Solucan gübresi üretimi para kazandırır mı?

Bir iş kurmadan önce aklımıza takılan ilk soru, bu iş bana para kazandırır mı oluyor. Solucan gübresi üreterek para kazanmak için neler yapmalı, kuracağımız solucan gübresi üretim tesisi için nasıl bir yol  izlenmeli ve ürettiğimiz solucan gübresini pazarlamak için neler yapılmalı cevaplamaya çalışacağız.

Solucan gübresi üretmek karlı mı?

solucan-gubresi-uretmek-karli-miHer işte olduğu gibi işe doğru bilgilerle başlamak, zamanla tecrübe kazanmak ve  sabırlı olmak dikkat edilmesi gereken önemli konulardır.  Ayrıca biz tecrübe kazanmak ve pazar oluşturmak için ilk etapta bu işe büyük miktarda solucanla başlamanın doğru bir karar olduğuna inanmıyoruz. Yüksek miktarda solucana verilen paranın gereksiz bir harcama olduğunu düşünüyoruz. Neden diyecek olursanız; zaten gerçek kırmızı kaliforniya solucanları bir yılda 16 katına çıkabilen canlılardır. Bu işe direk bir milyon solucanla başlamak yerine 100.000 solucanla başlayarak ilk altı ay solucanların çoğalmasını sağlamak ve tecrübe kazanmak daha mantıklıdır.  Ayrıca bu süreçte üretmiş olduğunuz kaliteli solucan gübresini çiftçiye tanıtım amacıyla numune olarak dağıtmak pazar oluşturmak için mantıklı bir davranış olacaktır.

Bu işin en büyük avantajlarından birisi solucanlara vereceğimiz mamanın çok ucuza imal edilmesi sebebiyle solucan gübresi üretim maliyetinin çok düşük olmasıdır, ancak mama imalatı sırasında işin kolayına kaçmak girişimciler arasında yapılan yaygın bir hatadır. Özellikle yanmış hayvan gübresi ile solucan beslemek elde edilecek ürünün kalitesine ciddi darbe vuruyor.  Kaliteli solucan gübresi her zaman pazarda müşteri bulurken, yanmış hayvan gübresi ile solucan besleyen bilinçsiz girişimci elindeki malı satmakta çok zorlandığını ifade ediyor. Hatta çevredeki çiftçiye tonlarca bedava solucan gübresi dağıttığı halde kimsenin geri dönmediğinden yakınan üreticiler var. Fakat gözden kaçırdıkları nokta, çiftçiye sırf reklam amacıyla bedavaya dağıttıkları ürün solucan gübresi değil, yanmış hayvan gübresidir. Çünkü solucanlar yanmış hayvan gübresi içinde besin değeri olan hiçbir madde bulamadıkları için bunu sindirim sistemlerinden geçirmezler. Yanmış hayvan gübresi; haşereler, böcekler, toprak solucanları ve diğer milyonlarca mikroorganizma tarafından zaten tamamen tüketilmiş, hatta hastalık taşıyan bir organik atıktır. Yanmış hayvan gübresini hastalık taşıma riski çok yüksek olması nedeniyle doğrudan tarım arazilerine atmak bile riskli iken böyle bir atıkla solucan beslemek tamamen sisteme aykırıdır.

Kaliteli solucan gübresi elde etmenin tek bir yolu vardır; kaliteli kompost (mama) ile solucan beslemek. Ticari üretimde mümkünse kompost yapımında seperatör gübresi kullanılmalı, eğer mümkün değilse taze sığır dışkısı toprak ile hiç temas etmeden belli alanlarda toplanarak 4 günde bir karıştırılarak ortalama 40 gün fermente edilmelidir.

Kısacası, ürettiğiniz solucan gübresi çiftçiye ekonomik açıdan bir değer katmıyorsa sizden mal almasını beklemek mantıksızdır. Kaliteli solucan gübresi tarım ürünlerinde ayrım göz etmeksizin %30-%70 verim artışı sağlaması sebebiyle popülerdir. Hiçbir çiftçi kendisine böylesine büyük bir avantaj sağlayan gübreyi geri çevirmez. Önemli olan çiftçi ile iletişim kurmak ve kaliteli solucan gübresi ile pazara giriş yapmaktır. Ayrıca solucan gübresinin %100 organik bir madde olduğunu gözden kaçırmayın lütfen.

Ülkemizin tarımsal açıdan ne kadar avantajlı bir konuma sahip olduğunu artık bilmeyen yoktur. Ayrıca kimyasal gübrelerle kirlenmiş topraklarımızı acil olarak bu zehirden kurtarmamız gerektiğini artık herkes ısrarla vurguluyor. Buna çare olarak solucan gübresi net çözüm olarak gösteriliyor. Bu durumda solucan gübresinin ülkemizde daha da yaygınlaşacağı kesin. Ayrıca şimdiye kadar üretilen solucan gübresinin ülkemizdeki organik gübre ihtiyacının sadece %5’ini karşıladığı kesin olduğuna göre kaliteli solucan gübresi üreticilerinin pazar bulmak konusunda hiç endişelenmesine gerek yoktur.

Sonuç olarak tüm bunları uyguladığınızda İlk altı ayın sonunda artık solucan gübresi üretimi konusunda tecrübe kazanmış, yavaş yavaş pazar oluşturmaya başlamış ve üretim tesisi kurmak için yeterli solucana sahipsiniz demektir. Bu aşamadan sonra markalaşma süreci başlar, tarım bakanlığına başvuru yapılarak gerekli lisans alınır ve gönül rahatlığı ile solucan gübresi satışı yapabilirsiniz. Ayrıca yeni girişimcilere solucan satarak para kazanma şansınız olduğunu gözden kaçırmayın lütfen.

12 Yorum

 1. Peki, kaliteli kompost mamayı nereden bulacağız? yada nasıl üreteceğiz bu mamayı? Hani mama hazırlama ve fermente aşamasını gerekli makineleri de açıklarsanız çok sevinirim admin bey.

 2. Selam, ben İstanbul’da kirada yaşıyorum, bahçeli ve geniş odalı bir müstakil evde oturuyorum. Solucanlar bahçede yetiştirsem üremelerinde sorun olur mu? Çünkü İstanbul yazın çok sıcak, bahçede ışık ve yağmurdan nasıl korumamı tavsiye edersiniz?
  Birde kendi memleketim kışın çok ayaz oluyor.
  Garaj gibi büyük odalar var, orayı ısıtmak hayli masraflı ve maliyeti çok yüksek.
  Bu sebeple kardan çok zarar olur.
  Sitenizin çoğu bilgilerini okudum.
  Bu sorularımın cevaplar mısınız?
  SAYGILAR.

  1. Selam, açık alanda solucan beslemek oldukça risklidir. Tavsiye etmiyoruz.

   Soğuktan korumak için ısı yalıtımı yaptırmak kalıcı çözüm.

 3. Solucan gübresi yetiştiriciliği ile ilgili makine ekipmanlarını açıklar mısınız. Ne gerekiyor ise şimdiden teşekkürler.

 4. Selam, ben Osmaniye Çukurova’da oturuyorum, solucan gübresi üretimi yapmak istiyorum, ayrıca hayvancılıkla uğraşıyorum. Üstü kapalı bir ahırımız var, 180 metre kare, burada besleyen bilir miyim? Ayrıca solucanların mamasını nereden getireceğim?

 5. İyi günler, ben Konya’da ikametgah etmekteyim. Üniversite son sınıf inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Solucan gübresi üretimi ile ilgili araştırma yapmaktayım. 200.000-250.000 solucan ile başlamak istiyorum. Gerekli ekipmanlar konusunda proje araştırması yapıyorum. Merak ettiğim nokta pazarın birim fiyatlarında farklılıklar gözüme çarptı. Neden birbirinden farklı fiyatlar bulunmaktadır. İkinci bir husus, almak istediğim solucanın KKS olacağından nasıl emin olacağım. Bu ihtiyacımı karşılayabilecek ve danışman olarak hizmet veren bir kuruluş var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba, sektördeki fiyat farkına gerilla pazarlama dediğimiz tekniği uygulayan şirketler neden oluyor. Pazarlama konusunda ne kadar bilginiz var bilemiyorum. Fakat onlarca pazarlama tekniği var. Sektörden pay almaya çalışan yeni şirketler genelde gerilla pazarlama tekniğini tercih eder. Burada amaç kısa sürede pastadan pay almaktır. Bunun yapmanın en iyi yolu ise fiyatları dibe çekmektir. Sektör henüz çok yeni olduğu için bunlar gayet normal. Zamanla her şey rayına oturur.

   Sektörde marka olmuş firmalar sahtekarlık yapmaz. Zaten hepimiz para kazanıyoruz. Neden itibarımıza zarar verelim? Eğer yine de şüpheniz varsa genetik analiz kesin çözüm. Henüz danışmanlık hizmeti vermiyoruz.

 6. İyi günler ben Muğla Menteşe’de yaşıyorum, bahçeli geniş bir evim var. Bu iş yapmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir