Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

kosgep-hibeSolucan gübresi üretiminde en çok merak edilen konulardan birisi de Kosgeb hibe desteği olup olmadığı sorusudur. Evet, solucan gübresi üretimine Kosgeb desteğini organik gübre üretimi adı altında aldığını iddaa edenler  var.

Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için kosgeb hibe desteği nasıl alınır?

Öncelikle solucan gübresi üretim sertifikamızı almamız gerekiyor. Daha sonra şirketimizi kuruyoruz. Ardından projemizi hazırlıyoruz.  Son olarak başvurumuzu yapıyoruz, yani  kurula sunuyoruz. Kurul kabul ederse süreç başlamış oluyor.

Bu süreci açacak olursak;

1) Şirket kuruluş desteği 2000 TL. Bu desteği sorgusuz sualsiz alıyoruz.

2) Makine (ekipman) desteği 18.000 TL. Bu konuya açıklık getirecek olursak; örneğin 30.000 TL değerinde makine almak istiyoruz. Bunlar  üretim havuzları, elek yada ışıl işlem makinesi olabilir. Bu alacağımız makineler için en az  3 yerden teklif mektubu talep ediyoruz ve bunları KOSGEB’e sunuyoruz. Kosgeb muhtemelen en uygun olanı seçiyor ve bunu onaylıyor. Bizde gidip makinelerimizi alıyoruz. Kendi şirket hesabımızdan makineleri aldığımız şirket hesabına ödemeyi yapıyoruz. Ardından dekontları ve faturaları alıp Kosgeb’e gidiyoruz.  Kosgeb gelip makinelerin  kontrolünü yapıyor. Ardında onay verdikten sonra alım yaptığımız makinelerin Kdv hariç tutarının %60’ını bize iade ediyor. Bu tam olarak 18.000 TL’ye denk geliyor. Bu anlattıklarımız 18.000 TL’ye kadar olan hibe kısmıydı. Kısaca 30.000 TL’lik bir yatırım yaptığımız zaman 18.000 TL’sini hibe olarak geri alabiliyoruz.

3) İşletme giderleri desteği 30.000 TL. Bu desteğin içinde işletme giderleri ve kira desteği yer alıyor. Bu şekilde 50.000 TL’lik hibeyi tamamlamış oluyoruz.

Ayrıca 100.000 TL sabit yatırım desteği var. Bunu da aynı işlemleri uygulayarak geri ödemeli olarak kullanabiliyoruz. Toplamda 150.000 TL’lik bir desteğe ulaşmış oluyoruz. Kısacası belli bir sermaye olmadan Kosgeb hibe desteğinden yararlanmak mümkün değil. Öncelikle kendi sermayemizden yatırım yapıyoruz. Ardında faturaları, dekontları  Kosgeb’e sunuyoruz ve geri ödemelerini alabiliyoruz. Şu ayrıntıyı gözden kaçırmayın; makineleri şirket kurulumunda sonra almak gerekiyor. Şirketin kurulumundan önce alınan makinelerden herhangi bir destek alamıyoruz.

Güncelleme; Sayın M.T tarafından yorum olarak iletilmiştir. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Kosgeb Anadolu Yakası Müdürlüğünde Bilgilendirme Servisinde hizmet vermekteyim. Konuya açıklık getireyim; solucan gübresine yaklaşık 1 ay öncesine kadar herhangi bir destek verilmiyordu. Tarım ve hayvancılık dalı altında bir İSTİSNA olarak solucan gübresi üretimi için destek alınabiliyor artık.

Ayrıca Konuda yazıldığı gibi sadece solucan gübresi sertifikası alıp işletme açarsanız, yukarıda bahsedilen 50.000 hibe 100.000 sabit yatırım desteğinden FAYDALANAMAZSINIZ. Bu destekten faydalanmanız için uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna mutlaka katılmalısınız. Kursların listesine şu adresten ulaşabilirsiniz; http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste. Bu konu hakkında lütfen daha duyarlı olalım, çok insanımız böyle yanlış bilgilendirmelerden sebep, Uygulamalı girişimcilik eğitim kursuna katılmadan direk iş yerini açıp destek almak için geliyor ve maalesef umduğunu bulamadan ayrılıyor.

Not: Solucan Gübresi Üretimi Sertifikası ile Uygulamalı girişimcilik eğitimi Sertifikası farklıdır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde değişebilir bu sistem ama şu an için kesin olarak sıralama şu şekildedir.

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
2. İşletmenin Açılması,
3. Kosgeb veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesi doldurup kosgeb birimimize teslim etme,
4. İş planı hazırlama,
5. Kurula çıkma.

NOT: Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı bütün bunları herhangi bir danışmana para ödemeden yapabilir.

NOT: İşletme açacak olan girişimcilerin mutlaka 1. olarak yapacakları iş, en yakın Kosgeb birimine gidip detaylı bilgi alması çok ama çok önemlidir.
Umarım faydalı olabilmişimdir.

16 Yorum

 1. Kosgeb desteği olduğuna emin misiniz? Ben solucan gübresi üretimi için destek var mı diye sormuştum Kosgeb’e yok demişlerdi.

  1. Bölgesel olarak değişkenlik gösterebiliyor, ancak solucan gübresi üretimi için Kosgeb desteği alan çok girişimci var.

 2. Kosgeb’den destek almanın ben çok zor olduğunu düşünüyorum. Eğer Ankara’da dayın, amcan bir şeyin yoksa her işte olduğu gibi bürokrasiye takarlar insanı. Çünkü bu olayları Kosgeb mi iyi açıklamıyor yoksa biz Türk insanı olarak çok mu geri zekalıyız bilmiyorum. Bunu düşünmeme sebep ise Kosgeb ile ilgili o kadar farklı şeyler var ki kimse anlamadan anlatmış bunun sonucunda bilgi kirliliği oluşmuş. Burada önce şirketi kurun sonra destek alacaksınız deniyor, bir başka siteye giriyorum bu iş için şirket kurmanıza hemen gerek yok önce başvuru yapın yazıyor. Kime inanacağız, kim neye göre anlatmış ? Hayır Kosgeb’i arasam eminim oradaki danışmanlar bile biri ayrı bir şey söyler, öteki ayrı bir şey söyler…

  1. Yahya bey, çözüm basit; eğer burada yazılanlar sizi tatmin etmiyorsa bu konuda uzman bir danışmandan hizmet talep edebilirsiniz. Tabi ki bunun bir bedeli olacaktır. Ayrınca Ankara veya dayı-yiyen ilişkileri bizi ilgilendirmiyor, biz siyaset değil ticaret yapıyoruz. Eğer iyi bir fizibilite raporu ile Kosgeb kapısına dayanırsanız kesinlikle hibe alma şansınız var. Hibe almak için Kosgeb’e her gün binlerce başvuru yapılıyor. Üstelik bunların %95’i fizibilite raporu ne demek bunu bile bilmiyor. Hal böyle olunca doğal olarak baştan savma hazırlanan istekler kabul görmüyor. Girişimciler yapmak istedikleri projenin sunumunu iyi yaptığında Kosgeb gereken desteği veriyor.

  2. Merhaba Yahya bey;

   Öncelikle Kosgeb’in girişimcilik sertifikasını almak için zorunlu olan eğitimi alıp belgenizi almanız gerekiyor. Sonrasında ise Türkiye’nin her yerinde yapmak istediğiniz projenizi Kosgeb’in sayfasındaki proje taslağına uygun hazırlayarak başvurunuzu yaparak kurula girmeniz gerekiyor. Tüm bu süreçte sistemden otomatik atanan danışmanınız size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kurul kimseye kolay kolay red vermiyor sanırım. Ama unutmamanız gereken projenizi yapmak istediğiniz işi en iyi siz bilirsiniz. Bunun için insanlara tonlarca para vermeyin. Bahsettiğiniz konuya gelecek olursak, eskiden önce işletme kurulup sonra başvuru yapılıyordu. Fakat artık o mevzu değişti. Dilerseniz önce başvuru yapıp daha sonra şirketi açabiliyorsunuz. Açmak istediğiniz iş için hibe verilip verilmediğini öğrenmek için ise Kosgeb’in sitesinden iş yeri Nace kodu ile öğrenebilirsiniz.
   Kolaylıklar.

 3. Bu kadar net yalansız ve hiçbir süsleme yapmadan verdiğiniz bilgiler teşekkürler. Allah yolunuzu açık etsin, bol kazançlar.

 4. Merhaba, 10.000 adet solucan almıştım. Şuan 100.000 adet solucanım var. Kosgebin şubat ayında yayınladığı işletme kurmadan verdiği 50 bin tl kredi için proje hazırlatmak istiyorum. Bu krediyi işletmemin hangi kalemlerini karşılamadığını merak ediyorum. Mesela tutacağım kiralık arsa üzerine çadır ve altına kilit taşı döşemesi yaptırmayı planlıyorum. Kosgeb bu çadır, beton, kilit taşı, kültür havuzu gibi araçlara destek veriyor mu? Teşekkür.

  1. Merhaba, bunlar hakkında hiçbir fikrimiz yok. En yakın KOSGEB şubesine giderek danışmanız gerekiyor.

  2. Kosgeb tadilat işlerine destek vermiyor. Projenizi sunduktan ve onay aldıktan sonra projenizle ilgili alacağınız ekipmana destek verir. Yani solucan gübresi işine onay aldınız diyelim. Gübre eleme makinesine destek alırsınız. Yada solucan gübresi üretim havuzuna destek alırsınız. Fakat yere beton yaptıracaksınız yada kapı taktıracaksınız veya su tesisatı çektireceksiniz. Bunlara destek vermez.

  3. Merhabalar,
   Kosgeb 3 yıl içinde sizi denetleyeceği için geldiğinde o ürünün ilk başta alınan ürün olup olmadığından emin olmadığı eşyalara destek vermiyor. Örneğin bir pastanenin duvar boyası, duvar kağıdı vs dekorasyon ürünlerine, çatal kaşığına destek vermezken masa sandalyesine, hamur karıştırma makinesine destek veriyor. Sanıyorum ki sizin bahsettiğiniz şeylere de yüksek ihtimalle verilmeyecek. Ama elbette ki en sağlıklı bilgiyi Kosgeb’ten alırsınız. Kolaylıklar.

 5. Proje sunup alan bir girişimci örneği var mı elinizde yada markası veya ulaşabileceğimiz bir yöntem? Çünkü bazı yerlerin var dediğine bazısı yok diyor. Varsa kanunun hangi maddesine göre destek sağlanmış bunla ilgili bir açıklama var mı?

  1. Kosgeb desteği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Anladığım kadarı ile bölgesel olarak değişiyor. Size en yakın Kosgeb şubesine danışmanız daha mantıklı olur. Burada yazılanlar tıpkı sizin gibi ziyaretçilerimiz tarafından paylaşılmıştır.

 6. faizsiz kredinin kullanimi sinirli imis yani hammadde bina solucan sas icin krediyi de kullanamiyorsun isil islem paketleme eleme makinalarini destekliyor . hibe icin tamam ama kredi kullanimi keske digerlerini de icine alsa yada sizin bildiginiz baska tesviklerde var mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir