Solucan Gübresi Üretim Kabını Sineklerden Korumak

kirmizi_kaliforniya_solucan_kutusuSolucan kapları, belli oranda dikkat istemelerine rağmen, bir çiftçinin kendine vereceği en büyük hediyelerden biridir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının çöpünüzü bitkiler açısından inanılmaz derecede zengin besinler içeren solucan gübresine çevirmesi sizi çok mutlu edecektir. Fakat en iyi solucan sistemleri bile vermikompost zararlılarına davetiye çıkarabilir. Meyve sinekleri can sıkan bir problemdir. Ama solucan gübresi üretim maceranızda karşılaşacağınız başka zararlılardan daha tehlikeli oldukları da söylenemez. Solucan rutininizdeki bir kaç değişiklik kabınıza dadanan sinekleri gönderecektir.

Solucan Gübresi Üretim Kabına Dadanan Sinekler Nasıl Önlenir?

Meyve sineklerini solucan kaplarından uzak tutmak zorlu bir uğraştır; Vermikompost ile uğraşanlar bu böcekleri yönetmenin bir yolunu bulmak zorundadırlar. Meyve sinekleri ve solucanların ihtiyaçları neredeyse aynı oldukları için solucan kutunuzdaki koşulları, sinekleri tamamen yok edecek ya da uzaklaştıracak biçimde ayarlamak ip üzerinde yürümeye benzetilebilir. İşte size sinek popülasyonunu kırmızı Kaliforniya solucanlarını yetiştirdiğiniz kaptan daha uzun süre uzak tutmanıza yardımcı olacak bir kaç öneri:

Solucanlarınızı bozulmamış ve çok küçük parçalara bölünmüş yiyeceklerle besleyin. Daha küçük lokmalar solucanlar tarafından kolayca tamamen yenir ve yiyeceğin çözünerek sinekleri çekmesi engellenir. Bozulmuş yiyecekler sinek larvaları için ideal konak olurlar. Bu yüzden zararlılardan kaçınmak için hala yenilebilir olan yiyecekleri tercih edin.

Solucanlarınızı çok fazla beslemeyin. Nasıl ki çürük veya büyük parçalara bölünmüş yiyecekler sinekleri çekiyorsa fazla besleme de olgun sinekleri vermikompost kabınıza yönlendirecektir. Bir kerede çok az bir miktar yiyecek koyun, daha fazlasını eklemeden önce solucanların hepsini yemesini bekleyin.

Yiyeceklerin üzerini örtün. Yiyecekleri gömüp, üst kısımlarını gevşek bir biçimde gazete kağıtlarıyla örttüğünüzden emin olun. Bu ekstra önlemler sineklerin solucanlarınıza verdiğiniz yiyeceklerin kokusunu almasını engelleyecektir.

Eğer kırmızı Kaliforniya solucanlarını besleme uygulamasını iyi yapıyorsanız ve buna rağmen sinek problemi yaşıyorsanız, sineklerle acilen ilgilenmeniz gerekecektir. Sinekler solucan kabında şaşırtıcı derecede hızlı çoğalırlar ve kısa bir süre sonra solucanlarınıza yiyecek hiçbir şey bırakmazlar. Yatağı sadece biraz nemli bırakarak kabınızın nem seviyesini düşürmekle işe başlayın. Sinek kağıdı asmak veya ev yapımı tuzaklar kurmak yetişkin sinekleri hızlı bir şekilde yok ederek yaşam döngülerini kıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir