Solucan Gübresi Üretimi İçin En İyi Solucan Cinsleri

eisenia-foetida
Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia Foetida)

Vermikompost, mutfak artıklarını kullanarak solucanlar yardımıyla toprağı zenginleştirmenin hızlı ve etkili bir yoludur. Kırmızı Kaliforniya solucanları, mutfak artıkları gibi organik maddeleri ayrıştırarak solucan gübresi dediğimiz yan ürünleri oluştururlar. Her ne kadar bunlar solucanların atıkları olsa da bitkiler için zengin hazinelerdir. Vermikompost, bitkiler için gerekli mineralleri geleneksel gübreye göre çok daha fazla içerir. Ayrıca bitkilerin sağlıklı gelişmesi için hastalıklara karşı direnç gösteren solucan salgısına (sölom sıvısına) sahiptir.

Her Toprak Solucanı Vermikompost Üretiminde Kullanılabilir mi?

Solucan gübresi üretimi için en iyi türler, Red Wigglers (Eisenia Foetida) ve Red Worms (Lumbricus Rubellus) cinsi olanlardır. Birbiri ile alakasız iki farklı cins olan Eisenia Foetida ve Lumbricus rubellus ülkemizde halk arasında kırmızı Kaliforniya solucanları olarak bilinmektedir. Aslında asıl kırmızı Kaliforniya solucanı, Eisenia Foetida cinsi olanlardır. Üreme açısından daha aktif ve üretim bakımından daha verimli olan kırmızı Kaliforniya solucanları (Eisenia Foetida), ülkemiz iklim şartları için de daha uygundur. Zaten ülkemizde faaliyet gösteren vermikültür tesisleri Eisenia Foetida cinsi solucanları tercih etmektedir.

Bu iki solucan türü gübre kutusu için mükemmeldirler. Çünkü bunlar yalın toprak yerine hayvan gübresi veya organik atık yığınlarını tercih ederler. Bakılmaları bu yüzden çok kolaydır. Organik bir yatakta, sebze artıkları ve kompost ile beslenen solucanlar, toprakta beslenenlere göre daha zengin bir gübre üretirler.

Bahçe toprağında kırmızı Kaliforniya solucanı bulamazsınız. Eğer daha önceden birileri tarafından serbest bırakılmışlarsa, onları yarı yanmış hayvan gübresi yakınlarında, çürüyen organik atıkların altında ve diğer organik ortamlarda bulabilirsiniz. Problem, onları tanıyabilmektir. Kırmızı Kaliforniya solucanları ile diğer solucanlar arasındaki farkı anlamak uzmanlık gerektirir. Bu yüzden en iyisi onları satın almaktır. Eğer yakınlarınızda kırmızı Kaliforniya solucanı satışı yapan bir yer yoksa İnternetten bulabilirsiniz. İyi ölçülerde bir solucan gübresi üretim kutusu yapmak için ihtiyacınız olan solucan sayısı 1000-10000 adettir.

Solucanlar ve vermikompost kutusu koku yapmaz. Bu yüzden solucanları yıl boyunca içeride tutabilirsiniz. Vermikompost, mutfak artıklarınızı değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca çocuklarınız da solucan kutunuza yardım etmeyi çok seveceklerdir. Eğer solucan gübresi üretmek için doğru solucanları seçer ve düzenli bir şekilde beslerseniz, bitkileriniz için düzenli organik gübre sağlayabilirsiniz.

2 Yorum

  1. İyi günler ben bu işe yeni başladım. Hobi olarak denemek istedim. Az bir sayıyla başladım. Ancak bir sorunum var. Leğen içinde besliyorum solucanları ama leğenin altına ek bi leğen koymadım. Kuru toprak üzerinde eski bir halının üzerinde duruyor leğen. Bugün leğeni kaldırdığımda altta bir iki solucan gördüm. Bu solucanların toprak solucanı olabileceği endişesine düştüm. Kaliforniya solucanlarının içine toprak solucanı karışırsa ne olur?

    1. Merhaba, kuru toprakta asla solucan olmaz. Bulduklarınız kesinlikle sizin leğenden firar etmişlerdir. Toprak solucanlarını sistemden uzak tutmak gerekiyor. Çünkü sisteme sızarak kültür solucanları ile eşleşerek zamanla solucan ırkının melez olmasına neden olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir