Solucan Gübresi Nereye Nasıl satılır?

Solucan gübresi üretimi işine girecek olan kişilerin en çok tereddüt ettiği konularda biri üretmiş olduğum solucan gübresini nerelere nasıl satabilirim konusu olmaktadır. Bu konu hakkında bilgi vermek gerekirse, solucan gübresi ne yazık ki ülkemizde pek tanınmamakta olup, son yıllarda biraz ön plana çıkmaktadır. Ayrıca üreticilerin çoğu kimyasal gübre kullanımına alışık olduğu ve edinmiş olduğu alışkanlıklarda kopmak istemediği için  kendini üretim konusunda riske atmak istememekte ve görmeden pek inanmak istememektedir. Fakat kaliteli solucan gübresi kullanan üreticilerin birçoğu da gerek verim artışı gerekse elde etmiş olduğu ürünün kalitesi açısından sonuçları gördüğü zaman solucan gübresi kullanımına ilgi göstermektedir.

Üreticiler sonuçta mantıklı olarak kar marjı güttüğü için solucan gübresi kullandığında bunun karşılığını da görmek istiyor. Solucan gübresi ile üretmiş olduğu ürünün kalitesini ve verim artışını gördüğü zaman mantıksal olarak niye bu ürünü kullanmasın. Fakat solucan gübresinin pazarlama satış süreci sabır isteyen ve biraz uzun süreçli bir durum, biraz uğraşmak gerekiyor ve üretilen solucan gübresinin kaliteli üretilmesi gerekiyor ki numune olarak dağıtmış olduğumuz solucan gübresini kullanan üretici maksimum seviyede fayda görsün ki solucan gübresini pazarlama konusunda sıkıntı yaşanmasın ve devamlı sürdürülebilir müşteri potansiyelimiz oluşsun.

Solucan gübresini ilk etapta kullanma potansiyeli olan müşterileri sıralayacak olursak seracılar, fideciler, peyzaj şirketleri, meyve sebze üreticileri, hobi bahçecileri, bu tür müşteriler ilk potansiyel müşteriler olarak ön plana çıkmaktadır. Kaliteli olarak üretmiş olduğumuz solucan gübresini belirmiş olduğumuz müşteri grubuna bol bol numune dağıtarak ve gerekirse bizzat beraber uygulayarak ve takibini yaparak zamanla solucan gübresi pazarı oluşturulabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer konu üretilmiş olan solucan gübresinin analizinin yapılması ve analiz sonuçlarına göre pazarlamaya çalışmakta aynı zamanda üretilmiş olan solucan gübresinin kalitesini kanıtlamak adına önemli bir husustur. Fakat büyük firmalar yada yüklü miktarda alım yapacak olan kişiler kendisi gelip numune alıp analiz yaptırabiliyor ve analiz sonuçları  istediği düzeyde iyi çıkarsa ona yönelik alım yapabilmektedir, bundan dolayı üretmiş olduğumuz solucan gübresini daha öncede belirmiş olduğumuz gibi kaliteli üretilmeli ki solucan gübresinin satışı ve pazarlaması konusunda sıkıntı yaşanmasın.

2 Yorum

    1. Merhaba, solucan konusunda bizimle iletişim kısmında ki numaralardan iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir