Toprak Solucanları Zararlı mıdır?

Dünya üzerinde var olan her bir birey olarak bir şekilde tarım alanlarına veya diğer canlılara zarar vermeyi görev edinmiş gibi hareket etmekten bir türlü kendimizi alamıyoruz. Daha fazla verim uğruna kullandığımız kimyasal gübre ve ilaç miktarı bir yana, toprak açısından hayati önem taşıyan canlıları bile zararlı sınıfına sokarak bizzat telef ettiğimiz yıllar çok uzak sayılmaz. Bundan birkaç yıl öncesine kadar toprak altında kendi kaliforniya-solucanihalinde bir yaşam süren ve hiç bilmediğimiz halde toprak açısından inanılmaz gerekli oldukları anlaşılan toprak solucanlarını zararlı sınıfına koyarak kimyasal ilaçla katleden bilinçsiz insanlar şimdi solucan gübresi üretmek için çabalıyor. Evet, günümüzde toprak ve tarım açısından en faydalı canlılar olarak görülen toprak solucanlarından bahsediyorum. Torak altında açtıkları minik koridorlar ile toprağın havalanmasını ve nem dengesini sağlayan, ölmüş veya çürümeye yüz tutmuş olan bitkisel atıkları tüketerek dünyanın en kaliteli organik gübresini bulundukları toprak örtüsüne kazandıran ve tüm bunları yaparken sizden bir beklentisi olmayan yassı canlılardır toprak solucanları.

Toprak solucanları yaşayan hiçbir bitkinin köküne veya herhangi bir kısmına zarar verecek kapasitede canlılar değillerdir. Zaten dişleri olmadığı gibi canlı bir bitkiye zarar verecek herhangi bir organa da sahip değildirler. Aksine ölmüş veya yok olmaya yüz tutmuş olan organik veya bitkisel atıkları sindirim sistemlerinden geçirmek suretiyle bir çeşit organik gübre üretirler. Buna bilimsel olarak vermikompost veya halk dilinde solucan gübresi diyoruz. Yedikleri organik atıkları dışkılamak suretiyle ortaya çıkardıkları solucan gübresi, tarımsal alanların ihtiyaç duyduğu en değerli enzimleri bünyesinde barındırmakla kalmaz, aynı zamanda ürettiğimiz tarımsal ürünleri pek çok hastalığa karşı koruyan doğal antibiyotiklere sahiptir. Günümüzde belli başlı toprak solucanı türleri üzerinde yürütülen bilimsel çalışmalar ile melez bir cins olan kırmızı Kaliforniya solucanları üretilmiş ve bu cins, solucan gübresi (vermikompost) üretiminde kullanılmaktadır. Bu özel türü diğerlerine oranla daha değerli yapan özellikler ise; kısa zamanda üremeleri ve daha verimli bir şekilde organik solucan gübresi üretmeleridir. Kısaca kırmızı Kaliforniya solucanları tıpkı melez inek veya koyun cinslerinde olduğu gibi verim ve üreme odaklı ilerleme amacıyla ortaya çıkarılmış bir çeşit kültür solucanlarıdır. Burada tek amaç üreme hızını arttırmak ve solucan gübresi üretiminden daha fazla verim almaya çalışmaktır.

4 Yorum

  1. Merhaba admin, beton üzerine serdiğim gübreye toprak solucanları karışmış ve tavuklar çoğunu toplamış. Altta vardı daha , şimdi bu gübrenin durumu ne olacak, karışsalar sıkıntı olur mu?

    1. Merhaba, beton zemine serdiğiniz taze sığır gübresine toprak solucanı karışmaz. Kullanmaya çalıştığınız muhtemelen daha önce toprak ile temas halinde olan yanmış hayvan gübresidir. Sorun olur, yanmış hayvan gübresi kullanmıyoruz. Solucan ırkı bozulabilir.

  2. merhaba. solucanların yatağının içine 1-2 tane toprak solucanı karıştı sıkıntı olur mu ırkları bozulur mu

    1. Merhaba, bir kaç tane toprak solucanının sisteme karışmasıyla solucan ırkınız bozulmaz dert etmenize gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir