Solucan Gübresi Üretim Projesinde Solucanların Ölmesinin Nedenleri

kaliforniya-solucani-olumleriKırmızı Kaliforniya solucanları çöplerle savaşımızda yardımsever müttefikler olsalar da, solucan gübresi üretim projenizde işleri idare etmeyi öğrenene kadar solucan ölümleriyle uğraşmak zorunda kalabiliriz. Solucanlar genellikle oldukça dayanıklı hayvanlardır. Fakat mutlaka belli çevresel standartlar sağlanırsa yaşarlar. Eğer nedensiz bir şekilde solucanlarınız öldüyse, pes etmeyin. Sadece yatağı yenileyip tekrar deneyin. Mutlaka gözünüzden kaçan bir durum olmalı, çünkü sebepsiz yere telef olmaları mümkün değildir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarında en genel ölüm nedenlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Vermikompost Üretim Projesinde Solucan Ölümleri

Genellikle vermikompost üretiminde solucanların ölümü bir kaç probleme dayandırılabilir: yanlış nem seviyesi, ısı seviyesindeki problemler, hava sirkülasyonu olmaması ve çok fazla ya da az besin verilmesi. Solucan bakımı demek sürekli olarak bu anahtar koşulların kontrolü demektir. Düzenli kontroller aynı zamanda zararlı böceklerden de sorun oluşturacak seviyeye gelmeden kurtulmayı sağlar.

Nem – Nem, solucanların gelişebilmesi için mutlaka olmalıdır. Fakat çok fazla ya da az olursa zarar verecektir. Hazırlayacağınız kompost yatağını, sıkınca damlamayacak kadar nemlendirin ve kavun gibi sulu gıdalar verecekseniz, yatak malzemesine ekleme yapın. Ekleme yaptığınız malzeme yiyeceklerdeki fazla nemi emecek ve solucanları boğulmaktan kurtaracaktır.

Sıcaklık – 12 ve 25 C arasındaki sıcaklık solucanlar için idealdir. Fakat ani sıcaklık değişimlerine dayanamazlar. Termometreyi elinizin altında bulundurun ve kabınızın sıcaklığını günde bir kaç kez kontrol edin. Eğer güneşin direk kabınıza vurduğunu fark ederseniz veya yaşadığınız yer sıcaksa, kabınızı gölge bir yere taşıyın ki solucanlar sıcaktan pişip ölmesin.

Hava Sirkülasyonu – Hava sirkülasyonu Kırmızı Kaliforniya solucanlarının kaplarında ölmelerinin en bilindik sebebidir. Kabınızda birçok hava deliği bulunsa da bu delikler kapanabilir ve bu da oksijensiz kalmalarına sebep olabilir. Bazen yatak basılır ve katmanlar arasına hava girebilmesi için kabartılması gerekir. Solucan gübresi üretim projenizde başarı için bu iki faktöre dikkat edin.

Yiyecek – Sağlıklı solucanlar yetiştirmek için yiyecek karmaşık bir faktördür. Genel olarak, sisteminizdeki her 450 gr solucan her gün 225 gr yiyecek tüketir. Yavrulayarak çoğalmaya başladıklarında yiyecek miktarı da artar. Fakat tüketim miktarlarını sürekli gözlemlemelisiniz. Çok az yiyecek solucanların kendi atıklarını yemelerine sebep olur. Bu da solucanları zehirleyecektir.

2 Yorum

  1. Merhabalar
    Solucan işine başlamayı düşünüyorum fakat adana’da yaşadığım için sıcaklıkla ilgi endişem var bu konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

    1. Merhaba,sıcaklık ile ilgili sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir