Topraktaki Solucanların Bahçeye Faydaları

toprak-solucaniSolucanlar, toprak kalitesi ve organik atıkların geri dönüşümünde önemli bir rol oynarlar. Atıkları verimi yüksek toprağa dönüştüren organizma ağının parçalarıdır. Bitkilerin gelişiminde bahçe solucanlarının faydalarından biri verimli topraktır. Bu solucanlar ayrıca toprağı işleme sürecinde de rol oynarlar. Çünkü toprak içerisindeki boşlukları arttırarak oksijenin köklere temas etmesine izin verirler. Bahçenizde, toprak solucanı nüfusunu arttırmaya çalışın veya kendiniz kırmızı Kaliforniya solucanı beslemeyi deneyin.

Toprak Solucanlarının Faydaları

Solucanlar toprağı kazıp, organik maddeleri yerler ve geri dönüştürürler. Solucanlar ortalama 21 C’lik toprakta çoğalırlar. Aşırı soğuk veya sıcak, az nemli ortam solucanlar için uygun değildir. Toprak orta derecede ılık ve nemli olduğunda solucanların en aktif oldukları şartlar oluşmuş demektir.

Onların tünel kazma davranışları toprağa suyun sızmasına yardımcı oluyor. Ayrıca toprağı da gevşettikleri için bitki köklerine ve oksijen kullanarak yaşayan bitki türlerine de oksijen ulaşmasını sağlıyorlar. Gevşek topraklar bitki köklerinin derine nüfuz etmesini ve daha fazla kaynağa erişebilmelerini sağlar, böylece daha büyük, daha sağlıklı bitkiler oluşturur. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının en büyük yararları ise çöpleri verimli gübreye dönüştürebilme yetenekleridir.

Çim Alanlarda Solucanlar

Solucanların oluşturduğu gübre, solucan atığı diye de adlandırılır. Teknik olarak bu organik atık, solucan dışkısıdır. Bu atıklar, bitkiler için mükemmel besin kaynaklarıdır, ama çim alanlar için bir sıkıntı teşkil edebilir.

Toprak solucanları, çim alanlarda görsel olarak hoş olmayan atık tepeleri, ya da höyükleri oluşturabilir. Fakat toprak solucanlarının yararları, bu küçük rahatsızlıklara ağır basar. Eğer sebze, meyve yetiştirdiğiniz bahçede bol solucan varsa, bunlar toprak kalitesine büyük katkı sağlayacaktır.

Topraktaki Solucanları Arttırmak

Kalıcı solucan yuvalarının zarar görmesini önlemek için toprağı derin işlemekten kaçının. Toprakta var olan solucanları “beslemek” için organik çerez katmanları oluşturun. Bunlar çim kupürleri, yapraklar veya diğer doğal gübre eğeleri olabilir.

Bahçede solucan nüfusunu tamamen yok edebilecek pestisitler (kimyasallar)  kullanmayın. Ayrıca organizmaların az olduğu bölgelere, solucanlı topraktan iki kürek nakledebilirsiniz. Onlar kısa sürede bölgeyi dolduracaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanı satışı bir çok üretici tarafından yapılmakta ya da İnternet’te mevcuttur. Vermikompost da bahçeye bu yararlı yaratıkları teşvik edecektir.

Solucan Kompostu

Solucanların bu geri dönüşüm kabiliyetini mutfak artıklarında kullanabilirsiniz. Kaliforniya solucanları, kutuda yapılan solucan gübresi (vermikompost) için en çok tercih edilen türdür. Toprak solucanları kazmayı severler ve kaçmaya çalışabilirler. Uysal kaliforniya solucanları ise mutfak artıklarınızı hızlı bir şekilde gübreye dönüştürür. Ayrıca bitkileriniz için gübre suyu da sağlarlar.

Kutunun altına gazete kağıdı ya da parçalanmış organik bir madde yerleştirin. Küçük bir şekilde doğranmış mutfak artıklarını ekleyin. Satın aldığınız Kırmızı Kaliforniya solucanlarını da kutuya koyun. İnce bir tabaka toprak ekleyin. Kompostu hafif şekilde nemli tutun. Hava delikleri açılmış bir kapak kapatın. Artıkları gübre haline getirmeye başladıklarında, tamamlanmış gübreyi bir tarafa sıyırarak ayırıp, daha fazla artık ekleyin. Bu küçük proje toprak solucanlarının faydalarının aynısını çok daha büyük bir oranda sağlar.

2 Yorum

  1. Merhaba, kolay gelsin, kabın altına yerleştireceğimiz gazete ve mamanın içine ekleyeceğimiz kağıt, karton, mukavva gibi malzemelerin hayvanlara zararı (zamk, gazete boyası vs) yok mu acaba? Birde 1.000 adet solucanın fiyatı ne kadardı acaba, teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir