Solucan Gübresi Üretim Projesinde Olası Sorunların Çözümü

vermikompostVermikompost, yiyecek artıklarının Kaliforniya solucanı kullanılarak ayrıştırılması işidir. Solucanlar, karton, plastik ya da ahşap bir kutuya yerleştirilebilir. Solucanların yerleştirileceği yerde bir yatak hazırlanmalıdır. Ayrıca kutuya, havalandırma ve süzülme işlemi için delikler açılmış olmalıdır.

Solucan gübresi, kültür solucanları tarafından üretilen doğal bir ürüdür. Ayrıca solucan atığı diye de adlandırılır. Besin değeri yüksektir ve bitkileriniz için mükemmel bir besindir. Sağlıklı solucanlar için ve atıklarınızın hızlı biçimde ayrıştırılması için vermikompost sorunlarıyla nasıl başa çıkacağınızı bilmelisiniz.

Vermikompost Sorunlarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Solucan besleme kaplarını hazırlaması kolaydır. Yanlış hazılanmış kaptan dolayı bir kaç vermikompost problemi ortaya çıkabilir. Örneğin, eğer yeterince delik yoksa, kabın içi çok fazla nemli olacak ve yiyecekler çürüyecektir. Süzülme de yeterli seviyede olmayacağından, solucanlar boğulabilir.

Yatak seçimi de hassas çevre uyumu ile ilgili problemleri önlemek için önemlidir. Yatak, az miktarda nemli ve orta derecede PH seviyesinde olmalıdır. Kağıt ve parçalanmış karton gibi gevşek yatak idealdir, çok hızlı kuruma eğilimindedir, fakat gerektiğinde nem takviyesi ile bu denge sağlanabilir. Turba yosununun PH seviyesi düşüktür. Bu da solucanların sağlığı için iyi değildir.

Dışarıda yapılan solucan gübresi üretimi, solucanların uygun yerlere hareket kabiliyetine bağlıdır. Kap içerisinde yapılan vermikompost ise sizin ideal çevreyi hazırlayabilme becerinize bağlıdır.

Vermikompost Problemleri

Solucan besleme kabınızın yeterince ılık bir yerde bulunmasına dikkat edin. İdeal sıcaklık 15-26 C’dir.
Yiyecek artıklarını solucanların kolay ve hızlı bir şekilde ayrıştırabileceği kadar küçük parçalar halinde kesin. Bu gübrenin içinde küflü topaklar oluşmasını engeller. Kımızı Kaliforniya solucanları, sizin ya da benim sindirebileceğim bir çok yiyeceği yiyebilir. Fakat yağlı, kokulu ve hayvansal ürünlerden kaçının. Bu yiyecekler solucan kabının çürük kokmasına neden olur. Hatta solucanlar bunları hiç ayrıştırmayabilir.

Vermikompost üretim kabı, yeri, nemi ve yiyecek artıklarının özellikleri konularında yönergelere uyarak problemleri minimum seviyede tutabilirsiniz.

Vermikompost Zararlıları

Vermikompost etrafında bazen sivrisinek ya da sinekler uçuşabilir. Sivrisinekler kabın fazla nemli olmasından kaynaklanabilir. Çözümü, kapağı açıp kabı kurutmak ya da sulamayı azaltmaktır. Ayırca fazladan yatak malzemesi ekleyerek nemi dağıtabilirsiniz.

Sinekler yiyeceğin kendisine gelirler. Büyük doğranmış ya da yatağa gömülmemiş yiyecekler, sinekleri cezbederler.
Solucan gübresi üretim projelerinde diğer zararlılar yaygın değildir. Fakat dışarıdaki kaplarda, organik maddeleri ayrıştıran böcekler, tespih böcekleri gibi zararlılar olabilir. Ayrıca ağır bir kokusu olan solucan besleme kapları diğer çöpçü hayvanları çekebilir.

Bahçede Solucan Gübresi Kullanımı

Yiyecek atıkları solucan gübresine dönüştükten sonra bahçe toprağıyla karıştırılmaya uygundur. Bu atıkların büyük bir kısmını alarak bahçede kullanın. Geriye kalan az miktarı “başlatıcı” olarak kullanmak üzere ayırın ve yeni yatağın üzerine az bir miktar yayın. Sonra daha fazla yiyecek artığı ekleyin.

Sıcaklığı ve nem seviyesini sabit tutup doğru türden yiyecek artığı kullanarak vermikompost problemlerinden kolayca kaçınılabilir.

24 Yorum

 1. Merhabalar

  Benim solucan sistemimde küçük beyaz solucana benzer hayvanlar var. Bunların solucan yavrusu mu, değil mi olduğu nasıl anlayabilirim? Eğer solucan yavrusu değillerse ne olabilirler ve bunlardan kurtulmanın bir yöntemi var mıdır? Normalde solucanları kapalı ortamda tutuyorum ve çok hareketliler, sistemde sıkıntı yok gibi görünüyor.

  Teşekkürler.

 2. İyi günler.Yaklaşık 2 aydır evde bu işi yapmaya başladım. Fakat bir sorunum var, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sorunum besleme kapının içerisinde kene benzeri kırmızı renkli yüz binlerce böcekler türedi ve eve yayılmaya başladılar. Birkaç yerden ıslatılmış bayat ekmeği kap üzerine koyarak böcekleri alabileceğim bilgisi aldım, fakat işe yaramadı ve gün geçtikçe çoğalıyorlar ne yapmalıyım? Büyük hevesle girdiğim bu işi bırakmaya niyetim yok. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, Bu tür sorunlar genelde yanlış besleme sonucunda ortaya çıkıyor. Yıllardır bu işi yapıyoruz, ancak bahsettiğiniz yaratıklar ile hiç karşılaşmadık. Eğer solucan sayısı fazla değilse, en mantıklı olan tüm solucanları ayıklamak ve kalan kısmı çöpe atmak.

 3. Merhaba 1,5 aydır besliyorum solucanları. Yiyeceklerin üzerinde yeşil küf gibi bir tabaka oluştuğunu gördüm bugün. Normal midir? Değilse neden oluşmuştur ve şimdi ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

  1. Merhaba, aşırı besleme yapmışsınız. Tüketemedikleri fazla besinler doğal olarak küflenmeye başlamış. Eğer yüzeyde aşırı küf varsa üst tabakayı sıyırın. Eğer çok fazla değilse sorun olmaz. Verdiğiniz mama tükenmeden mama vermeyin.

 4. Merhaba,
  Evdeki bakonumda küçük çapta başlamak istiyorum.
  Merak ettiğim konular ise;
  – Çay posası ve bitkisel atıkların fermente olması için beklemesi gerekiyor mu? Örneğin çay posasını hemen ertesi gün solucanlara verebilir miyiz?
  – 80cm derinliğinde bir kabın dibinden itibaren kompost gübreye dönüştükçe üste doğru çıkmak uygun mudur? Yani 5 cm kağıt parçaları vs. ile karışık mamayı yemelerinin ardından gübrenin üstüne yeni bir kompost hazırlayıp eklemek doğru mu?

 5. Merhaba dünde yazmıştım ama aklıma bir soru daha geldi. Antalya’da yaşıyorum ve bildiğiniz gibi yazları aşırı sıcak olur burası. 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar. Yazları iklimlendirme yapmak gerekir mi. Antalya’da bu işi yapmak ne kadar mantıklı olur üretim açısından.

  1. Merhaba,solucanların sistemden kaçma eğilimlerinin en önemli sebeplerini sıralayacak olursak, solucan ırkı bozuk olabilir yani gerçek kırmızı kaliforniya solucanı olmayan solucanlar genelde kaçma eğiliminde olabilir, solucanlar aşırı yoğunluktan dolayı yada aç kaldıklarından dolayı kaçıyor olabilir ayrıca vermiş olduğunuz mama tam olarak fermente edilmemiş olabilir ayrıca çok fazla erişkin olan solucanlar yeni ortamlarına alışmakta zorluk çekiyor olabilir.

 6. Iyi günler kolay gelsin ya benim solucan kabimda sara spring tailsler ortaya cikti bunlar kabın dışına cikip evi istila ederleemi bunun icin kompost kabimi nasil tutmaliyim bunlari kompost kabindan nasil uzaklastirabilirim cevap verirseniz tesekurler

  1. Merhaba, Bu belirtmiş olduğunuz Sara Springtail böcekleri kompost kabı çok ıslak veya nemli olduğunda rahatlıkla görülürler. Kabın dışına çıkıp evi istila edeceklerini sanmıyorum, bunun için kompost kabınıza daha fazla kuru karton benzeri atıklar eklenir ve kabın ağzı açılırak ,belli bir süre doğrudan güneş ışığına konulur.

 7. Merhaba,solucan öbeklerimizin üzerinde oyuklar oluyodu.farenin yaptığını anladık tedbirini aldık.fakat biz fark edene kadaeki sürede solucanlara zararı olmuşmudur.üzerlerine koyduğumuz karpuza geldiler sanırım.solucanlarıda yemişlermidir.

 8. İyi akşamlar Serkan Bey. Bende bu işe yeni adım atacaklardan biriyim.Henüz mama hazırlama işlemindeyim.Separatörden geçmiş büyük baş hayvan dışkısı ve pazar artıklarıyla bir karışım hazırladım yaklaşık 45 gün oldu fakat ph seviyesi 4.Bu seviyenin solucanlar için uygun olmagığını biliyorum.ph seviyesini ideal hale getirmek için ne yapabilirim? İlginiz için teşekkür ederim

  1. Merhaba, Ph seviyesini en azından 5 seviyesine yükseltene kadar fermantasyon işlemine devam etmenizi tavsiye ederim. Fermente işleminde ısı oluşması için birde hazırlamış olduğunuz yığının en az 1 metre yükseklikte olmasında fayda var ısı oluşmaz ise fermantasyon işlemi gerçekleşmeyecektir.

 9. merhaba , ben solucanlara karpuz kabuğu vermiştim. kabukların hemen altında solucan yavsuna benzeyen ama binlerce küçük beyaz renkli kurtlar ortaya çıktı. onları bir kaba alıp baktım ama hiç bir büyüme ve gelişim olmadı. Bir arkadaşımız pet worm diye bir şey dedi ama ne olduğunu şuan bulamıyorum. Son aldığımız mama da bunlar yine oluştu merak ettiğim bunlar tam olarak nedir zararlı mıdır ? zararlı iste ne yapmalıyım.

  1. Merhaba, belirtmiş olduğunuz canlılar sizinde söylediğiniz gibi pot worm yani diğer adıyla beyaz solucanlar, bu canlılar aşırı nemli ve asidik olan ortamda çoğalırlar fakat diğer solucanlara zararları yoktur, sadece aşırı derecede çoğalırlar ise solucanların mamalarına ortak olurlar.

  1. Merhaba, belirtmiş olduğunuz solucanlar pot worm ise sistemde fazla olmadıkları sürece solucanlara zararları yok fakat fazla oldukları zaman sadece vermiş olduğunuz mamaya ortak olurlar. Sistemden ayırmak istiyorsanız, süte batırılmış ekmek parçalarını solucan yataklarının belli kesimlerine koyarak, bu şekilde ekmeğe toplanmalarını sağlayabilirsiniz daha sonra ekmeği sistemden alarak ayıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir