Tarımda Solucan Gübresi (Vermikompost) Kullanımı

organiktarimTürkiye’de tarım yapılan arazilerin toprak yapısı organik maddeler açısından çok zayıf ayrıca yarı kuraktır. Bu açığı kapatmak ve gereken dengeyi sağlamak amacıyla ülkemizde toprağa kimyasal gübre uygulanmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizde petrolden sonra en fazla döviz çıktısına sebep olan şey, kimyasal tarım ürünlerine ödediğimiz paradır.
Ülkemizde tarımsal alan olarak kullanılabilecek arazi miktarı bellidir ve gün itibariyle daha fazla genişletilme şansı yoktur. Artan nüfusun tarımsal ihtiyaçlarını karşılamak için tek şansımız, elimizde bulunan tüm toprağı en verimli şekilde kullanarak daha fazla üretim yapmaktır. Eğer ülkemizde organik gübre uygulamasına geçilmez ve geçmiş yıllarda olduğu gibi aşırı kimyasal gübre ve ilaç uygulanmaya devam ederse, gerek yer üstündeki gerekse yer altındaki tüm su kaynaklarımız kirlenecektir. Aşırı kimyasal kullanılan Trakya bölgesi başta olmak üzere, tüm ülkemizin tarım arazilerinde solucan gübresi kullanılması yönünde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği alternatif kazanç kaynağı olarak yapılabileceği gibi, özellikle kırsal kesimlerde kendi organik gübresini üretmek isteyenler tarafından yapılabilir. Solucan gübresinin üretim aşamasındaki maliyetlerinin oldukça düşük olması, kar payını üst seviyelere taşımaktadır.

solucangubresitarimSolucanlar için mükemmel yiyecek olan organik atıklar, sindirim sistemlerinden geçtikten sonra bitkiler için çok besleyici bir madde ortaya çıkar. Organik atık yığınlarından oluşturulan kompostların Kırmızı Kaliforniya solucanları tarafından yenilmesi ve sindirildikten sonra dışarıya atılmasıyla elde edilen değerli maddeye solucan gübresi (vermikompost) adını veriyoruz. Solucan gübresi suda %100 oranında çözüldüğü için humus gibi bitkilerin en fazla gerek duyduğu tüm besinleri doğrudan bitkiye kazandırma özelliğine sahiptir. ”Toprak solucanları bulundukları yerlerde toprağın organik madde içeriği, toprak strüktürü, alınabilir bitki besin madde içeriği, porozite, su tutma kapasitesi, infiltrasyon oranı ve toprak yoğunluğu gibi özellikleri toprak lehine değiştirebilme özelliğine sahip canlılardır”. Solucanlar toprak altında rahat hareket edebilmek ve toprakta var olan pek çok bakteriden korunmak için, sölom sıvısı adı verilen bir çeşit savunma mekanizmasına sahiptirler. Solucanlar tarafından salgılanan sölom sıvısının zararlı bakteriler veya organizmalara karşı çok etkili bir savunma olduğu ve bu özelliği sayesinde bitkileri pek çok hastalığa karşı savunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca omurgalı canlılarda oluşan kanser hücrelerine karşı tepki verdiği tespit edilmiş ve bu yönde yoğun araştırmalar yürütülmektedir. Ayrıca başta uzak doğu olmak üzere çeşitli ülkelerde çok geçmiş yıllardan bu yana toprak solucanları kullanılarak bazı ilaçlar yapılmaktadır. Toprak solucanları bir gün içerisinde ortalama olarak kendi kütlerinin %60’ oranında dışkı çıkarırlar. Bu dışkı bitkilerin en fazla ihtiyaç duyduğu elementler olan; nitrat, potasyum, kalsiyum, üre, fosfor ve magnezyum açısından inanılmaz derecede zengindir. Tüm bunlar zaten ticari tarım yapan çiftçilerimiz tarafından kullanılan kimyasal gübrelerin etken maddelerinin oluşturan elementlerdir. Solucan gübresindeki fark ise, bu elementleri organik olarak bitkiye vermesi ve kimyasal gübrelere oranla çok daha uzun süre bitkiyi beslemeye devam etmesidir.

solucan_gubresiGelişmiş ülkelere bakıldığında ülkemiz biraz geç bile kalmış olsa, günümüzde kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi için kolları sıvamış gözüküyoruz. İsrail gibi ülkelerin tarım alanlarında solucan gübresi kullanma oranı %70 olduğuna göre, bizim organik solucan gübresi üretimine biraz daha fazla yüklenmemiz gerektiği kesindir. Ülkemizde kırmızı Kaliforniya solucanı satışı yapılmakta ve bu melez tür kısa zamanda ürediği için sayılarını kısa zamanda çoğaltma şansınız vardır. Toprak solucanlarının organik atıkları süratli bir şekilde nitelikli organik gübreye çevirme potansiyelini keşfeden Abd, melez bir cins olan kırmızı Kaliforniya solucanını geliştirmiş ve solucan gübresi üretimini içine alan tüm bu oluşuma vermikültür adını vermiştir. Avrupa ülkeleri ve Abd başta olmak üzere bir çok ülkede vermikültür sektörü oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Verim olarak kıyaslama yapıldığında, bitkileri beslemek maksadıyla kullanılan diğer tüm organik veya kimyasal maddelere oranla, solucan gübresinin ticari bitki üretiminde %30 gibi daha iyi verim sağladığı görülmüştür. Kimyasal gübrelerin toprağı organik olarak beslemediği için geçici bir çözüm olduğu, ayrıca çevreye verdiği tahribat göz önüne alındığında solucan gübresinin organik olması sebebiyle çok daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Her sene üretim yapılan topraklarda bitkileri hayata bağlayan elementlerin yeterli derecede olması zaten mümkün değildir. Bu nedenle ticari tarım alanları başta olmak üzere solucan gübresi kullanımı ülkemizde çok daha yaygınlaşması gerekir.

2 Yorum

  1. Solucan gübresi hakkında bu kadar güzel bilgiler paylaştiginiz icin tesekkür ederim fakat ülkemizde akademisyenler tarafindan yayınlaşmıs bir tane bile tarım aĺaninda devlet tarafindan incelenmis yada denenmis (bugday arpa vb)urunler üzerinde etkilerini anlatan bir makaleye rastlamadim dolayısiyla bu ürun sadece bagda bahcedemi etkili bunları hep özel firmaların sayfalarında abartılarak satış yapmak icin reklam amacli yapilan açiklamalarmi anlamıyorum lutfen yardimci olursanız sevinirim devlet baba organik tarıma gececegini söyluyor ama hala bakanlik nezdinde bu ürüne itibar edip araştırması yapılmıyor eĺinizde devletin yaptıgı deneme yada uygulama varsa bunu paylaşirsanız bu ülkedeki çiftçiyi daha iyi ýönlendirmiş olursunuz diye ďüsunuyorum teşekkur ederim

    1. Merhaba, solucan gübresi öncelikle bütün bitkilerde kullanılabilir,solucan gübresi kullanımı ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Tarla bitkilerine katı formda kullanılması biraz maliyetli olacağı için genelde sıvı olarak kullanılmaktadır.Kullanım oranı kullanacağınız bitkiye göre değişiklik göstermektedir.Ülkemizde bazı büyük işletmelerin kullanım broşürleri mevcut olup oradan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir