Süt Gübresi Yararları: Bitkilerde Süt Gübresi Kullanımı

Süt vücudu iyi yapar. Ama bunun bahçe için de iyi olabileceğini biliyor muydunuz? Sütün gübre olarak kullanılması bahçede birçok nesil için eski bir ilaç olmuştur. Bitki büyümesine yardımcı olmanın yanı sıra bitkileri sütle beslemek, bahçedeki kalsiyum eksikliklerinden virüslere ve külleme küfüne kadar birçok sorunu hafifletebilir. Sütteki yararlı gübre bileşenlerinden nasıl yararlanacağınızı öğrenelim.

Süt Gübresinin Faydaları Süt, sadece insanlar için değil, bitkiler için de iyi bir kalsiyum kaynağıdır . Çiğ veya pastörize edilmemiş inek sütü, hayvanlar ve insanlar için sahip olduğu bitkiler için aynı besleyici özelliklerden bazılarına sahiptir. Faydalı proteinler, B vitamini ve bitkiler için iyi olan şekerleri içerir, genel sağlıklarını ve mahsul verimlerini geliştirir. Sütün gübre bileşenleri ile beslenen mikroplar da toprağa faydalıdır. Bizim gibi, bitkiler büyüme için kalsiyum kullanır Bitkiler bodur göründüklerinde ve tam potansiyellerine ulaşmadıklarında kalsiyum eksikliği gösterilir Kabak , domates ve biberlerde yaygın olarak görülen çiçek uç çürüklüğü, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bitkileri süt ile beslemek, yeterli nem ve kalsiyum almasını sağlar. Süt ile beslenen bitkiler, özellikle yaprak bitleri olmak üzere pestisit uygulamalarında değişen etkinliklerle kullanılmıştır . Sütün belki de en iyi kullanımı tütün mozaiği gibi mozaik yaprak virüslerinin bulaşmasını azaltmak olmuştur . Süt, özellikle külleme önlenmesinde etkili bir antifungal ajan olarak kullanılmıştır.

Süt Gübrelerinin Bitkilerde Kullanımı Peki bahçede süt gübresi olarak ne tür süt kullanılabilir? Tarihini geçmiş sütü (geri dönüşüm için harika bir yol) kullanmayı seviyorum, ancak taze süt, buharlaştırılmış süt veya hatta süt tozu da kullanabilirsiniz. Sütü suyla seyreltmeniz önemlidir. Yüzde 50 süt ve yüzde 50 su içeren bir çözeltiyi karıştırın. Süt gübresini yaprak spreyi olarak kullanırken , çözeltiyi bir sprey şişesine ekleyin ve bitki yapraklarına uygulayın. Yapraklar süt çözeltisini emecektir. Bununla birlikte, domates gibi bazı bitkilerin gübre yapraklarda çok uzun süre kalırsa mantar hastalıklarına eğilimli olduğunu unutmayın. Çözelti yeterince emilmiyorsa, yaprakları ıslak bir bezle hafifçe silebilir veya su ile püskürtebilirsiniz. Geniş bir bahçe alanında olduğu gibi beslenecek çok fazla bitkiniz varsa daha az süt kullanılabilir. Bir bahçe hortumu püskürtücüsü kullanmak, akan su seyreltilmiş kaldığı için bitkileri büyük bahçelerde sütle beslemek için yaygın bir yöntemdir. Tüm alan kaplanana kadar püskürtmeye devam edin. Dönüm başına yaklaşık 5 galon süt (.5 hektar başına 19 L) veya 20 x 20 fit (6 x 6 m. Başına 1 L) yama başına yaklaşık 1 litre süt dağıtın. Sütün toprağa batmasına izin verin. Birkaç ayda bir tekrarlayın veya büyüme mevsiminin başında bir kez ve sezon ortasında tekrar püskürtün. Alternatif olarak, süt karışımını köklerin yavaş yavaş sütü emeceği bitkilerin tabanı etrafına dökebilirsiniz. Bu daha küçük bahçelerde iyi çalışır. Normalde sezonun başında 2 litrelik bir şişenin üst kısmını (baş aşağı) yeni bitkilerin yanına koyarım. Bu, hem sulama hem de sütlü bitkileri beslemek için mükemmel bir rezervuar yapar. Süt gübresi uyguladıktan sonra bölgeye herhangi bir kimyasal böcek ilacı veya gübre uygulamayın. Bu, sütteki bitkilere – bakterilere – yardımcı olan ana gübre bileşenlerini etkileyebilir. Çürüyen bakterilerden koku gelse de, aroma birkaç gün sonra azalmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir