Solucan gübresi üretimi para kazandırır mı?

Bir iş kurmadan önce aklımıza takılan ilk soru, bu iş bana para kazandırır mı oluyor. Solucan gübresi üreterek para kazanmak için neler yapmalı, kuracağımız solucan gübresi üretim tesisi için nasıl bir yol  izlenmeli ve ürettiğimiz solucan gübresini pazarlamak için neler yapılmalı cevaplamaya çalışacağız.

Solucan gübresi üretmek karlı mı?

solucan-gubresi-uretmek-karli-miHer işte olduğu gibi işe doğru bilgilerle başlamak, zamanla tecrübe kazanmak ve  sabırlı olmak dikkat edilmesi gereken önemli konulardır.  Ayrıca biz tecrübe kazanmak ve pazar oluşturmak için ilk etapta bu işe büyük miktarda solucanla başlamanın doğru bir karar olduğuna inanmıyoruz. Yüksek miktarda solucana verilen paranın gereksiz bir harcama olduğunu düşünüyoruz. Neden diyecek olursanız; zaten gerçek kırmızı kaliforniya solucanları bir yılda 16 katına çıkabilen canlılardır. Bu işe direk bir milyon solucanla başlamak yerine 100.000 solucanla başlayarak ilk altı ay solucanların çoğalmasını sağlamak ve tecrübe kazanmak daha mantıklıdır.  Ayrıca bu süreçte üretmiş olduğunuz kaliteli solucan gübresini çiftçiye tanıtım amacıyla numune olarak dağıtmak pazar oluşturmak için mantıklı bir davranış olacaktır.

Bu işin en büyük avantajlarından birisi solucanlara vereceğimiz mamanın çok ucuza imal edilmesi sebebiyle solucan gübresi üretim maliyetinin çok düşük olmasıdır, ancak mama imalatı sırasında işin kolayına kaçmak girişimciler arasında yapılan yaygın bir hatadır. Özellikle yanmış hayvan gübresi ile solucan beslemek elde edilecek ürünün kalitesine ciddi darbe vuruyor.  Kaliteli solucan gübresi her zaman pazarda müşteri bulurken, yanmış hayvan gübresi ile solucan besleyen bilinçsiz girişimci elindeki malı satmakta çok zorlandığını ifade ediyor. Hatta çevredeki çiftçiye tonlarca bedava solucan gübresi dağıttığı halde kimsenin geri dönmediğinden yakınan üreticiler var. Fakat gözden kaçırdıkları nokta, çiftçiye sırf reklam amacıyla bedavaya dağıttıkları ürün solucan gübresi değil, yanmış hayvan gübresidir. Çünkü solucanlar yanmış hayvan gübresi içinde besin değeri olan hiçbir madde bulamadıkları için bunu sindirim sistemlerinden geçirmezler. Yanmış hayvan gübresi; haşereler, böcekler, toprak solucanları ve diğer milyonlarca mikroorganizma tarafından zaten tamamen tüketilmiş, hatta hastalık taşıyan bir organik atıktır. Yanmış hayvan gübresini hastalık taşıma riski çok yüksek olması nedeniyle doğrudan tarım arazilerine atmak bile riskli iken böyle bir atıkla solucan beslemek tamamen sisteme aykırıdır.

Kaliteli solucan gübresi elde etmenin tek bir yolu vardır; kaliteli kompost (mama) ile solucan beslemek. Ticari üretimde mümkünse kompost yapımında seperatör gübresi kullanılmalı, eğer mümkün değilse taze sığır dışkısı toprak ile hiç temas etmeden belli alanlarda toplanarak 4 günde bir karıştırılarak ortalama 40 gün fermente edilmelidir.

Kısacası, ürettiğiniz solucan gübresi çiftçiye ekonomik açıdan bir değer katmıyorsa sizden mal almasını beklemek mantıksızdır. Kaliteli solucan gübresi tarım ürünlerinde ayrım göz etmeksizin %30-%70 verim artışı sağlaması sebebiyle popülerdir. Hiçbir çiftçi kendisine böylesine büyük bir avantaj sağlayan gübreyi geri çevirmez. Önemli olan çiftçi ile iletişim kurmak ve kaliteli solucan gübresi ile pazara giriş yapmaktır. Ayrıca solucan gübresinin %100 organik bir madde olduğunu gözden kaçırmayın lütfen.

Ülkemizin tarımsal açıdan ne kadar avantajlı bir konuma sahip olduğunu artık bilmeyen yoktur. Ayrıca kimyasal gübrelerle kirlenmiş topraklarımızı acil olarak bu zehirden kurtarmamız gerektiğini artık herkes ısrarla vurguluyor. Buna çare olarak solucan gübresi net çözüm olarak gösteriliyor. Bu durumda solucan gübresinin ülkemizde daha da yaygınlaşacağı kesin. Ayrıca şimdiye kadar üretilen solucan gübresinin ülkemizdeki organik gübre ihtiyacının sadece %5’ini karşıladığı kesin olduğuna göre kaliteli solucan gübresi üreticilerinin pazar bulmak konusunda hiç endişelenmesine gerek yoktur.

Sonuç olarak tüm bunları uyguladığınızda İlk altı ayın sonunda artık solucan gübresi üretimi konusunda tecrübe kazanmış, yavaş yavaş pazar oluşturmaya başlamış ve üretim tesisi kurmak için yeterli solucana sahipsiniz demektir. Bu aşamadan sonra markalaşma süreci başlar, tarım bakanlığına başvuru yapılarak gerekli lisans alınır ve gönül rahatlığı ile solucan gübresi satışı yapabilirsiniz. Ayrıca yeni girişimcilere solucan satarak para kazanma şansınız olduğunu gözden kaçırmayın lütfen.

Solucan gübresi nasıl Satılır?

Solucan gübresi üretimi işine girecek olan kişilerin en çok tereddüt ettiği konularda biride üretmiş olduğum solucan gübresini nerelere nasıl satabilirim konusu olmaktadır. Bu konu hakkında bilgi vermek gerekirse, solucan gübresi ne yazık ki ülkemizde pek tanınmamakta olup, son yıllarda biraz ön plana çıkmaktadır. Ayrıca üreticilerin çoğu kimyasal gübre kullanımına alışık olduğu ve edinmiş olduğu alışkanlıklarda kopmak istemediği için  kendini üretim konusunda riske atmak istememekte ve görmeden pek inanmak istememektedir. Fakat kaliteli solucan gübresi kullanan üreticilerin birçoğu da gerek verim artışı gerekse elde etmiş olduğu ürünün kalitesi açısından sonuçları gördüğü zaman solucan gübresi kullanımına ilgi göstermektedir.

Üreticiler sonuçta mantıklı olarak kar marjı güttüğü için solucan gübresi kullandığında bunun karşılığını da görmek istiyor. Solucan gübresi ile üretmiş olduğu ürünün kalitesini ve verim artışını gördüğü zaman mantıksal olarak niye bu ürünü kullanmasın. Fakat solucan gübresinin pazarlama satış süreci sabır isteyen ve biraz uzun süreçli bir durum, biraz uğraşmak gerekiyor ve üretilen solucan gübresinin kaliteli üretilmesi gerekiyor ki numune olarak dağıtmış olduğumuz solucan gübresini kullanan üretici maksimum seviyede fayda görsün ki solucan gübresini pazarlama konusunda sıkıntı yaşanmasın ve devamlı sürdürülebilir müşteri potansiyelimiz oluşsun.

Solucan gübresini ilk etapta kullanma potansiyeli olan müşterileri sıralayacak olursak seracılar, fideciler, peyzaj şirketleri, meyve sebze üreticileri, hobi bahçecileri, bu tür müşteriler ilk potansiyel müşteriler olarak ön plana çıkmaktadır. Kaliteli olarak üretmiş olduğumuz solucan gübresini belirmiş olduğumuz müşteri grubuna bol bol numune dağıtarak ve gerekirse bizzat beraber uygulayarak ve takibini yaparak zamanla solucan gübresi pazarı oluşturulabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer konu üretilmiş olan solucan gübresinin analizinin yapılması ve analiz sonuçlarına göre pazarlamaya çalışmakta aynı zamanda üretilmiş olan solucan gübresinin kalitesini kanıtlamak adına önemli bir husustur. Fakat büyük firmalar yada yüklü miktarda alım yapacak olan kişiler kendisi gelip numune alıp analiz yaptırabiliyor ve analiz sonuçları  istediği düzeyde iyi çıkarsa ona yönelik alım yapabilmektedir, bundan dolayı üretmiş olduğumuz solucan gübresini daha öncede belirmiş olduğumuz gibi kaliteli üretilmeli ki solucan gübresinin satışı ve pazarlaması konusunda sıkıntı yaşanmasın.

Solucan gübresi üretiminde en çok merak edilen konulardan birisi de Kosgeb hibe desteği olup olmadığı sorusudur. Evet, solucan gübresi üretimine Kosgeb desteğini organik gübre üretimi adı altında aldığını iddaa edenler  var.

Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için kosgeb hibe desteği nasıl alınır?

Öncelikle solucan gübresi üretim sertifikamızı almamız gerekiyor. Daha sonra şirketimizi kuruyoruz. Ardından projemizi hazırlıyoruz.  Son olarak başvurumuzu yapıyoruz, yani  kurula sunuyoruz. Kurul kabul ederse süreç başlamış oluyor.

Bu süreci açacak olursak;

1) Şirket kuruluş desteği 2000 TL. Bu desteği sorgusuz sualsiz alıyoruz.

2) Makine (ekipman) desteği 18.000 TL. Bu konuya açıklık getirecek olursak; örneğin 30.000 TL değerinde makine almak istiyoruz. Bunlar  üretim havuzları, elek yada ışıl işlem makinesi olabilir. Bu alacağımız makineler için en az  3 yerden teklif mektubu talep ediyoruz ve bunları KOSGEB’e sunuyoruz. Kosgeb muhtemelen en uygun olanı seçiyor ve bunu onaylıyor. Bizde gidip makinelerimizi alıyoruz. Kendi şirket hesabımızdan makineleri aldığımız şirket hesabına ödemeyi yapıyoruz. Ardından dekontları ve faturaları alıp Kosgeb’e gidiyoruz.  Kosgeb gelip makinelerin  kontrolünü yapıyor. Ardında onay verdikten sonra alım yaptığımız makinelerin Kdv hariç tutarının %60’ını bize iade ediyor. Bu tam olarak 18.000 TL’ye denk geliyor. Bu anlattıklarımız 18.000 TL’ye kadar olan hibe kısmıydı. Kısaca 30.000 TL’lik bir yatırım yaptığımız zaman 18.000 TL’sini hibe olarak geri alabiliyoruz.

3) İşletme giderleri desteği 30.000 TL. Bu desteğin içinde işletme giderleri ve kira desteği yer alıyor. Bu şekilde 50.000 TL’lik hibeyi tamamlamış oluyoruz.

Ayrıca 100.000 TL sabit yatırım desteği var. Bunu da aynı işlemleri uygulayarak geri ödemeli olarak kullanabiliyoruz. Toplamda 150.000 TL’lik bir desteğe ulaşmış oluyoruz. Kısacası belli bir sermaye olmadan Kosgeb hibe desteğinden yararlanmak mümkün değil. Öncelikle kendi sermayemizden yatırım yapıyoruz. Ardında faturaları, dekontları  Kosgeb’e sunuyoruz ve geri ödemelerini alabiliyoruz. Şu ayrıntıyı gözden kaçırmayın; makineleri şirket kurulumunda sonra almak gerekiyor. Şirketin kurulumundan önce alınan makinelerden herhangi bir destek alamıyoruz.

Güncelleme; Sayın M.T tarafından yorum olarak iletilmiştir. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Kosgeb Anadolu Yakası Müdürlüğünde Bilgilendirme Servisinde hizmet vermekteyim. Konuya açıklık getireyim; solucan gübresine yaklaşık 1 ay öncesine kadar herhangi bir destek verilmiyordu. Tarım ve hayvancılık dalı altında bir İSTİSNA olarak solucan gübresi üretimi için destek alınabiliyor artık.

Ayrıca Konuda yazıldığı gibi sadece solucan gübresi sertifikası alıp işletme açarsanız, yukarıda bahsedilen 50.000 hibe 100.000 sabit yatırım desteğinden FAYDALANAMAZSINIZ. Bu destekten faydalanmanız için uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna mutlaka katılmalısınız. Kursların listesine şu adresten ulaşabilirsiniz; http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste. Bu konu hakkında lütfen daha duyarlı olalım, çok insanımız böyle yanlış bilgilendirmelerden sebep, Uygulamalı girişimcilik eğitim kursuna katılmadan direk iş yerini açıp destek almak için geliyor ve maalesef umduğunu bulamadan ayrılıyor.

Not: Solucan Gübresi Üretimi Sertifikası ile Uygulamalı girişimcilik eğitimi Sertifikası farklıdır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde değişebilir bu sistem ama şu an için kesin olarak sıralama şu şekildedir.

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
2. İşletmenin Açılması,
3. Kosgeb veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesi doldurup kosgeb birimimize teslim etme,
4. İş planı hazırlama,
5. Kurula çıkma.

NOT: Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı bütün bunları herhangi bir danışmana para ödemeden yapabilir.

NOT: İşletme açacak olan girişimcilerin mutlaka 1. olarak yapacakları iş, en yakın Kosgeb birimine gidip detaylı bilgi alması çok ama çok önemlidir.
Umarım faydalı olabilmişimdir.

53 Yorum

 1. Peki, kaliteli kompost mamayı nereden bulacağız? yada nasıl üreteceğiz bu mamayı? Hani mama hazırlama ve fermente aşamasını gerekli makineleri de açıklarsanız çok sevinirim admin bey.

 2. Selam, ben İstanbul’da kirada yaşıyorum, bahçeli ve geniş odalı bir müstakil evde oturuyorum. Solucanlar bahçede yetiştirsem üremelerinde sorun olur mu? Çünkü İstanbul yazın çok sıcak, bahçede ışık ve yağmurdan nasıl korumamı tavsiye edersiniz?
  Birde kendi memleketim kışın çok ayaz oluyor.
  Garaj gibi büyük odalar var, orayı ısıtmak hayli masraflı ve maliyeti çok yüksek.
  Bu sebeple kardan çok zarar olur.
  Sitenizin çoğu bilgilerini okudum.
  Bu sorularımın cevaplar mısınız?
  SAYGILAR.

  1. Selam, açık alanda solucan beslemek oldukça risklidir. Tavsiye etmiyoruz.

   Soğuktan korumak için ısı yalıtımı yaptırmak kalıcı çözüm.

 3. Solucan gübresi yetiştiriciliği ile ilgili makine ekipmanlarını açıklar mısınız. Ne gerekiyor ise şimdiden teşekkürler.

 4. Selam, ben Osmaniye Çukurova’da oturuyorum, solucan gübresi üretimi yapmak istiyorum, ayrıca hayvancılıkla uğraşıyorum. Üstü kapalı bir ahırımız var, 180 metre kare, burada besleyen bilir miyim? Ayrıca solucanların mamasını nereden getireceğim?

 5. İyi günler, ben Konya’da ikametgah etmekteyim. Üniversite son sınıf inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Solucan gübresi üretimi ile ilgili araştırma yapmaktayım. 200.000-250.000 solucan ile başlamak istiyorum. Gerekli ekipmanlar konusunda proje araştırması yapıyorum. Merak ettiğim nokta pazarın birim fiyatlarında farklılıklar gözüme çarptı. Neden birbirinden farklı fiyatlar bulunmaktadır. İkinci bir husus, almak istediğim solucanın KKS olacağından nasıl emin olacağım. Bu ihtiyacımı karşılayabilecek ve danışman olarak hizmet veren bir kuruluş var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba, sektördeki fiyat farkına gerilla pazarlama dediğimiz tekniği uygulayan şirketler neden oluyor. Pazarlama konusunda ne kadar bilginiz var bilemiyorum. Fakat onlarca pazarlama tekniği var. Sektörden pay almaya çalışan yeni şirketler genelde gerilla pazarlama tekniğini tercih eder. Burada amaç kısa sürede pastadan pay almaktır. Bunun yapmanın en iyi yolu ise fiyatları dibe çekmektir. Sektör henüz çok yeni olduğu için bunlar gayet normal. Zamanla her şey rayına oturur.

   Sektörde marka olmuş firmalar sahtekarlık yapmaz. Zaten hepimiz para kazanıyoruz. Neden itibarımıza zarar verelim? Eğer yine de şüpheniz varsa genetik analiz kesin çözüm. Henüz danışmanlık hizmeti vermiyoruz.

 6. İyi günler ben Muğla Menteşe’de yaşıyorum, bahçeli geniş bir evim var. Bu iş yapmak istiyorum.

 7. Merhaba, ben Osmaniye Kadirli de yaşıyorum. 800 metre kare bir tarla kiraladık burada bu işi yapmak istiyorum. Öncelikle 10.000 solucanla başlayıp bu işin tekniğini iyice öğrenmek istiyorum. Burada yazın yaklaşık 40 dereceye kadar çıkıyor sıcaklık. Bundan dolayı bir olumsuzluk yaşar mıyım. Gübreyi üzerini kapalı mı muhafaza etmeliyiz. Sürekli nemli kalması için bu yazın sıcağında biraz uğraşmak gerekiyor galiba. Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba, solucanlar doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığı sürece dış ortamın 40 derece olması sorun olmaz. Zaten nemli kompost içinde yaşadıkları için dışarıda 40 derece olan hava sıcaklığı kompost içinde 8-10 derece düşük oluyor. Eğer gübre güneş altında fermente edilecek ise fermentasyon süreci tamamlandıktan sonra üzerini naylon ile örtmeniz iyi olur. Böylece aşırı nem kaybını önlemiş olursunuz.

 8. Merhaba, yazınız oldukça açıklayıcı olmuş. Kapalı alanda 100.000 adet ile yetiştiriciliğe başlayıp işi ticarete dökmek istiyorum. Lakin solucan gübresi fiyatlarını araştırdığım zaman bu devirde bir çok kişi bu işle uğraştığı için gübre fiyatları oldukça düşük. Benim asıl sorum, haliyle yüksek bütçeler ile yatırım yapamayacağım için gübre satışlarından az da olsa diğerlerinden sıyrılıp para kazanma ihtimalim nedir?

  Şimdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba, solucan fiyatları gayet uygun. 30 kuruşa imal ettiğiniz gübreyi en kötü ihtimal 1.5 TL’ye bile satsanız para kazanırsınız. Piyasada perakende satışlar kilogram başına 3-4 TL, toptan satışlar ise 1.5-2.5 TL arasında seyrediyor.

   1 milyon solucan satışa hazır 2.5 ton gübre üretiyor. Bu toptan 5.OOO TL para demek. Eğer çok elit bir hayat sürmüyor sanız, gayet iyi bir kazançtan bahsediyoruz. Üstelik 3 ayda bir sayısal olarak iki kat artan bir canlıdan bahsediyoruz.

   Pazar konusuna gelecek olursak piyasada kaç tane şirketin bu işi yaptığı hiç önemli değil. Önemli olan kaç tane şirketin veya girişimcinin kaliteli gübre ürettiğidir. Ayrıca Türkiye, her yıl 7.5 milyon tondan fazla kimyasal (mineral) gübre tüketen bir tarım ülkesidir. Ülkemizin bu kadar solucan gübresi üretim potansiyeline erişmesine kesinlikle ömrünüz yetmez.

 9. Merhaba Serkan bey, bu iş için İstanbul, Antalya ve Konya illerinden hangisi iklim olarak en idealdir? Bir de çıkan humusun piyasa satış fiyatı nedir? Lütfen bilgilendirebilir misiniz? Çok teşekkür ederim, hayırlı işler.

  1. Merhaba, uygun koşullar sağlandığı sürece ülkemizde her bölge uygundur, ancak ılıman iklim üstün avantajlar sağlar. Bu durumda Antalya en uygun gözüküyor. Solucan gübresini humus olarak satmak yanlıştır. Solucan gübresi fiyatları toptan kg başına 1,5-2,5 TL perakende kg başına 2,5-4 TL arasında alıcı buluyor.

 10. Merhaba Serkan bey, kompost için seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi kullanmadan sadece çay posası ve yumurta kabuğu veya çay posası ve diğer bitkisel atıkları kullanmak kafi olur mu? Olursa çay posası ve yumurta kabuğu oranları veya çay posası ve bitkisel atık oranları ne olmalıdır? İstanbul merkezdeyim o yüzden yakınımda büyükbaş gübresi temin edebileceğim yerler göremiyorum ve muhtemelen yoktur.
  Çok teşekkür ederim, hayırlı işler dilerim.

  1. Merhaba, işi ticari boyuta getirene kadar çay posası ve evsel atıklar ile idare edersiniz, ancak solucanlar hızla çoğalır ve tonlarca çay posası ve evsel atık bulmak imkansız hale gelir.

   Oran olarak çay posası %70, evsel atıklar %30 uygundur.

 11. Merhabalar, öncelikle bu sitenin girişimcilere çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Başlangıç aşamasında 1000 adet solucanla başlayıp öğrenmek istiyorum. Evimin bodrumunda yapılabilir mi? Daha sonra üretim büyüdüğünde nasıl bir yerde bu işi yapabiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, evin bodrumunda olur, ancak ticari boyuta ulaşınca daha büyük kapalı alan lazım.

 12. Merhaba,
  Yazılarınız çok açıklayıcı olmuş ve herkesin yapabileceğini söylemişsiniz. İstanbul’da gerekli şartlar sağlandıktan sonra gübre kalitesinde sıkıntı olur mu? Ayrıca bu işi İstanbul’da yapmak maliyeti arttırır mı? Tabii ki kira bedelleri daha yüksek kırsal kesime göre fakat mama hazırlama konusunda zorlanma yaşanır mı?

  1. Merhaba, yakınlarda seperatör gübresi temin edebileceğiniz bir hayvan çiftliği varsa harika olur. Nakliye masrafından kurtulmuş olursunuz. Seperatör gübresi oldukça ucuz, ancak nakliyesi sıkıntı.

 13. Merhabalar, solucanlarda belli bir sayıya ulaştıktan sonra gübre satma işini resmi olarak (fatura keserek vs) yapmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz teşekkür ederim.

 14. Merhabalar
  Trabzon’da yaşıyorum. Bölge itibarı ile çay fabrikalarından temin edebileceğim bolca çay posası ve fındık zulufu mevcuttur. Ayrıca taze hayvan gübresi temini konusunda da sorun yaşamayacak durumdayım. 1 dönüm arazi üzerine 300 metrekare kapalı alan ile birlikte tesis kurmayı düşünüyorum. Makine ekipman konusunda yardımcı olabilir misiniz. Ayrıca solucanın en verimli çalışma, ölme ve üreme ısı derecelerini belirtebilir misiniz. Saygılar.

 15. Selam Aleyküm
  Ben mama olarak keçiboynuzu posası, kayısı posası ve yumurta kırığı karışımıyla mama yapıldığını öğrendim bu sizce doğru mu ve masrafı çok arttırır mı? Kaliteli gübre dediğiniz sınıfa girer mi?

  1. Böyle şeylere hiç gerek yok. Amacımız bitkisel atıkları değerlendirmek. Elde ne varsa kullanmanız yeterli. Kompost yapımında önemli olan azot-karbon dengesidir. Kısacası, kahverengi ve yeşil atıkları karıştırıp fermente etmeniz yeterli.

 16. Merhabalar, bir kaç gündür araştırdığım bir konu. Kendim bir öğretmenim ve Afyonkarahisarda yaşıyorum, ek gelir olarak düşündüğüm bir iş olacak. 200 m2’lik bir bahçemiz ve 20 m2’lik kapalı bir kilerimiz var. Kilerde başlamak istiyorum şimdilik. Köylere yakın olduğum için gübre bulma konusunda sorun yaşamayacağımı düşünüyorum. Mama için uygun yer ve malzeme imkanım var. 5000 solucan ile başlayıp yavaş yavaş büyütmek istiyorum. Yazılarınızı okudum, önerir misiniz böyle bir işe girişmeyi?

  1. Merhaba, işin hakkını verirseniz para kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek, fakat işin ucunda ticaret olduğuna göre her zaman küçükte olsa riskler vardır. Size, hemen girin, kesin para, kolay para gibi tavsiyeler verirsem nitelikli bir dolandırıcıdan farkım kalmaz. Çünkü ticaretin garantisi olmaz. Bol Şanslar.

 17. Merhabalar verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Bu işe ek iş olarak başlamak istiyorum sonralarda gerekirse birini işe alabilirim. Bu mümkün mü sizce, günlük ne kadar zaman ayırmalıyız, sabah akşam uğramak yeterli olur mu? Hafta sonları da uygunum. Trabzon bu iş için uygun mu sizce.

  1. Selam, solucanları haftada bir kez besliyoruz. Ayrıca yaz aylarında aşırı nem kaybına karşı 2 günde bir üstten ıslatıyoruz. Üç ayda bir hasat ediyoruz. Kısacası solucan sayısı milyonlarca olana kadar haftada 7-8 saat zaman ayırmanız yeterli.

 18. merhaba yazılarınız için teşekkür, çoğu web sitelerde kopyala yapıştır tekniği ile açılmış bilgi kirliliği var.
  Keza herkes üretimin ve karlılığının yüksek olması dışında ve seperatör den geçmiş içerik zenginliği bilinmeyen solucan mamasını tonu 350-500 tl arasında satma yazıları dışında pek yok, her yer de yazan diğer kopyala yapışırda 100 bin solucan ayda 900 kg humus üretir 3/2 fermantasyondan sonra 300 kg, 2 tl x 300 = 600 tl eder, sürekli mama alarak kar etmeyi düşünen var ise başlamasın zaten..

  benim sorum güvenilir , seperatör den geçmiş hayvan gübresi satan firma bulmaya yönelik yazılarda ve paylaşımlarda hiç isim göremedim…

  Hatay, Adana, Mersin, ve Konya gibi bölgelerde veya Türkiye geneli hesaplı gönderim yapan firmalar ile ilgili bir dokümana sahip iseniz paylaşmanızı rica edeceğim

  1. Merhaba, biz bu işi Trakya bölgesinde yapmaktayız. Bulunduğumuz bölgede Seperatör gübresinin 15 ton maliyeti 500 TL+Nakliye fakat uzak olan yerlere nakliye fiyatı artacağı için maliyeti de artacaktır. Trakya bölgesinde olanlar için bizimle iletişime geçenlere seperatör gübresi temini konusunda yardımcı oluruz.

 19. iyi günler verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim.. ben erzurumda yaşıyorum iklimimizden dolayı yapmamda sakınca olur mu ? İkinci bir sorum da şuan için yaklaşık 500 metre kareye yakın kapalı bir alanım var ve bu alanın tamamını bu iş için ayırabilirim ilk etapta ne kadar solucanla işe başlamamı ve nasıl başlamam gerektiğini açıklar mısnız ? teşekkür ederim

  1. Merhaba, Bulunduğunuz şehir çok soğuk olduğu için aşırı soğuk havalarda ısıtma yapmanız gerekebilir. Başlamak için bizim önerdiğimiz miktar 50.000-100.000 adet ile başlamak ve tecrübe kazanmak,tecrübe kazandıktan sonra maddi durumunuza göre üstüne katarak devam edebilirsiniz.

 20. Merhabalar bu işe yeni başlayacağız nasipse 5 mezarı rahatlıkla kurtaracak yerimiz var 100 bin le başlamayı planlıyoruz seperatör gübre kullanacağız gübreyi branda üzerine döktürdük içine kullanılması ideal olarak söylenen organik atıkları %30 civarı ekledik karıştırdık üstünde kapattık hava alacak şekilde bir kaç kez karıştırdık 15 gün sonra kırıcıdan geçirdik ( kırıcının işlevi nedir nemli olan bu karışım 2mm lik eleklerini tıkamaz mı ) sıkınca su damlamayacak şekilde suladık 4 parmak kalınlığında besleme yaptık kafama takılanlar separatör gübresi 6 ay yetecek kadar alsak içine konuşacak organik artıkları peyder peymi koyacağız yoksa tamamını hazırlasak bunda bozulma durumu olur mu bir diğer soru işareti kırıcı makina ve tamburlu elek olmazsa olmaz mı neden diğer sorun gübreyi kestikten sonra eledik elekten geçen kokonlar açılıyor mu açılıyorsa onları gübremizi kontamine etmeden nasıl toplarım toplanmayan kısımlar kalite düşürür mü

  1. Merhaba, öncelikle hayvan gübresinin fermente edilmesi ile ilgili hazırlamış olduğumuz video linkine aşağıdan tıklayarak seyretmenizi tavsiye ediyorum. Sormuş olduğunuz soruların cevaplarının bir çoğunu orada bulacaksınız. Diğer sormuş olduğunuz sorulara gelince hazırlamış olduğunuz mamayı kırcıdan geçirmenize gerek yok. Gübreyi hasat ettikten sonra ise yaklaşık ortalama 2 ay bir karış yüksekliğinde güneş almayan ve toprakla temas etmeyen bir zemine sererek nem seviyesinin %20 seviyesine düşmesini ve olgunlaşmasını beklemek gerekiyor. Bu süreçte de gübrenin içinde kalan yumurtalardan çıkacak olan yavru solucanları aynı hasat yönteminde olduğu gibi delikli meyve kasalarına taze yem koyarak ayıklama sürecine devam etmelisiniz. En son aşamada nem seviyesi düştükten sonra elekten geçiriliyor. Link https://www.youtube.com/watch?v=rhrcQtEQHE8

 21. Selamlar bende solucan gübresi işine girmeyi planlıyorum ticari olarak yapmayı düşünüyorum etapta 300bin solucanla başlamayı planlıyorum ama sizin tavsiyeniz 100bin civarında neden düşük miktarda girmek gerektiğini söylüyosunuz ayrıca herhangi bi risk var mı örneğin solucanların yatağı terk etmesi ölmesi vs bu gibi riskler var mı tecrübe derken tam olarak neden bahsediyorsunuz çok mu iyi bilmek gerekiyor 300bin ile bu işi yapmak için sizin tavsiyeleriniz nelerdir ilginize şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim

  1. Merhaba, tecrübe kazanma konusunda en önemli konu mama hazırlama konusu olacaktır. Maddi durumunuza göre tabi ki 300 bin adetle de başlayabilirsiniz o size kalmış bir durum, bizim bu tavsiye ettiğimiz miktar solucanların çok çabuk çoğalmasından dolayı solucan çok fazla para bağlamamakla alakalı bir durum. Ayr

 22. Merhaba ben soğuk iklimde yaşıyorum kışın -20 lere ulaşabiliyor soğuk çok etkilermi?

  1. Merhaba, solucan beslemede önemli olan kompost sıcaklığının 0 derecenin altına düşmemesidir bunu sağlayabilirseniz sıkıntı olmaz.

 23. piyasada çok çeşitli solucan var diyorlar bu doğru mudur insanlar doğrusu dururken yanlış solucanı üretip satabilirler mi veya farkına varmadan sektöre sokulur mu bu riski nasıl ortadan kaldırabiliriz.

  1. Merhaba, belirtmiş olduğunuz ihtimal var ne yazık ki, alacağınız solucanlardan emin olmak için analiz yaptırabilir yada analiz raporu mevcut olan yerleri tercih edebilirsiniz.

  1. Merhaba, 1 milyon solucan normal şartlarda nem seviyesi %20 seviyesine düşürülmüş paketlemeye hazır ortalama 3 ton gübre üretir.

 24. Mehaba serkan bey Adanada nın orman köyünde yapmayı düşünüyorum çam yapraklarından mamaya karıştırsam zararı olurmu veya yabani otta karışırsam faydası olurmu

  1. Merhaba, çam yapraklarını kullanmayı tavsiye etmiyoruz fakat yabani ot kullanmakta bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

 25. Soru ve cevapları nerdeyse tek tek okudum ve gerçekten para kazanmanın yanında insanlara yardımcı olmak ve insanları dolandırmamak için titizlikle uğraştığınızı farkettim sizi gerçekten tebrik ediyorum. Hayatımda ilk kez böyle bir ticaret insanı gördüm helal olsun.
  Soruma gelirsem ben de bu işi yapmayı düşünüyorum solucan alınır beslenir çoğalır gübresini yapar ve satarsın hepsi iyi güzelde tek korkum bu gübreyi satabilmek bu nasıl olacak pazarda bu gübrenin alıcısı ne kadardır ? Yani ben tarım işleriyle uğraşanları tek tek dolaştığım zaman solucan gübresi dediğimde buyrun hoş geldiniz mi diyecekler yoksa hiç umursamayacaklar mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir