Solucan Yetiştirme Kabında Zararlı Böcekler Oluşmasının Nedenleri

vermikompost-zararli-boceklerSolucan besleme kabınız hayat dolu ve vermikompost projeniz çok iyi gidiyor. Ta ki solucan yatağında davetsiz bazı yaratıkların gezdiğini fark edene kadar. Solucan Gübresi projelerinde zararlı böcekler genel bir problemdir. Fakat solucanlarınızın çevresini bu böceklerin yaşamak istemeyecekleri bir hale getirerek bu problemi rahatlıkla çözebilirsiniz.

Vermikompost Zararlılarının Kontrolü

Solucan kutusu ziyaretçilerinin birçok türü vardır. Bazıları solucanlarla son derece uyumludur ve yiyeceklerin ayrıştırılmasına yardım ederler. Fakat diğerleri kırmızı Kaliforniya solucanları için ciddi bir tehlike teşkil edebilirler. Solucan yetiştirme kabındaki zararlı böcekleri tanımak, vermikompost zararlılarını daha iyi kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Tespih böceği ve yay kuyruk böceği – Bunlar genellikle solucanlarla aynı çevresel koşulları seven böceklerdir. Ayrıca bunlar mükemmel ayrıştırıcılardır. Eğer gümüş rengi, hap şeklinde tespih böcekleri ya da C şeklinde yay kuyruk böcekleri solucan yetiştirme kabınızda belirirse, endişelenecek hiçbir şey yok demektir. Aslında bu böcekler işlerinde solucanlara yardım ederler.

Sinekler – Sinekler de zararsızdır. Fakat bu böcekler hastalık taşıma potansiyellerinden ve çöplerin etrafında uçmalarından dolayı insanlar tarafından istenmezler. Yani, sinekler de solucanlara ayrıştırma sürecinde yardım ederler; ama solucan kabınızın yerine bağlı olarak kontrol altında tutulmaları gerekebilir.

Vermikompost üretiminde kullandığınız solucanları sadece taze artıklarla beslemeye çalışın. Yiyecekleri çok küçük parçalara bölün ki solucanlar daha hızlı yesin. Yiyecek çeşitlerini geniş bir yelpazeden seçin. Solucan besleme kabınızı nemli tutun ama ıslak olmasın. Solucan kabınızın üstünü gazete kağıdıyla örtmeniz sinekleri uzak tutacaktır. Eğer sinekler kağıdın üzerinde birikmeye başlarlarsa, kağıdı sık sık değiştirmeniz işe yarayacaktır. Ciddi sinek problemleri, larva ve yumurtaların yok edilmesi için bütün yatağın değiştirilmesini gerektirebilir.

Karıncalar – Karıncalar solucan gübresi üretimi ile uğraşanlar için bir problem haline gelebilir. Bu küçük, çalışkan yaratıklar solucan kutunuzdan yiyecek çalar ve hatta kıtlık yaşıyorlarsa solucanlara bile saldırabilirler. Karıncaların gelmesini engellemek için solucan yetiştirme kabının yerini değiştirin ve etrafına hendek kazarak su ile doldurun. Karıncalar suyu geçemezler.

Kırkayaklar – Kırkayaklar özenle beslediğiniz kırmızı Kaliforniya solucanı kolonisine saldırabilir ve onları öldürebilirler. Bu yüzden eğer kabınızda bu yaramaz yaratıkları görürseniz, dışarı çıkarıp yok edin. Eldiven takmayı unutmayın. Çünkü bazı türlerinin ısırığı tehlikeli olabilir.

Akarlar – Solucan kabınıza saldıran akarlar en kötüsüdür, çünkü minik yaratıklar oldukları için bunları fark etmek ve uzaklaştırmak güçtür. Bu zararlı böcekler, vermikompost projenizi göz açıp kapayıncaya kadar yok edebilirler. Neyse ki solucan gübresi projeleri çok nadir olarak bu zararlıların istilasına uğrar. Çünkü solucanlar kendilerini korumak için sölom adında bir çeşit sıvı salgılar.

Akarların boyutları minik olduğu için ancak atıkların üzerinde toplu haldeyken onları fark edebilirsiniz. Belli bir alanda toplandıklarında noktasal desenler oluştururlar. Eğer bu böcekler tarafından yenmiş bir yiyecek fark ederseniz, hemen yiyeceği dışarı alın. Yatağın yüzeyine bir dilim ekmek yerleştirin. Ekmeğin dışı akarlar ile kaplandığında bu ekmeği alın ve yenisini yerleştirin. Ayrıca yatağın nemini düşürmek bu zararlıları uzaklaştırabilir.

14 Yorum

 1. Verdiğimiz hayvan gübresindeki zaten var olan solucanlar bizim kırmızı kaliforniya solucanına bir zararı olur mu ? Sonuçta vereceğimiz mamada gözümüzden kaçanlar da olabilir olasılığıyla hareket ederek bu soruyu sorma ihtiyacı duydum. Teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba, kesinlikle zararı olacaktır. Bir süre sonra sıradan toprak solucanları sizin projede üreyerek solucan ırkınızı bozacak ve üretimi düşürecektir. Biz bu yüzden solucan besiciliğinde toprak ile temas etmeyen üretim alanları tavsiye ediyoruz. Eğer seperatörden geçmiş hayvan gübresi kullanırsanız böyle bir sorun olmaz. Böyle bir şansınız yoksa hayvan gübresini toprak ile temas etmeden fermente etmeniz gerekir.

 2. Merhaba ev içinde hobi amaçlı kendi yaptığım ahşap sandıkta 1000 adet solucanım var, fakat karıncaların toprak içerisinde fazlaca sayıda olduğunu gördüm. Banyoda besleme yapmaktayım. Karıncaların zararı olumu, nasıl bir önlem almam gerekir.

  1. Merhaba, toprak derken sanırım solucanların içinde olduğu komposttan bahsediyorsunuz. Çünkü sistemde toprak yok. Karıncalar aç kalmadıkları sürece solucanlara saldırmaz ama yinede kompost içinde olmaları garip bir durum. Bir şekilde onlar yok etmeniz lazım. Daha önce başımıza gelmediği için size bir tavsiye veremiyorum.

 3. Merhaba Serkan bey, ben yaklaşık 3 hafta önce solucan siparişi verdim ve bu süre zarfında da hiç sıkıntı yaşamadım. İçerisinde ki mama tedarikçinin göndermiş olduğu inek gübresi ve yavaş yavaş besleme yapıyordum. Bu birkaç gündür toprağın üstünde gözle görülür bembeyaz örümceği andıran böcekler gezdiğini görüyorum. Akar olabileceğini düşündüm ama tek olarak gözle görülmez demişsiniz. Acaba bunlar içine giren ufak Sineklerin yavruları olabilir mi, solucanlara zararı var mıdır ve nasıl bir çözüm önerebilirsiniz? Teşekkürler….

 4. Seperatörden geçmiş gübre aldım ama içinde böcek larvaları var. Bunu nasıl engelliye bilirim bu konuda fikriniz nedir?

  1. Merhaba, gidip yerinde görerek almanızı tavsiye ederim. Böylece toprakla temas etmediğine şahit olursunuz ve içince yabancı canlılar olmaz.

 5. Merhaba ben bu işe gireli daha bir hafta oldu ancak bugün kabıma bakınca akarları farkettim yazıda akarların yediği yemeği görünce dışarı atın demişsiniz ancak bu canlılar heryerde solucanların üstünde bile 15 ile20 kadar var ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz şimdiden çok TEŞEKKÜR EDERİM…

  1. Merhaba,belirtmiş olduğunuz böcekler tahminen yay kuyruk böceğidir taze evsel atıklarla besleme yapıldığı zaman sistemde olabiliyorlar fakat zararları yoktur.

   1. İşe yeni başladım. Aynı şekilde beyaz cok fazla böcek var. Ekmek koyduğumda hepsi toplandı ekmeğin etrafına. Akar olduğunu düşünüyorum. Yay şeklinde değil. Bunun zararı nedir. Atmaya çalıştım fakat bitecek gibi değil

    1. Merhaba, belirtmiş olduğunuz böcekler sara springtail yada pot worm diye adlandırılan beyaz solucanlar olabilir, bunların sizin solucanlarınıza bir zararı olmaz fakat fazla sayıda olur ise vermiş olduğunuz mamaya ortak olurlar.

 6. Bizim mama alanının içerisinde beyaz nokta kadar hareketli böcekler görünmeye başladı. kendilerinin boyutları çok ufak farketmesi zor ama sayıları gözle görülecek kadar fazla bunların bir zararı olabilir mi? Neden varlar? Zararı varsa nasıl kurtuluruz

  1. Merhaba, belirtmiş olduğunuz böcekler muhtemelen sara sipringtail adı ile anılan böcek cinsi olabilir, bu böcekler nemli ve asidik ortamları severler, özellikle hazırlamış olduğunuz mamaya bitkisel atıklar kullanıyorsanız olması gayet normaldir. Solucanlara zararları yoktur fakat çok fazla sayıda oldukları zaman sadece solucanlara hazırlamış olduğunuz mamaya ortak olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir