Toprak Değişikliği Olarak Kompost

Toprak değişikliği iyi bir bitki sağlığı için önemli bir süreçtir. En yaygın ve en kolay değişikliklerden biri komposttur Toprak ve kompostu birleştirmek havalandırma, faydalı mikroplar, besin içeriği, su tutma ve daha fazlasını artırabilir. Ayrıca, bahçe atıklarınızı ve mutfak parçalarınızı kullanan maliyet tasarruflu bir süreçte kendiniz de yapabilirsiniz.

Kompostu Neden Toprak Düzenleyici Olarak Kullanmalı?

Kompostun toprakla karıştırılması bahçe için bir kazanç. Toprağı kompostla değiştirmek çok sayıda fayda sağlar ve toprak sağlığını arttırmanın doğal bir yoludur. Bununla birlikte, toprak değişikliği olarak çok fazla kompost kullanılması, özellikle belirli bitkilerde bazı sorunlara neden olabilir. Bu yaygın toprak değişikliğinin avantajlarını optimize etmek için toprağa doğru oranda kompost eklemeyi öğrenin.

Kompostun toprakla karıştırılması, bugün bitkiler için besin sağlar, fakat aynı zamanda gelecek yıllar için toprağı geliştirir. Değişiklik doğal olarak bozulur ve topraktaki yararlı biyolojik organizmaları beslerken önemli makro ve mikro besinleri serbest bırakır . Ayrıca toprağın gözenekliliğini arttırır ve nemin korunmasına yardımcı olur.

Diğer birçok toprak değişikliği vardır, ancak çoğu sadece bir veya iki avantaj sağlarken, kompost birçok faydadan sorumludur. Kompost doğal olarak toprağın sağlığını artıracak ve hatta solucanlar gibi iyi organizmaları da arttıracaktır 

Toprağa Kompost Nasıl Eklenir

İlk olarak, kompostunuzun çürümüş olduğundan ve yabancı ot tohumlarıyla kontamine olmadığından emin olun.

Bazı uzmanlar kompostun toprağa yayılmasını ve karıştırılmamasını önermektedir. Bunun nedeni bitkilerin dünyanın derinliklerinden besin maddelerine erişmesine yardımcı olan hassas mikorizal mantararı rahatsız etmesidir. Bununla birlikte kil veya kumlu topraklarda toprağı kompostla değiştirmek toprağı bu tür bozulmaları garanti edecek kadar geliştirecektir.

Toprağınız iyi bir dokuya sahipse kompostu yüzeye yayabilirsiniz. Zamanla yağmur solucanlar ve diğer doğal eylemler kompostu bitkinin köklerine yıkayacaktır  Kendi saksı toprağınızı yapıyorsanız kompostu 1 kısım kompostta her biri turba, perlit ve üst toprak ile 1 kısım karıştırın.

Bahçeyi canlandırmak için toprak ve kompost kullanımı konusunda iyi bir kural 7,6 cm’den fazla olmamaktır. Sebze bahçeleri daha önceki sezonun bahçe atıklarında çalışmadıysanız bu yüksek aralıktan yararlanır.

Süs yatakları genellikle daha az ihtiyaç duyarken 2.5 ila 7.6 cm. Bir sonbahar örtüsü mahsulü bitki kökleri için bir miktar koruma sağlar ve topraktaki nemi tutar. Sadece 1,3 cm’lik bir bahar uygulaması bitkileri yavaşça beslemeye başlar ve bu yıllık yabani otları önlemeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir