Topraktaki Yüksek Fosforun Etkileri

Yeterli toprak besinlerini test etmek ve muhafaza etmek, güzel bir ev bahçesi yetiştirmenin önemli bir unsurudur.Azot,fosfor, potasyum sağlıklı bitki büyümesi için gerekli olan besinlerdir. Azot bitkilerin yemyeşil yapraklar ve yapraklar üretmesine yardımcı olurken, fosfor çiçeklenmeye ve tohumların ve güçlü köklerin oluşumuna yardımcı olur.

Bahçede en iyi bitki büyümesini sağlamak için topraktaki yüksek fosfor seviyelerinin izlenmesi ve düzeltilmesi esastır.

Aşırı Fosfor Hakkında

Toprakta bulunan besin maddelerine daha aşina olmak, yetiştiricilerin bahçe yataklarını en iyi sonuçlar için uyarlamalarına yardımcı olabilir.

Diğer bitki besinlerinden farklı olarak, fosfor toprağa sızmaz. Bu, birkaç büyüme mevsimi boyunca toprakta çok fazla fosfor birikebileceği anlamına gelir. Birkaç nedenden dolayı aşırı fosfor oluşabilir. En yaygın olarak bu soruna gübre veya organik olmayan gübrelerin tekrar kullanımı neden olmaktadır.

Herhangi bir besin maddesinin fazlalığı bir sorun gibi görünmese de, fosfor seviyelerinin düşürülmesi aslında oldukça önemlidir. Toprakta çok fazla fosfor, bitkilerin genel sağlığına zarar verebilir. Yüksek fosfor , topraklarda çinko ve demir eksikliklerine neden olabilir , çünkü bitkiler tarafından hızla kullanılamaz hale gelirler.

Bu mikro besin eksiklikleri genellikle bahçe bitkilerinin sararması ve soldurulması ile kendini gösterir. Ticari yetiştiriciler çinko ve demir eksikliği olan bitkileri yapraktan beslenerek tedavi edebilirken, bu seçenek genellikle ev yetiştiricileri için gerçekçi değildir.

Yüksek Fosfor Nasıl Düzeltilir

Ne yazık ki bahçe toprağında aşırı fosforu aktif olarak azaltmanın bir yolu yoktur. Bahçede fosfor seviyelerini azaltmak için çalışırken, yetiştiricilerin fosfor içeren gübre kullanımından kaçınmaları zorunlu olacaktır. Birkaç büyüme mevsimi için fosfor ilavesinden kaçınmak, toprakta bulunan miktarın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir