Solucanların Üretim Alanından Kaçması Nasıl Engellenir?

kirmizi_kaliforniya_solucanlari_kacakVermikompost (Solucan Gübresi) üretimi ilginç bir projedir. Eğer planlı bir şekilde yapılırsa, sonuçta elimizde besin değeri zengin, tamamiyle doğal bir gübre olacaktır. Ayrıca bu gübre sebze bahçemizde, çiçeklerimizde ve ev bitkilerimizde harikalar yaratacaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanı beslemek ve bunun karşılığında vermikompost elde etmek zor bir faaliyet değildir. Fakat yeni başlayanlar için nadir de olsa, solucanların üretim alanından kaçmasını engellemek zorlu bir işlem olarak ortaya çıkabilir. Eğer sadece bir kaç solucan kaçmaya çalışıyorsa çok önemli değildir. Özellikle de üretim kutunuz henüz yeniyse yuvalarına ayak uydurmaya çalışıyor olmalılar. Fakat solucanların toplu olarak firar ettiğini görüyorsanız, acilen ele almanız gereken önemli bir problemle karşı karşıyasınız demektir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Üretim Sahasını Terk Ediyorsa Yapmanız Gerekenler

Eğer solucanlar kaçmaya çalışıyorsa, yapılacak ilk iş üretim kutusundaki çevresel problemleri kontrol etmektir.

Solucanlar yeni yuvalarında rahat etmemiş olabilirler. Örneğin, bir bilgisayar kağıdını parçalayarak solucan kutusunda değerlendirmek iyi bir fikir olabilir. Fakat bu kağıdı beyazlatmak için kimyasal kullanılmış olabilir. Parçalanıp kompost içerisinde kullanıldığında solucanların kaçmasına sebep olabilir. Parçalanmış gazete kağıdı ya da beyazlatılmamış herhangi bir kağıt solucanların kaçmasına engel olabilir. Eğer kutuyu beyaz kağıtla çoktan doldurduysanız, bir kaç avuç kağıdı geri çıkarın ve parçalanmış gazete kağıdıyla değiştirin.

Solucanlar ayrıca çok ıslak bir ortamdan da kaçmayı deneyebilir. Solucanların bulunduğu ortam oldukça nemli olmalıdır, fakat yataktaki maddeyi elinizle sıktığınızda su damlamamalıdır. Eğer kağıtlar sıkışmışsa, solucanlar boğulabilir.

Eğer problem ıslak yataksa, yatağın bir bölümünü çıkarın ve yenisiyle değiştirin. Bu sayede yeni koyduğunuz madde yatağın ıslaklığını emecektir. Eğer yatakta su biriktiyse, kabın dibinden suyu akıtın, veya yeni nemli bir yatakla yeniden başlayın.

Eğer solucanları fazla besliyorsanız veya onlara marul, domates gibi sulu gıdaları çok fazla veriyorsanız, yatakları yeterince kuruyana kadar bu ürünlerin miktarını azaltmayı deneyebilirsiniz. Solucanlar ayrıca sürekliliği severler. Eğer yataklarında ya da verdiğiniz yiyeceklerde büyük değişiklikler yaparsanız, yine gitmeye çalışabilirler. Tahmin edebileceğiniz gibi, eğer onları beslemeyi unutursanız da kaçmak isterler.

Solucan Kutusundan Kaçış Nasıl Görülür?

Yeni bir solucan grubu yeni evlerine alışana kadar gezinmeye daha meyilli olabilir. Solucanlar biraz yarasa gibidirler; ışıktan korkarlar. İlk bir kaç gün sürekli ışık tutulması, solucanların yatağa tüneller kazmasına sebep olacaktır. Bu rahatsız olduklarını ve firar eğilimi taşıdıklarını gösterir.

Eğer solucanlar havalandırma deliklerinden kaçıyorlarsa, delikleri kaçmalarına engel olacak ama hava sirkülasyonuna da izin verecek naylon tıpalarla kapatabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucanları için hazırladığınız kabın oldukça huzurlu olmasını sağlayın. Örneğin, kabı, solucanların araçların ya da ağır makinelerin titreşimlerini hissedebilecekleri bir yere koymayın ve solucanların gelişimini izlemek için kutuyu her saat başı açmayın.

2 Yorum

  1. İyi Günler.. Solucan üretim işine başlayalı bir kaç hafta oldu. Solucanları yerde beton zemin üzerinde öbek şeklinde besliyorum. Solucanların içerisinde olduğu öbek fazla büyüdüğü ve alan kapladığı için solucanların bir kısmını yeni bir öbeğe naklettim. Nakilden bir kaç saat sonra (gece karanlığı) solucanların öbekten kaçtığını gördüm. Solucanların öbekten kaçmasını nasıl engelleyebilirim? (Not: Mama olarak yanmış büyükbaş hayvan gübresi ve çay posası kullanıyorum)

    1. Merhaba, mamanız iyi fermente olmadığı için kaçıyor olmalılar. Tek dertleri hayatta kalmaya çalışmak. Mama iyi fermente edilmeli. Yanmış hayvan gübresi solucan maması olarak kullanılmaz. Çay posası ise 15 gün fermente edilerek verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir