur. Birçok kişi bu uygulama yöntemini tercih eder.

Yüzlerce yıldır toprak solucanlarının bitki büyümesini iyileştirmenin ve meyve gibi bitki verimini artırmanın en iyi yolu olduğunu biliyoruz  Solucan gübresi doğanın harika bir ürünüdür. Toprağınıza ve bitkilerinize önem veriyorsanız solucan gübresini mutlaka kullanın.

Türkiye’de tarım yapılan arazilerin toprak yapısı organik maddeler açısından çok zayıf ayrıca yarı kuraktır. Bu açığı kapatmak ve gereken dengeyi sağlamak amacıyla ülkemizde toprağa kimyasal gübre uygulanmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizde petrolden sonra en fazla döviz çıktısına sebep olan şey, kimyasal tarım ürünlerine ödediğimiz paradır. Ülkemizde tarımsal alan olarak kullanılabilecek arazi miktarı bellidir ve gün itibariyle daha fazla genişletilme şansı yoktur. Artan nüfusun tarımsal ihtiyaçlarını karşılamak için tek şansımız, elimizde bulunan tüm toprağı en verimli şekilde kullanarak daha fazla üretim yapmaktır. Eğer ülkemizde organik gübre uygulamasına geçilmez ve geçmiş yıllarda olduğu gibi aşırı kimyasal gübre ve ilaç uygulanmaya devam ederse, gerek yer üstündeki gerekse yer altındaki tüm su kaynaklarımız kirlenecektir. Aşırı kimyasal kullanılan Trakya bölgesi başta olmak üzere, tüm ülkemizin tarım arazilerinde solucan gübresi kullanılması yönünde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği alternatif kazanç kaynağı olarak yapılabileceği gibi, özellikle kırsal kesimlerde kendi organik gübresini üretmek isteyenler tarafından yapılabilir. Solucan gübresinin üretim aşamasındaki maliyetlerinin oldukça düşük olması, kar payını üst seviyelere taşımaktadır.

solucangubresitarim

Solucanlar için mükemmel yiyecek olan organik atıklar, sindirim sistemlerinden geçtikten sonra bitkiler için çok besleyici bir madde ortaya çıkar. Organik atık yığınlarından oluşturulan kompostların Kırmızı Kaliforniya solucanları tarafından yenilmesi ve sindirildikten sonra dışarıya atılmasıyla elde edilen değerli maddeye solucan gübresi (vermikompost) adını veriyoruz. Solucan gübresi suda %100 oranında çözüldüğü için humus gibi bitkilerin en fazla gerek duyduğu tüm besinleri doğrudan bitkiye kazandırma özelliğine sahiptir. ”Toprak solucanları bulundukları yerlerde toprağın organik madde içeriği, toprak strüktürü, alınabilir bitki besin madde içeriği, porozite, su tutma kapasitesi, infiltrasyon oranı ve toprak yoğunluğu gibi özellikleri toprak lehine değiştirebilme özelliğine sahip canlılardır”. Solucanlar toprak altında rahat hareket edebilmek ve toprakta var olan pek çok bakteriden korunmak için, sölom sıvısı adı verilen bir çeşit savunma mekanizmasına sahiptirler. Solucanlar tarafından salgılanan sölom sıvısının zararlı bakteriler veya organizmalara karşı çok etkili bir savunma olduğu ve bu özelliği sayesinde bitkileri pek çok hastalığa karşı savunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca omurgalı canlılarda oluşan kanser hücrelerine karşı tepki verdiği tespit edilmiş ve bu yönde yoğun araştırmalar yürütülmektedir. Ayrıca başta uzak doğu olmak üzere çeşitli ülkelerde çok geçmiş yıllardan bu yana toprak solucanları kullanılarak bazı ilaçlar yapılmaktadır. Toprak solucanları bir gün içerisinde ortalama olarak kendi kütlerinin %60’ oranında dışkı çıkarırlar. Bu dışkı bitkilerin en fazla ihtiyaç duyduğu elementler olan; nitrat, potasyum, kalsiyum, üre, fosfor ve magnezyum açısından inanılmaz derecede zengindir. Tüm bunlar zaten ticari tarım yapan çiftçilerimiz tarafından kullanılan kimyasal gübrelerin etken maddelerinin oluşturan elementlerdir. Solucan gübresindeki fark ise, bu elementleri organik olarak bitkiye vermesi ve kimyasal gübrelere oranla çok daha uzun süre bitkiyi beslemeye devam etmesidir.

solucan_gubresi

Gelişmiş ülkelere bakıldığında ülkemiz biraz geç bile kalmış olsa, günümüzde kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi için kolları sıvamış gözüküyoruz. İsrail gibi ülkelerin tarım alanlarında solucan gübresi kullanma oranı %70 olduğuna göre, bizim organik solucan gübresi üretimine biraz daha fazla yüklenmemiz gerektiği kesindir. Ülkemizde kırmızı Kaliforniya solucanı satışı yapılmakta ve bu melez tür kısa zamanda ürediği için sayılarını kısa zamanda çoğaltma şansınız vardır. Toprak solucanlarının organik atıkları süratli bir şekilde nitelikli organik gübreye çevirme potansiyelini keşfeden Abd, melez bir cins olan kırmızı Kaliforniya solucanını geliştirmiş ve solucan gübresi üretimini içine alan tüm bu oluşuma vermikültür adını vermiştir. Avrupa ülkeleri ve Abd başta olmak üzere bir çok ülkede vermikültür sektörü oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Verim olarak kıyaslama yapıldığında, bitkileri beslemek maksadıyla kullanılan diğer tüm organik veya kimyasal maddelere oranla, solucan gübresinin ticari bitki üretiminde %30 gibi daha iyi verim sağladığı görülmüştür. Kimyasal gübrelerin toprağı organik olarak beslemediği için geçici bir çözüm olduğu, ayrıca çevreye verdiği tahribat göz önüne alındığında solucan gübresinin organik olması sebebiyle çok daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Her sene üretim yapılan topraklarda bitkileri hayata bağlayan elementlerin yeterli derecede olması zaten mümkün değildir. Bu nedenle ticari tarım alanları başta olmak üzere solucan gübresi kullanımı ülkemizde çok daha yaygınlaşması gerekir.

solucan-gubresi-uretimi

Solucan gübresinin bitkiler üzerindeki faydaları saymakla bitmez, genel başlıklar altında bu mucizevi gübrenin faydalarını sıralayacak olursak; bitki için özellikle sıcak ve kurak aylarda su tutma kapasitesini arttırdığı için bitkiyi korumakta ve içerisindeki yararlı birçok mikroorganizmalar sayesinde verim artışı sağlamaktadır.  Ayrıca bitkinin bağışıklık sistemini artırmaktadır.

Bitkilerdeki üremeyi arttırdığı gibi zararlı patojenlere, yabani otlara karşı önemli bir koruma sağlar ve böcek tehdidini ortadan kaldırır. Topraktaki organik madde miktarını arttırdığı gibi tamamen organik olarak adlandırdığımız organik aromaya ve lezzete sahip ürünler yetiştirmemizi sağlar. Bitkinin ihtiyaç duyduğu her şeyi kolaylıkla almasını sağlar ve soğuğa karşı bitkinin dayanıklılığını arttırır. Solucan gübresi ile yapılan çalışmalarda özellikle köklü bitkilerde %70’e varan verim artışı gözlemlenmiştir. Ayrıca solucan gübresi kullanılarak dikilen fidelerin tutma kapasitesinde büyük artış sağlandığı görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir