Solucan Yetiştirme Kabını Soğuktan Korumak

solucan-besleme-kabini-isitmakBahçeyle uğraşan hemen herkes, çeşitli tiplerdeki bitkisel çöpleri bir yere biriktirdiğinizde organizmaların ve böceklerin bu çöpleri ayrıştırarak toprağımızda kullanabileceğimiz gübre (kompost) haline getirdiğine aşinadır. Bu doğal gübre mükemmel bir bahçe katkısıdır. Fakat atıkların toprağımızda kullanabileceğimiz gübreye dönüşmesi aylar alabilir. Ayrıştırma işlemini hızlandırmanın ve daha hızlı biçimde daha verimli organik gübreye sahip olmanın yolu karışıma solucanları eklemektir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları gübre üretimini çok hızlı yaparlar, bu yüzden solucan gübresi üretimini bahçe işlerinizden biri haline getirmek zekice bir harekettir. Fakat eğer yaşadığınız bölge kışın sert iklim şartlarına maruz kalıyorsa, solucan gübresi üretimi biraz daha fazla çaba gerektirecektir. Kışın solucan beslerken dikkat etmeniz gereken şey, solucanların mevsimi donmadan atlatacakları seviyede ısıyı sağlayabilmektir.

Kışın Solucan Gübresi Üretimi

Solucanlar, dış sıcaklık 13-25 C arasında olduğunda gelişirler. Sıcaklık düşmeye başladığında, solucanlar halsizleşir, yemek yemez, uykuya eğilimli olur ve bazen de daha sıcak ortamlar için kaçmaya çalışırlar. Soğuk iklimde vermikompost üretimi ya da soğuk havalarda solucan beslemek, solucanları kışın henüz gelmediğine ve hala sonbaharda olduğumuza ikna etmekle ilgilidir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, solucanları yalıtımı sağlanmış bir garaj ya da serin bir bodrum gibi daha ılık bir yere taşımanızdır. Hatta onları evin içine bile alabilirsiniz. Bunu yaparsanız, solucanları kışın canlı tutabileceğiniz yalıtımı sağlanmış bir çevreye kavuşturmuş olursunuz.

Soğuk Havada Solucan Bakımı için Öneriler

Hava soğukken vermikompost işleminde ilk adım solucanları beslemeyi durdurmaktır. Sıcaklık düştüğünde solucanlar yemeği bırakacaktır. Artıklar çürüyebilir ve hastalık oluşturacak organizmaları çekebilirler. Eğer solucan besleme kabını korunaklı bir alana alamıyorsanız amacımız kışı atlatmalarını sağlamak olmalıdır, daha fazla gübre üretmelerini sağlamak değil.

Solucan yetiştirme kabının üzerini 60-90 cm kalınlığında yaprak ya da saman ile örterek yalıtım sağlayın. Sonra da üzerini su geçirmeyecek şekilde brandayla kaplayın. Bu hem sıcaklığı arttıracak hem de içeri kar, buz ve yağmur girmesini engelleyecektir. Solucan besleme kabını kaplamadan önce içine pişmiş pirinç gömmeyi deneyin. Pirinç ayrıştırılma sırasında kimyasal bir süreçten geçerek ısı yayacaktır. Hava Sıcaklığı 12 C’nin üzerine çıktığında üzerini açıp solucanları besleyin ki açlıktan ölmesinler. Unutmayın, solucanlar kışın çoğu zaman donarak değil uykuya daldıkları için açlıktan ölürler.

10 Yorum

 1. Ben, Düzce/Akçakoca’da yaşıyorum .Bu iş bana arkadaşlarım tarafından tavsiye edildi. Zamanım ve yerim çok müsait. Yalnız işle ilgili detaylı bilgiye sahip değilim.Yeterli bilgiye nereden nasıl ulaşabilirim?

 2. Merhaba
  Benim tek aklıma takılan mamasını koymadan önce alt tarafa nasıl bir zemin hazırlamalıyız ki daha verimli olalım. Bununla ilgili videolarda biraz mama biraz kaĞıt parçaları koyduklarını gördüm. Sizin öneriniz ne yönde?

  1. Merhaba, aslında biz solucanları kompost ile gönderdiğimiz için yatak hazırlamaya hiç gerek yok, fakat isterseniz bir miktar kartonu kibrit kutusu büyüklüğünde kıyarak yatak yapabilirsiniz.

 3. Merhaba,
  diyelimki ben temiz bir kap haline getirdim ya da hazır firmaların sattığı kaplardan aldım ve evin bir köşesine koydum, sonuçta kışında sıcak evimiz.

  Bu durumda nelerle karşılaşırım?
  Evin çöp gibi kokması, sinekden geçilmemesi , ne biliyim solucanların evn her yerinden çıkması gibi şeyler mümkün mü?

  Teşekkürler

  1. Merhaba,solucanları azar azar ve evsel atıkları gömerek beslediğiniz sürece koku ve sineklenme olmaz ayrıca solucanlar olumsuz bir durum oluşmadığı sürece yerlerinden kaçmaz.

 4. Merhaba manaya Hayvan gübresi koymak sart değil diye duydum , mamaya hayvan gubresi katmaktaki amaç nedir, yani koysak yada koymazsak solucanlar açısından fark ne olur.

  1. Merhaba,büyük ölçekli işletmeler mama olarak hayvan gübresi kullanmaktadır,fakat küçük çaplı solucan gübresi üretmek için sadece bitkisel atıklar ve çay posası ile üretim yapılabilir.

 5. Merhaba 45m2 alan içerisinde mezar sistemini fanlı ısıtıcı ile ortamı ısıtsak, solucanlara ve sisteme bir zararı olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir